Biskup: ‚Amoris laetitia’ presahuje ‚Familiaris consortio’ . + Náboženská nenávisť v nevídanom rozsahu. + Trumpov nový šéf štábu je pravoslávny kresťan

Madrid, 16.11.2016 (kath.net/LSN/jg) 019 863 – Apoštolská exhortácia Amoris laetitia pápeža Františka „otvára nové dvere, ktoré vedú ďalej ako Familiaris Consortio “.

Pápež František ukončil vojnu o interpretácie posynodálneho dokumentu Amoris Laetitia. “Dokument mení učenie Cirkvi, a bodka!” + Zjevenie Panny Márie v Akite

Pápežský dokument odstraňuje „nepotrebne tvrdé požiadavky“ vzhľadom na mravnú čistotu, ktorú Katolícka cirkev svojim členom ukladá.

Povedal to biskup Marcel Semeraro, sekretár Rady kardinálov pápeža Františka, na prezentácii Amoris laetitia v Madride.
Pápežský dokument z jeho pohľadu presahuje logiku „to nie je možné – to je možné“ a zavádza na jej mieste „jasné rozlišovanie medzi všeobecným určením a mimoriadny prípadom“. Schopnosť urobiť si úsudok a sprevádzanie sú tu ústrednými súčasťami riešenia, ako povedal Semeraro.
„Konkrétnym pokrokom Amoris laetitia oproti Familiaris Consortio je nové zhodnotenie vzťahu znovu zosobášených rozvedených. Tu je potrebné sprevádzanie a vedenie duchovným sprievodcom. Je možné, že vzťah znovu zosobášených rozvedených nie je ako vzťah brata a sestry, ale môže byť manželským spoločenstvom. Partneri prevzali v tomto vzťahu zodpovednosť za seba a za svoje deti,“ argumentuje biskup.
Na potvrdenie svojej tézy sa Semeraro odvoláva na dogmatickú konštitúciu Gaudium et spes II. vatikánskeho koncilu, kde sa uvádza: „Keď sa však dôverný manželský život preruší, nezriedka sa môže vystaviť nebezpečenstvu manželská vernosť“ (GS 51).
Gaudium et spes na iných miestach však jasne zdôrazňuje nerozlučiteľnosť manželského zväzku (GS 48, 49)“.
Biskup Semeraro predstavil na jezuitskej univerzite Comillas v Madride nové španielske vydanie pápežskej exhortácie, ku ktorej napísal úvod. Marcello Semeraro je diecéznym biskupom Diecézy Albano v Taliansku.

 

Náboženská nenávisť v nevídanom rozsahu

Mníchov, 16.11.2016 (kath.net/KIN) 019 860 – Náboženský fundamentalizmus zabíja, ničí a robí ľudí bezdomovcami v dosiaľ nevídanom rozsahu. To je výsledok štúdie nadácie „Kirche in Not“ (ACN).
„Správa o náboženskej slobode na svete 2016“ varuje pred globálnymi účinkami „nového javu nábožensky motivovaného násilia“, ktoré sa v správe označuje ako „islamistický hyper-extrémizmus“.
K hlavným znakom tejto novej dimenzie extrémizmu patria systematické pokusy vypudiť všetky inak zmýšľajúce skupiny, bezpríkladná krutosť, globálne pôsobenie a efektívne nasadenie sociálnych médií, ktoré sa často využívajú na glorifikovanie násilia. Toto všetko ohrozuje svetový mier. V minulých dvoch rokoch boli v každej piatej krajine útoky v spojení s hyper-extrémizmom – od Austrálie po Švédsko, ako aj v 17 afrických krajinách.
Autori správy sa pripájajú k požiadavke, aby sa prenasledovanie menšín „Islamským štátom“ považovalo za genocídu a varujú pred rozsiahlym pokusom nahradiť pluralizmus náboženskou monokultúrou.
Správa o rešpektovaní náboženskej slobody v 196 krajinách sveta dospela k nasledovnému výsledku:
„V častiach Blízkeho Východu vrátane Iraku a Sýrie eliminuje tento hyper-extrémizmus všetky formy náboženskej mnohorakosti. Hrozí nebezpečenstvo, že sa to stane aj v častiach Afriky a Ázie.“
Predslov k správe napísal bývalý zajatec rukojemníkov IS páter Jacques Mourad zo Sýrie. Päť mesiacov bol zajatý teroristami IS, až kým sa mu v októbri 2015 podarilo ujsť. Páter Mourad píše:
„Náš svet stojí na pokraji priepasti úplnej katastrofy, keďže extrémizmus hrozí vymazať všetky stopy mnohorakosti v spoločnosti.“
Každé dva roky uverejňovaná správa sa opiera o vyšetrovanie žurnalistov, vedcov a skúsenosti duchovných pastierov. Na rozdiel od bežne zastávaného názoru, že za prenasledovanie náboženských menšín sú zodpovedné najmä vlády, vidí správa vinu u neštátnych militantných skupinách v 12 z 23 najpostihnutejších krajinách. Vzhľadom na novú rekordnú výšku počtov utečencov 65,3 miliónov, označuje správa extrémistický islamizmus ako hnaciu silu masívneho vypudzovania menšín napríklad v Afganistane, Somálii a Sýrii.
Náboženskú slobodu však neohrozuje iba islamizmus. V Číne a Turkmenistane sa šíri „nový tvrdý postup“ proti náboženským skupinám, ako aj pretrvávajúce nerešpektovanie ľudských práv veriacich v Severnej Kórey a Eritrey.
Správa obsahuje aj potešujúce fakty. Náboženské menšiny v Bhutáne, Egypte a Katare dostali lepšie možnosti praktizovať vieru.
Správu si možno stiahnuť na: www.religionsfreiheit-weltweit.de .

 

Trumpov nový šéf štábu je pravoslávny kresťan
Washington, 16.11.2016(kath.net/KAP) 019 861 – Budúci nový šéf štábu v Bielom dome je pravoslávny kresťan. Nový prezident povolal do tejto funkcie Reinholda Richarda („Reince“) Priebusa (foto). Priebus (44) bol od r. 2011 predsedom výboru „Republican National Committee“ (RNC). Považuje sa za osobného priateľa Paula Ryana, hovorcu domu reprezentantov USA, ktorý rovnako ako Priebus urobil politickú kariéru v štáte Wisconsin.
Priebus sa narodil v Doveri (New Jersey), je právnik a politik z povolania. Má nemecko-grécke korene. Jeho otec Richard bol elektrikár a matka Dimitra realitná maklérka a jej vďačí aj za svoju pravoslávnu vieru. V r. 1994 absolvoval štúdium na univerzite vo Wisconsin „cum laude“. Z právnych vied promoval v r. 1998 na univerzite v Miami. Politicky je činný od mladosti. Od r. 1999 je ženatý so Sally, ktorú poznal od školy, má dve deti a žil v Kenoshe predtým, než sa rodina presťahovala do blízkosti sídla výboru „Republican National Committee“ vo Washingtone.
Svojou pravoslávnou vierou sa Priebus nikdy netajil. Spolu s inými republikánskymi politikmi sa postaral o to, aby sa obhajoba pravoslávnej viery dostala do republikánskych volebných programov „aj na miestach, kde je v nebezpečenstve“. Na Veľkú noc na Twitteri vyjadril pravoslávne presvedčenie o víťazstve Krista nad smrťou a dodal pravoslávny pozdrav radosti z Kristovho vzkriesenia: „Mojim pravoslávnym priateľom krásnu Veľkú noc a ‘Christos Anesti’“.
Zhromaždenie delegátov „Republican National Committee“ v Clevelande v júli uviedol Priebus modlitbou prímasa konštantínopolského patriarchátu pre Severnú a Južnú Ameriku arcibiskupa Demetriosa (Trakatellisa). Na podnet Priebusa sa vtedy v Clevelande po prvý raz konala mimoriadna recepcia pre „gréckych Američanov“. Pravoslávny arcibiskup Demetrios sa však o týždeň neskôr zúčastnil aj na „Národnom konvente“ demokratov vo Filadelfii. –zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.