Rakúsko: Oslava 15 rokov „Aliancie za voľnú nedeľu“. +Varovanie pred skrytou islamizáciou Európy. + Irak: Kresťania oslavujú oslobodenie od IS

Salzburg, 19.10.2016 (KAP) Na oslavu 15-ročnej existencie „Aliancie za voľnú nedeľu – Rakúsko“ plánujú v arcibiskupskom paláci v Salzburgu 24. októbra slávnostný akt. Hostiteľom bude arcibiskup Franz Lackner a prítomný bude aj diecézny biskup z Klagenfurtu Alois Schwarz ako patrón Aliancie za voľnú nedeľu.
azn
Okrem predstaviteľov kresťanských cirkví a odborov, ktoré sú okrem cirkevných organizácií nosným pilierom aliancie, sa na oslavu očakávajú aj príslušníci Islamského spoločenstva i zástupcovia zahraničných aliancií a občianskej spoločnosti, ako sa uvádza v ozname Salzburskej arcidiecézy.
Na oslave v pondelok od 11. do 13. hod. v Rupertovej sále budú mať po privítaní arcibiskupom Lacknerom príhovory: biskup Schwarz a Franz Georg Brantner z GPA-djp (Odbory súkromných zamestnancov, tlače, žurnalistiky) ako hovorcovia „Aliancie za voľnú nedeľu“. Vystúpi aj Hannes Kreller z nemeckej príp. Európskej aliancie za voľnú nedeľu, i zástupcovia aliancií Tirolska, Salzburgu a Viedne. Hudobne podujatie stvárni Duo Gratzer / Käferböck-Stelzer.
„Aliancia za voľnú nedeľu – Rakúsko“ zlučuje viac ako 50 združení: detské a mládežnícke, ako aj kultúrne, voľnočasové a alpínske spolky, „Attac“ (globalizačné hnutie), odbory a početné cirkevné organizácie.
Pred oslavou jubilea zástupcovia aliancie v novom vydaní časopisu „ksoe“ Katolíckej sociálnej akadémie uviedli svoje ciele a zdôraznili význam voľnej nedele pre celú spoločnosť. Autormi príspevkov boli: prezident ÖGB (Odborového zväzu) Erich Foglar, prezident Hospodárskej komory, Christoph Leitl, riaditeľ Robotníckej komory Rudolf Kaske a. i.

Časový blahobyt nielen pre malú elitu
Aliancia podstatne prispieva k tomu, „aby sociálna nerovnosť najmä v pracovnom čase nepresiahla únosné hranice“, ako zdôraznila koordinátorka AZN Gabriele Kienesbergerová z Katolíckej sociálnej akadémie a varovala:
„Bez voľnej nedele sa vydávame do nebezpečia, že spoločný voľný čas sa stane privilégiom niekoľkých ľudí. Časový blahobyt sa však nesmie stať luxusom malej vrstvy ľudí. Aliancia sa zasadzuje za obraz človeka a spoločnosti, pri ktorom čo možno najviac ľudí bude trocha viac oslobodených od zarábania a konzumu. Tým získaná individuálna a spoločenská kvalita života bude na prospech všetkým.“
Aliancia je podľa Kienesbergerovej „veľmi heterogénny zväzok“, ktorý sa však za 15 rokov svojho trvania osvedčil ako „hasiči“, ktorí „rýchlo vyrazia, keď je oheň na streche a zo strany politikov či hospodárstva sú pokusy voľnú nedeľu postupne odstraňovať salámovou metódou. –zg-(Informácie: www.freiersonntag.at)

 

Varovanie pred skrytou islamizáciou Európy.

Göttingen, 19.10.2016 (kath.net/idea) 019 766 – Moslimský politológ a rodený Sýrčan Prof. Bassam Tibi z nemeckého Göttingenu varuje pred skrytou islamizáciou Európy. Ako píše v „Basler Zeitung“, politika organizovaných islamských zväzov spočíva v tom, že bránia integrácii islamských prisťahovalcov.

Najbeštiálnejší masaker Islamského štátu na VIDEU: Masová poprava 200 nevinných detí!

Trvajú na tom, že moslimovia sú členovia islamského „Kolektívu Umma“ (náboženské spoločenstvo moslimov):
„V Európe do mešitových spolkov organizovaný islam pestuje protisekulárnu a protieurópsku kultúru. Je faktom, že väčšina mešít vo Švajčiarsku a Nemecku je financovaná alebo kontrolovaná Saudskou Arábiou. Imamovia vychovávajú v Európe narodených moslimov „v duchu exklúzie, až kým sa islamizácia nestane realitou. Ich cieľom ako aj islamských zväzov je islamizácia Európy – tento raz však mierumilovne teda bez vedenia džihádu.“
„Nástrojmi zväzov a ich islamských funkcionárov sú: propaganda, obvinenia z nepriateľstva voči moslimom a kresťansko-islamský dialóg. Moslimovia sa prezentujú ako ´obete Západu´ a Európanov obviňujú zo systematickej islamofóbie. Týmto spôsobom Európanov zastrašujú, aby si vynútili zvláštne práva pre moslimov.“
Z moslimskej strany spočíva dialóg na klamlivom postoji. Úprimný dialóg si vyžaduje „moderný spôsob myslenia vychádzajúceho z náboženského pluralizmu, podľa ktorého sú všetky náboženstvá rovnocenné a preto môžu v pokoji spolunažívať“.
Niektorí „dobrácki experti na islam“ tvrdia, že islam spája s kresťanstvom historické manželstvo, ktoré sa nedorozumeniami dostalo do zlej nálady, ako píše Tibi: „Kážu ,dialóg’ ako medicínu. No táto predstava ,manželstva’ je iba želaním dobre to mysliacich nemeckých kultúrnych protestantov. Na vedenie úprimného dialógu by si museli partneri osvojiť teologické a historické vedomosti o tom druhom bez predsudkov. Úprimnosť existuje iba tam, kde možno spolu hovoriť bez nejakých tabu.“
Základom musí byť prijatie rovnoprávnosti náboženstiev. Tibi: „Islamisti, ani moslimovia veriaci v Korán tieto podmienky nespĺňajú a už vôbec nie islamskí funkcionári.“

 

Irak: Kresťania oslavujú oslobodenie od IS

Irak, 19.10.2016 (kath.net) 019 762 – Irackí kresťania oslavovali 18. októbra oslobodenie mesta Karakoš od džihádistických militantov „Islamského štátu“ (IS) irackou armádou. Informovali o tom frankfurtské noviny FAZ.
„Dnes je šťastný deň. Niet pochýb, že naša vlasť bude oslobodená a ďakujeme Bohu, Ježišovi Kristovi a Panne Márii,“ vyhlásil jeden z oslavujúcich v kostole v kurdskom regionálnom hlavnom meste Erbil. Karakoš bolo najväčším kresťanským mestom v Iraku a leží 15 km juhovýchodne od Mosulu. IS ho kontroloval od leta 2014. Prakticky všetci obyvatelia museli ujsť. Kresťania teraz ohlásili, že sa chcú vrátiť.

 

Psychicky chorý? A či psychicky chorý islamista?

Viedeň, 19.10.2016 (kath.net) 019 761 – „On je psychicky chorý. Ale pravdepodobne psychicky chorý islamista.“ Takto to vysvetlil Amer Albayati, viedenský expert na islam a terorizmus, pri hodnotení prípadu vo viedenskej štvrti Favoriten v interview pre noviny „Kronenzeitung“. Tam 23-ročný a možno traumatizovaný Sýrčan sa najprv vrhol pred električku, potom vyskočil na auto, následne vyliezol na električku a viackrát sa chytil drôtov silného napätia. Pritom vykrikoval. Polícia ho nakoniec odviezla do nemocnice. Mladý muž vykrikoval:
„Sýria – chcem revolúciu, Rusko nie dobré. Niet nijakého boha okrem Alaha. Chcel by som zomrieť za boha. Kde sú moslimovia? Zodvihnite sa!“
Okrem toho žiadal slobodu Palestínčanom, ako povedal Albayati, počas premietania videa s týmto činom. Albayati posudzoval tento prípad ako „zúfalý akt“, no napriek tomu chce podľa neho tento mladý Sýrčan na druhej strane sprostredkovať „kvalitatívne konkrétne posolstvo“.
Predseda iniciatívy „Liberálni moslimovia Rakúska“ po vyhodnotení videa žiadal, aby sa napríklad islamské materské škôlky, školy a mešitové spolky „okamžite“ zatvorili, aby sa zastavila tvorba paralelných spoločností. Albayati, ktorý bol moslim, v novinách „Kronenzeitung“ to označil ako úlohu štátnych orgánov, no kritizoval: Štátne orgány pomáhajú „iným ľuďom“ a nie „liberálnym moslimom“.
Albayati je iránsky spisovateľ žijúci v Rakúsku. Jeho postoje privádzajú jeho a jeho rodinu do nebezpečenstva, dostal už aj anonymné hrozby zabitia.

 

Maďarsko: Cirkvi si pripomínajú povstanie z r. 1956

Budapešť, 20.10.2016 (kath.net/KAP) 019 769 – K 60. výročiu maďarského ľudového povstania v r. 1956 si v nedeľu, 23. októbra, na katolíckej slávnostnej svätej omši pripomenú vtedajšie obete sovietskou armádou krvavo potlačenej ľudovej vzbury. Nebude sa konať ústredná cirkevná spomienka, ako informovala tlačová kancelária Biskupskej konferencie Maďarska rakúsky „Kathpress“. No obežníkom požiadali všetky farnosti, aby si „v rámci nedeľnej omše spomenuli v modlitbách na obete povstania“.
Predstavitelia katolíckej, reformovanej a luteránskej cirkvi sa v celej krajine zúčastnia na rôznych pietnych spomienkach. Katolícke diecézy si sami určia akou formou si pripomenú historické udalosti spred 60 rokov.
Paleta je široká a závisí najmä od toho, čo sa na rôznych miestach v tých dňoch dialo. Tam, kde boli v ozbrojených bojoch usmrtení povstalci, ako napríklad 26. októbra 1956 v západomaďarskom meste Mosonmagyarovár, sa slávi deň smútku. K pamätníkom povstania, kde zomreli ľudia, na cintorínoch a námestiach sa budú klásť vence.
V Budapešti sa konajú tohtoročné mestské misie 20.- 23. októbra pod mottom „Kde je Duch Pána, tam je sloboda“. Viaceré katolícke spoločenstvá, rehole a farnosti kladú do centra tému „sloboda“ a správami a svedkami viery chcú osloviť mladých ľudí. Vo farskom kostole na Námestí Horvátha Mihálya môžu ľudia napríklad spoznať farára Lászloa Baranyaia, ktorý sa aktívne zúčastnil udalostí v revolučných dňoch.
60. výročie si pripomínajú aj iné cirkvi. Maďarská reformovaná cirkev mala 14. októbra v Budapešti mimoriadnu spomienkovú synodu. „Je dôstojné, pripomenúť si odvážnych účastníkov revolúcie a poďakovať sa im,“ uvádzalo sa v záverečnom vyhlásení. Medzi obeťami boli pastori, presbyteri a študenti teológie rovnako, ako jednoduchí veriaci. Mnohých uvrhli do väzenia a desaťročia žili v strachu. „Minulosť a dosiahnutá sloboda nás zaväzujú. Spomienkový rok má slúžiť úcte voči minulosti a zmiereniu, aby sa toto výročie skutočne stalo spoločným sviatkom národa.“ zdôrazňuje dokument.
Luteránski predstavitelia sa obrátili na farníkov pastierskym listom. V ňom sa vyzýva toto výročie spomienkovými bohoslužbami a spoločným rozzvučaním zvonov dôstojne osláviť a týmto spôsobom si pripomenúť obete z r. 1956.

 

Desaťtisíce obetí
Deň 23. október je maďarským štátnym sviatkom spomienky na ľudové povstanie. Povstanie proti komunistickej vláde sa začalo 23. októbra 1956 veľkou demonštráciou v Budapešti a vpochodovaním Červenej armády 4. novembra bolo krvavo potlačené. Boje si vyžiadali na maďarskej strane asi 20 000 mŕtvych. Viac ako 200 000 Maďarov ušlo na Západ, mnohí cez most v Andau do Rakúska. Asi 70 000 z nich zostalo v Rakúsku natrvalo. Po „prevrate“ 23. októbra 1989 vyhlásili Maďarskú republiku.
V katolíckej cirkvi sa spomienka na ľudové povstanie spája aj s pripomenutím si kardinála Józsefa Mindszentyho (1892-1975), ktorý sa po druhej svetovej vojne stal symbolickou postavou odporu proti komunistickej vláde v Maďarsku. Kardinála Mindszentyho v r. 1948 komunisti zatkli a v zinscenovanom procese odsúdili na doživotné odňatie slobody. Počas povstania v r. 1956 bol kardinál 30. októbra 1956 oslobodený. Po porážke povstania našiel útočisko na americkom vyslanectve v Budapešti a potom vycestoval do Ríma. Od r. 1971 žil Mindszenty vo Viedni, kde 6. mája 1975 aj zomrel.

 

Nový predstavený jezuitov: Viac pomoci utečencom

Rím, 18.10.2016 (KAP) 019 763 – Jezuiti sa majú podľa vôle nového generálneho predstaveného intenzívnejšie sústrediť na utečencov a prácu v oblasti nastolenia pokoja. Ďalšie hlavné úlohy majú byť boj proti chudobe a medzináboženský dialóg, ako povedal Venezuelčan Arturo Sosa Abascal v utorok v Ríme. Na zlepšenie sveta však nestačí samotná viera. Potrebné je aj „intelektuálne prehĺbenie“. To však nesmie byť samoúčelom. „Nechceme naplniť naše múry akademikmi, ale dobre slúžiť Cirkvi,“ povedal páter Sosa.
Sosa na prvej tlačovej konferencii súčasne povedal, že v súčasnosti generálna kapitula, ktorá dva týždne zasadá v Ríme, vypracováva konkrétny budúci kurz rehole.
Delegáti a rehoľní predstavení zvolili pátra Sosu v piatok za generálneho predstaveného, ako prvého nepochádzajúceho z Európy v 500-ročnej histórii rehole. Je nástupcom Španiela Adolfa Nicolasa (80). Sosa pôsobil od r. 2008 ako Nicolasov poradca.
Sosa vyzval, aby sa pátri ani v situáciách javiacich sa ako bezvýchodiskové nevzdávali nádeje. „Aj keď sa zdá, že obchod so zbraňami, s ľuďmi a drogová kriminalita sa zdajú byť neporaziteľné, je potrebné myslieť vždy na to nemožné: Iný svet je možný! povedal jezuita. „Spoločnosť Ježišovu vyznamenáva, že v dôvere v Ježiša je vždy plná nádeje.“ …

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.