Boh žehná snahám Aliancie za nedeľu: Obchodníci žiadajú zatvorenie predajní na 15 dní v roku. + Pokračuje spor Sokola s .týždňom, vypovedal arcibiskupov tajomník

Nepredstaviteľné skutočnosťou? Obchodníci žiadajú zatvorenie predajní na 15 dní v roku
BRATISLAVA – Dobrá správa pre ľudí zamestnaných v obchodnej sfére, zlá pre zákazníkov? V súčasnosti platí zákon, podľa ktorého musia byť predajne, až na niektoré výnimky, zatvorené 3,5 dňa v roku, a to cez popoludnie v Štedrý deň, na Prvý sviatok vianočný, Nový rok a Veľkonočnú nedeľu. Zväz obchodu a cestovného ruchu však požaduje zmenu legislatívy, ktorá by upravila otváracie hodiny. Maloobchodné a veľkoobchodné prevádzky by mali byť zatvorené počas všetkých štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja, ktorých máme na Slovensku až 15.

azn

Prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak vo štvrtok uviedol, že obchody v súčasnosti nemôžu byť zatvorené počas všetkých sviatkov kvôli „zdravej konkurencii“. „Keď má konkurent otvorené, tak musí mať aj druhá strana. Hovoríme o tom, že by obchody mali byť počas štátnych sviatkov zatvorené. Nehovoríme o letiskách, staniciach, čerpacích staniciach,“ priblížil stanovisko slovenských obchodníkov Konštiak.

Podľa neho je potrebná legislatívna úprava. „Nedá sa dohodnúť, lebo zahraničné reťazce majú na to iný názor, jediný spôsob je uzákoniť to. Dôležitá je verejná diskusia,“ podotkol Konštiak s tým, že sa neobáva výpadku ziskov obchodníkov.

Nepredstaviteľné skutočnosťou? Obchodníci žiadajú
Menej štátnych sviatkov?

Zväz však podporuje aj myšlienku rezortu hospodárstva prehodnotiť počet štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja tak, aby boli brané do úvahy záujmy podnikateľov a považuje tento zámer za prínosný aj pre národné hospodárstvo. Kým členské štáty EÚ majú podľa obchodníkov priemerne 12 takýchto sviatkov, Slovensko má päť štátnych sviatkov a 10 dní pracovného pokoja.

„Znížením počtu dní pracovného pokoja alebo ich vhodnejšou distribúciou, teda presunom voľných dní pripadajúcich na stred týždňa na pondelky alebo piatky, by sa zabezpečil vyšší rast slovenského hrubého domáceho produktu, šetrilo by sa energiou a nákladmi podnikateľov,“ skonštatoval Konštiak.

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) sa vyjadril, že je ochotný o tejto problematike diskutovať. Či ide o voľné sviatky alebo dokonca voľné nedele. Každopádne však o nich musia komunikovať najprv sociálni partneri, teda zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov.

Šéf rezortu práce by sa prikláňal k možnosti, aby sa hovorilo o ďalších štátnych sviatkoch, ktoré by mohli byť pre zamestnancov voľné, tak ako napríklad v prípade Vianoc alebo Veľkej noci. „Vidím priestor na nejaký kompromis. Teda možno viac štátnych sviatkov, nielen cirkevných, by som do tejto problematiky posunul,“ myslí si Richter.

„Osobne by som nemal problém, keby tam boli aj všetky štátne sviatky, ale bol by som rád, aby sa na tom dohodli sociálni partneri,“ priblížil Richter. Zároveň uviedol, že už v súčasnosti upravuje odmeňovanie pracovníkov počas sviatkov Zákonník práce, ale aj kolektívne zmluvy vo firmách.

Nepredstaviteľné skutočnosťou? Obchodníci žiadajú
„Máme dosť často stretnutia s organizáciami, ktoré združujú vysokoškolákov a stredoškolákov. Mladí ľudia argumentujú, že práve sviatky alebo nedele sú obdobím, kedy majú možnosť brigádnici z radov študentov privyrobiť si,“ upozornil Richter. Preto je potrebné o tejto problematike diskutovať.

„Je treba hľadať dohodu a isté postupné kroky. Na toto sme pripravení poskytnúť priestor v rámci Centra sociálneho dialógu,“ dodal minister.

http://www.topky.sk/cl/10/1587085/Nepredstavitelne-skutocnostou–Obchodnici-ziadaju-zatvorenie-predajni-na-15-dni-v-roku

 

Pokračuje spor Sokola s .týždňom, vypovedal arcibiskupov tajomník

Arcibiskup Ján Sokol podľa jeho bývalého osobného tajomníka a diecézneho ekonóma Petra Kučeru nikdy nepodpísal spoluprácu s Štb. Konštrukcie o tom, že úrad získal za spoluprácu s Štb, sú podľa neho hlúpe obvinenia. P. Kučera o tom vo štvrtok v pozícii svedka hovoril na Okresnom súde v Trnave v spore Sokola s časopisom .týždeň o ochranu osobnosti a zaplatenie nemajetkovej ujmy.

.týždeň, Ján Sokol, W Press

„To, že Sokol sa stal arcibiskupom, bola iniciatíva Vatikánu, nie štátu,“ povedal P. Kučera. Svoje tvrdenia opieral o archívne materiály, ku ktorým sa dostal počas svojho pôsobenia v Arcibiskupskom úrade v Trnave.

V archíve Sokolovho predchodcu Júliusa Gábriša podľa neho našiel aj dokumenty o členstve kňazov v prorežimovom združení Pacem in terris, J. Sokol medzi nimi nefiguroval.

P. Kučera, ktorý pôsobil aj ako diecézny ekonóm, na súde niekoľkokrát poprel informáciu o prevode čiastky 500 miliónov slovenských korún (16 596 959 eur) na účet bývalého agenta Štb Štefana Náhlika. Vylúčil, že by tak Sokol mohol urobiť bez vedomia niekoho ďalšieho.

Podľa článkov z roku 2009 arcibiskup Sokol previedol peniaze získané z predaja cirkevných pozemkov na účet Štefana Náhlika, ktorého .týždeň označil za bývalého agenta ŠtB. J. Sokol prevod takejto čiastky od začiatku procesu popieral, podľa neho za predaj nikto nedostával ani žiadne provízie.

Časopis emeritný arcibiskup zažaloval a domáha sa ochrany osobnosti a náhrady nemajetkovej ujmy vo výške 50-tisíc eur. Na okresnom a krajskom súde nepochodil, uspel však uspel na Ústavnom súde SR, ktorý konštatoval, že bolo porušené jeho právo na spravodlivé súdne konanie a na súdnu ochranu.

Krajský súd potom rozsudok prvostupňového súdu zrušil a vrátil okresnému súdu. Obe strany navrhujú vypočuť ďalších svedkov, vrátane audítorky, ktorá preverovala cirkevné účtovníctvo.

http://medialne.etrend.sk/tlac/pokracuje-spor-sokola-s-tyzdnom-vypovedal-arcibiskupov-tajomnik.html

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.