Biskupom evanjelickej cirkvi sa nepáči to, čo by ich malo tešiť: N. Hofer chce vykonávať svoj úrad s Božou pomocou. + Lutherova kritika v mnohom oprávnená

Je prosba o Božiu pomoc zneužívaním?

„Evanjelickí biskupi bránia voľbe pravicovo-konzervatívneho prezidenta. Oni sú skôr formovaní ľavicovým duchom doby. … Kde zostávajú napr. ich poukazy na „Nezabiješ“ vzhľadom na státisíce potratov?“ Komentár „idey“: Christian Starke

Viedeň, 26.10.2016 (kath.net/idea) 019 790 – Vedúci predstavitelia evanjelickej cirkvi sa rozhorčujú nad volebnými plagátmi kandidáta na prezidenta Strany slobody (FPÖ), Norberta Hofera. Pravicovo-konzervatívny politik sa „opovážil“, umiestniť nápis „Tak mi Boh pomáhaj“ vedľa hesiel ako „Pre Rakúsko so srdcom a dušou“, či „Rozhodovať vo vašom zmysle“. Túto náboženskú formulku možno dodať k prísahe, ktorú skladá rakúsky prezident pri nástupe do úradu pred spolkovým zhromaždením. Ak ho zvolia, chce Hofer tento dodatok vysloviť. Hofer v r. 2009 vystúpil z Katolíckej cirkvi a prestúpil do evanjelickej, pretože vysväcuje aj ženy, ako znelo jeho odôvodnenie.
Podľa generálneho sekretára FPÖ Herberta Kickla odvolanie sa Hofera na Boha ukazuje „silné zakotvenie v hodnotovom systéme kresťanskej západnej kultúry“.
Proti použitiu tejto formulky hromžili: biskup Michael Bünker z Evanjelickej cirkvi a. v., krajinský superintendent Thomas Hennefeld z Evanjelickej cirkvi helvétskeho vyznania a superintendent Štefan Schröckenfuchs z Evanjelickej metodistickej cirkvi v spoločnom vyhlásení. Odmietajú „Boha obťažovať volebnými kampaňami“, a pridávajú poukaz na druhé prikázanie: „Nevezmeš Božie meno nadarmo.“
Ale v čom má spočívať to zneužívanie? Veď je chvályhodné, ak politik vyzná, že chce vykonávať svoj úrad s Božou pomocou. Tak aspoň volič vie, na čom je. Cirkevných predstaviteľov by to malo tešiť! Ale je očividné, že chcú zabrániť voľbe pravicovo-konzervatívneho prezidenta. Pretože oni sú skôr formovaní ľavicovým duchom doby. Ak by sa protikandidát, zo Strany zelených, Alexander Van der Bellen, vo volebnom boji priznal ku kresťanstvu, zrejme by nebol nijaký cirkevný protest. Že by to však tento muž bez vyznania urobil, očakávať nemožno. Ten sa označuje ako „neveriaci v užšom zmysle“, no cíti sa „zaviazaný posolstvu Nového zákona“.
A ešte niečo: Títo biskupi by nemali objavovať Desatoro iba vtedy, keď to je „proti právu“. Kde zostávajú napríklad poukazy na „Nezabiješ“ vzhľadom na státisíce potratov? Tu zostáva väčšina evanjelických predstaviteľov podivuhodne nemá!

 

Biskup v Ríme: Lutherova kritika v mnohom oprávnená

Rím, 26.10.2016 (kath.net/KAP) 019 789 – Kritika Martina Luthera, čo sa týka nešvárov vo vtedajšej Cirkvi bola v mnohých bodoch oprávnená. Upozornil na to sekretár Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov biskup Brian Farrell. Luther chcel „skorigovať nedostatky“ a Cirkev „očistiť“, ako povedal írsky biskup podľa Rádia Vatikán v interview pre taliansky denník „L’Avvenire“.
Hľadanie „svätejšej a živšej Cirkvi užšie spojenej s Kristovým Evanjeliom“ je „pozitívny impulz“, ako povedal Farrell. Mnohé „napomenutia“ reformátora sa v procese ich riešenia stali „súčasťou samotného cirkevného života“, takže katolíci sú dnes schopní ich pochopiť. Ako etapy na ceste obnovy Cirkvi uviedol biskup Tridentský koncil (1545-1563) a Druhý vatikánsky koncil (1962-65).
Pri príležitosti 500. výročia reformácie cestuje pápež František na pondelok a utorok do Švédska. V Lunde si so špičkovými predstaviteľmi protestantizmu pripomenie reformáciu.

 

Nemecko: ‘Kolínske útoky na ženy – bod obratu’

Kolín, 26.10.2016 (kath.net) 019 788 – Psychológ a právnik Rudolf Egg na „Vyšetrovacom výbore silvestrovskej noci“ v düsseldorfskom parlamente konštatoval, že obete sexuálnych útokov v silvestrovskej noci v Kolíne „sa nebrali tak celkom vážne“. Polícia pôsobila bezmocne, pri kolínskom dóme bol v podstate bezprávny priestor, bolo tam rozhodne málo policajtov a navyše prítomné bezpečnostné sily mali aj nesprávnu stratégiu – „stratégia nulovej tolerancie by bola bývala lepšie“. Informoval o tom „Bild“.
Medzitým vyšli najavo otrasné správy obetí. „Welt N24“ citoval niektoré obete: „Cítila som sa v tú noc nie ako človek, ale ako predmet.“ Alebo: „Ako žena som si pripadala medzi všetkými tými cudzineckými spoluobčanmi ako v Zoo. Ako ženy sme vôbec neboli vnímané, či brané vážne a nebol tam vôbec nijaký rešpekt.“
Kriminológ Egg citoval z jedného udania, ktoré označil ako typické: „Keď sme prišli na námestie pred dómom, dotýkali sa nás skutočne na všetkých telesných otvoroch nespočetne krát. Muži nám siahali medzi nohy, na zadok a na prsia. Rýchlo sme skonštatovali, že sa to nestalo neúmyselne. Keď sme sa odsotením mužov bránili, prichádzalo ich stále viac a pokúšali sa nás od seba oddeliť. Silnejšie nás začali chytať medzi nohy a strkali tam ruky. Nemali už nijaké zábrany a pevne nás držali a otvárali naše tašky a batohy. Iba útekom sme sa pred tými cudzincami dokázali zachrániť.“
Podľa „Welt 24“ vláda Severného Porýnia-Vestfálska vyhlásila, že brizantnosť a rozsah týchto prípadov jasne spoznala až od 4. januára. Opozícia obvinila politikov SPD – premiérku Hannelore Kraftovú a ministra vnútra Ralfa Jägera – že drámu týchto prípadov podcenili, alebo sa to pokúšali ututlať.
Kriminológ Egg túto stratégiu obrany spochybňuje. Preskúmal asi 1000 oznámení a jeho posudok si vyžiadal v utorok vyšetrovací výbor. Expert zdôraznil, že mnohé oznámenia boli na polícii už na Nový rok. Pre „Welt 24“ Egg povedal: „31. decembra a 1. januára prišlo na políciu 227 oznámení. To je vyše 20 percent prípadov.“ Egg povedal, že ešte nie je vyhodnotené, na čo sa tieto oznámenia detailne vzťahovali, no nedokáže si predstaviť, „že to boli iba krádeže“. „Malo sa už na Nový rok rozpoznať, že prípady silvestrovskej noci majú veľký rozmer.“ Preto je vyhlásenie krajinskej vlády alebo „jasná lož, alebo niečo nesedí vo vnútorných komunikačných štruktúrach“.
Nemecký minister vnútra Thomas de Maizière (CDU) v utorok povedal, že tieto útoky boli „možno bodom obratu v diskusii o utečencoch v Nemecku“. Vyjadril sa tak na diskusii o integrácii v Kolíne, ako napísali noviny „Spiegel“. Na jednej strane musí nemecká spoločnosť zostať otvorená pre niečo nové, na druhej strane však musí sebavedome zastávať svoje hodnoty a tradície. Pretože „iba ak si budeme svoje hodnoty a kultúru vážiť a dôsledne ju zastávať, budú noví prichodiaci vedieť, čo si musia vážiť a budú si tak môcť vyvinúť potrebný rešpekt a nadšenie pre náš spôsob života“.
„V Kolíne k tomu patria prirodzene vianočné trhy, ale aj karneval, Martinské sprievody, klobásky, bravčové pečené ale aj kebab a falafel. To všetko zostáva naďalej súčasťou nášho života. Je na nás, či sa toho pre prenáhlené ohľady na prípadne zranené cítenie cudzincov vzdáme, alebo nie.“
Minister vnútra ďalej vyhlásil, že ľudia, ktorí chcú v Nemecku žiť, sa môžu naďalej cítiť spojení so svojou starou vlasťou, no „na prvom mieste by mala stáť spoločnosť a krajina, v ktorej žijú“.

 

Nanovo zemetrasenie v Taliansku. Kostolná veža padla na dom

Rím, 27.10.2016 (kath.net) 019 792 – Stredné Taliansko bolo nanovo postihnuté zemetrasením. Otrasy zasiahli v stredu večer asi o 19 hodine a krátko po 21. hodine dvakrát stred krajiny. Epicentrá ležali priamo v regióne, v ktorom už koncom augusta došlo k prudkým otrasom pôdy. Sila zemetrasenia bola 5,5 stupňov Richterovej stupnice, druhé malo silu až 6,1, stupňa, ako napísal „Welt N24“. Otrasy pociťovali svedkovia ako nezvyčajne dlho trvajúce. Bolo ich cítiť až po Florenciu a Neapol a svedectvá o otrasoch prišli aj z Ríma.
Jeden muž (73) zo šoku utrpel srdcový infarkt a zomrel, inak zatiaľ hlásia ľahšie zranenia a šoky. Do akej miery boli poškodené budovy sa zatiaľ odhadnúť nedá. V mestečku Camerino sa zrútila kostolná veža na obytný dom, správy o zranených zatiaľ nie sú. Kostol Santa Maria in Via bol však poškodený už pri ničivom zemetrasení 24. augusta. Ďalší kostol sa zrútil v Nursii. Podľa prvých správ mnohí starostovia sa obávajú zrútenia domov vo svojich obciach, spravidla budov už poškodených. Najmenej jedna obec je úplne odpojená od elektriny. Záchranári hľadajú prípadných zasypaných ľudí. Tma a čiastočne prudké lejaky im však sťažovali prácu.
Vo všeobecnosti sa priaznivo hodnotí, že otrasy prišli v dobe, keď ľudia ešte nespali. Tak mohli rýchlo opustiť domy a vybehnúť na voľné priestranstvo, čo zrejme zníži počet obetí.
Taliansko je na základe svojej geologickej situácie veľmi ohrozované zemetraseniami. Silné otrasy sa vyskytli ešte len 24. augusta tohto roku. Zomrelo pri nich 300 ľudí a obľúbené výletné miesto Amatrice bolo úplne zničené. Zemetrasenie malo vtedy 6,2 stupňov.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.