‘Nové náboženstvo so znepokojujúcim cieľom?’ + Brazília: Kňaz odsúdený za zabránenie potratu. + Drážďany: Veľký zásah polície v kostole

Rím, 7.11.2016 (kath.net) 019 825 – Francúzske „Kňazské bratstvo sv. Pia X.“ ostro kritizovalo spoločné bohoslužby pápeža so Svetovou luteránskou federáciou vo švédskom Lunde. Informovalo o tom „Rádio Vatikán“ s poukazom na stanovisko bratstva.

Táto ekumenická udalosť pôsobila ako „nové náboženstvo s nejasným znepokojujúcim smerovaním“, ako uvádza bratstvo, ktoré má byť v súčasnosti znova integrované do Katolíckej cirkvi a pokračuje:
„Katolícka a Luteránska cirkev nemajú veľa spoločného. Luteráni hľadajú v ekumenizme dych života a katolíci nebadajú, že v tomto objatí na nich dýcha smrť. Tridentský koncil povedal definitívne slovo o nezlučiteľnosti katolíckej a protestantskej viery. Takže nemôžeme teraz Františka nasledovať cestou iným smerom.“ –zg-

 

Pápežská akadémia pre život má nové štatúty

Vatikán, 6.11.2016 (kath.net/ KAP) 019 823 – Pápež František prepracoval štatúty Pápežskej akadémie pre život (Pontificia Academia pro Vita). Oblasť činnosti zariadenia, ktoré založil pápež Jána Pavol II. v r. 1994, podľa štatútov uverejnených 5. novembra už nebude iba „napomáhanie a ochrana ľudského života“, ale aj výskum pohlaví a generácií, ako aj individuálne práva na ochranu, „humánna ekológia“ a vzťah medzi človekom a životným prostredím. Menovanie členov akadémie pápežom už nebude na doživotie, ale na päť rokov.
Obnova štatútov bola potrebná pre prestavbu štruktúr Rímskej kúrie. Akadémia má teraz spolupracovať najmä s novým dikastériom pre laikov, rodinu a život a nie ako doteraz s Kongregáciou pre náuku viery a zrušenou Pápežskou radou pre rodinu.
Pápež zrušil aj povinnosť novo vymenovaných členov podpísať etickú prísahu vernosti – „Vyhlásenie služobníka životu“. Na to, aby sa stali čestnými členmi akadémie, už nemusia riadni členovia dovŕšiť 80 rokov, ale je potrebné menovanie pápežom. Navyše pápež zaviedol vlastné členstvo mladých vedcov do 35 rokov.
Aj financovanie akadémie bude nové. Náklady sa budú hradiť hlavne z výnosov nadácie „Vitae mysterium“. Prípadné zisky sa môžu použiť na výskum. Podľa predošlých štatútov hradila výdavky akadémie Správa majetkov Svätého stolca.
Hlavným cieľom akadémie zostáva štúdium otázok ochrany života a vedecká práca na pomoc rozhodovaniu zodpovedných cirkevných predstaviteľov v tejto oblasti. Akadémia, ktorú vedie bývalý predseda Pápežskej rady pre rodinu arcibiskup Vincenzo Paglia, má 70 riadnych členov – vedcov. –zg-

 

Nemecko: ‘Možno si predstaviť väčšie gesto pokory?“

Jeruzalem-Hamburg, 8.11.2016 (kath.net) 019 828 – „Ako to nazvať inak ako popieranie viery, ak dvaja významní predstavitelia kresťanstva na púti z ohľadu na popudlivosť moslimských náboženských predstaviteľov odložia svoj kríž? V histórii zomrelo množstvo ľudí, pretože práve toto odmietli. Možno to považovať za nerozum alebo tvrdohlavosť, v cirkvách ich však dnes uctievajú ako svätcov a mučeníkov. S vierou je to už raz tak: Veriacim imponuje pevný postoj, nie kapitulácia pred cudzími mocami.“ Píše to Jan Fleischhauer v článku v nemeckých novinách „Spiegel“.
V rámci ekumenickej púte do Svätej zeme predseda Biskupskej konferencie Nemecka kardinál Reinhard Marx a predseda Evanjelickej cirkvi Nemecka (EKD) Heinrich Bedford-Strohm navštívili na Chrámovej hore mešitu a na základe fotografií možno ľahko zistiť, že kresťanskí predstavitelia nechali zmiznúť svoj kríž z hrude (Foto der Delegation im (muslimischen) Felsendom auf dem Tempelberg – Homepage der Deutschen Bischofskonferenz).
Ide tu o „politické rozhodnutie“ biskupov, komentoval redaktor „Spiegelu“. „Ak Bedford-Strohm hovorí o ‚mimoriadnej situácii v Jeruzaleme‘, na ktorú treba brať ohľad, môže tým myslieť iba nároky moslimov vyhlásiť Chrámovú horu za svätyňu, na ktorej iní nemajú čo hľadať, a už vôbec nie židia!“ Fleischhauer citoval aj z výpovede novín „Tagesspiegel“, podľa ktorej moslimskí domáci páni našim dvom biskupom z BKN a EKD na základe archeologických faktov vysvetlili: „Tu hore nikdy neexistoval nejaký židovský chrám […] Niet na to nijakých archeologických dôkazov.“
„Toto gesto pokory biskupov sa deje v dobe, ktorá v mnohých krajinách sveta ešte možno nikdy nebola pre kresťanov taká nebezpečná, ak sa mali prihlásiť ku svojej viere.“
Fleischhauerov komentár mal názov „Podmanenie“, čo je viac ako jasná narážka na diskutovaný román „Podmanenie“ Michela Houellebecqa, ktorý svojím dielom z r. 2015 načrtol hrozivo realistický scenár islamského Francúzska v r. 2022. –zg-

 

Brazília: Kňaz odsúdený za zabránenie potratu. „Je cťou byť odsúdeným za vernosť Kristovi.“

Brasilia, 7.11.2016 (kath.net/LSN/jg) 019 826 – Brazílsky kňaz bol najvyšším odvolacím súdom krajiny odsúdený na zaplatenie odškodného vo výške 60 000 brazílskych reálov (asi 16 600 eur). Luiz Carlos Lodi da Cruz v roku 2005 dosiahol súdne rozhodnutie, ktoré bránilo potratu dieťaťa s postihnutím.
Tento postup klasifikoval teraz najvyšší súd ako „bezohľadný“ voči rodičom. Vyhlásil, že kňaz spôsobil rodičom nemateriálnu škodu, pretože ich prinútil prekonávať náročný pôrod. Zneužil možnosti zákona, aby získal štátnu podporu pre svoje špeciálne záujmy vzhľadom na potrat. Tým porušil práva tehotnej ženy a jej manžela a spôsobil im nezmyselné utrpenie, ako sa uvádza v rozsudku.
Potrat dieťaťa spočiatku povolili, pretože trpelo zvláštnou poruchou, ktorá spôsobila, že zomrelo niekoľko hodín po pôrode. Lodi da Cruz, ktorý je aj predsedom „Pro Life Anapolis“, jednej z najznámejších brazílskych organizácií na ochranu života, zobral rozsudok na vedomie a vyhlásil:
„Nič neľutujem a ďakujem Bohu za jeho úspešné opatrenie, ktoré dieťa zachránilo pred potratom. Je cťou byť odsúdeným za vernosť Kristovi.“
Lodi da Cruz argumentoval, že život človeka nemá svoju dôstojnosť na základe svojej kvality alebo dĺžky, ale je vzácny sám osebe. A sudca tento argument prijal, ako si spomínal. Rodičia po pôrode kňaza zažalovali, no obe inštancie ich odmietli. Preto podali prípad na najvyšší súd, ktorý teraz rozhodol v ich prospech.

 

Drážďany: Veľký zásah polície v kostole

Drážďany, 7.11.2016 (kath.net) 019 824 – V pondelok ráno došlo k veľkému policajnému zásahu v drážďanskom mariánskom kostole Frauenkirche. Svedkyňa videla, že istý muž rozbil okenné sklo a vliezol do kostola a predpokladalo sa, že páchateľ je v kostole, ako hlásilo „Radio Dresden“. Polícia vyrukovala s početnými silami a psovodmi. Luteránsky kostol obkľúčili a prehľadali. Páchateľa zadržali asi o 7. hodine ráno, vyliezol na výhľadnú platformu vo výške 70 metrov.
Mladý muž pochádza z Maďarska. Očividne chcel ukradnúť peniaze, v kostole vypáčil viaceré pokladničky.
Kostol Frauenkirche otvorili znova v r. 2005. Počas druhej svetovej vojny pri bombardovaní Drážďan vyhorel. Jeho ruiny zostali stáť ako pamätník. Jeho nová výstavba sa začala po prevrate. Kostol Božej Matky je charakteristickým znakom Drážďan a okrem toho významnou stavbou protestantizmu. Má jednu z najväčších kostolných kupol severne od Álp.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.