Výbušná situácia na severovýchode Slovenska. + Biskupi podporili petíciu proti ťažbe ropy na severovýchode Slovenska

Ako sa zdá, ťažiari sú odhodlaní dosiahnuť svoj cieľ. Začiatkom novembra sa totiž opäť vrátili do Smilna. Spoločnosť Alpine Oil and Gas, s.r.o totiž tvrdí, že ich postup je v súlade s platnými predpismi a zákonmi Slovenskej republiky. Aktivisti však nateraz docielili, že ťažiari sa opäť zo Smilna stiahli.

fb

O kauze spájanej s americko-poľskou firmou Alpine Oil and Gas, s.r.o a jej rumunsko-britských partneroch v obci Smilono (Bardejov), Ruská Poruba a Oľka (Humenné a Medzilaborce) píše na svojom blogu aj Mario Hudák.

Upozorňuje, že kauza už rozhýbala východniarov, lesoochranárov z organizácie VLK, médiá, opozičných poslancov, všemohúci ZMOS aj prešovských župných poslancov.

Svoju podporu jej verejne vyhlásili aj košický arcibiskup a metropolita Mons. Bernard Bober i prešovský arcibiskup a metropolita, ktorý je zároveň predsedom Enviromentálnej komisie Konferencie biskupov Slovenska, Mons. Ján Babjak SJ. Obaja totiž vyzvali na podporu petície s názvom „Nevŕtajte! Chceme žiť v zdravej krajine.“. Výzva prichádza s odvolaním sa na encykliku pápeža Františka Laudato si’.

“Útok” na obyvateľku Smilna

Hudák pripomína, že „v lete, pri absolútne spackanom policajnom zákroku v Smilne, o ktorom sa samozrejme lojálne mlčí a ktorý po niekoľkých hodinách nebezpečného napätia na mieste vyriešila až prokurátorka, sa americké džípy snažili silou preraziť živú reťaz ľudí na pozemku jedného z majiteľov pred vrtnou plošinou. Zranených bolo niekoľko ľudí.“

Tento mesiac došlo opäť k “útoku” na obyvateľku Smilna. Ženu totiž pri blokáde „cesty pre istotu hermeticky obkolesila desiatka najatých hlavohruďonožcov a šesť hodín k nej nepustila nikoho vrátane televíznych štábov. Znovu za asistencie policajtov.“

„Kde to vlastne žijeme a kto tu naozaj riadi silové zložky?“ pýta sa bloger a zároveň dodáva, že „hlbšie v ropnom piesku snáď ministerstvo životného prostredia a slovenskí byrokrati hlavu už mať ani nemôžu. Ťažobný a betónový enviro biznis pod marketingovou značkou „rychle a zběsile“ tu má dlhoročnú tradíciu.“

Vplyv na životné prostredie

Ochranári urputne bojujú s ťažiarmi, ale ako dodáva Hudák aj s polit-loby-biznis spojkami, s arogantným geologickým a zastaralým banským zákonom.

Napriek tomu, že obyvatelia menovaných obcí a aktivisti majú „podporu ZMOS-u, prešovskej župy, desiatok samospráv, miest a obcí, legislatívy Európskej únie aj mocných cirkví, ministerstvo nevidí a nepočuje.“

Hudák zároveň upozorňuje, že ťažiarsky projekt tají a vytrvalo odmieta posudzovať vplyv vrtov na životné prostredie, ktoré žiada hromadná pripomienka verejnosti, európska smernica aj novelizácia zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie platná od januára 2017.

Riešenie

A preto je podľa neho riešením uvedenej situácie načúvanie názorom miestnych ľudí a dodržiavanie európskych zákonov. Za riešenie považuje najmä posudzovanie vplyvu hĺbkových vrtov na životné prostredie, tak ako v iných krajinách a ako to vyžaduje EÚ a od januára aj Slovensko. „Odseknúť oligarchicko-lobistické kšefty špekulatívnych firiem a bielych koní európskeho podsvetia od štátu,“ dodáva.

Napriek smerniciam sú podľa Hudáka pre naše ministerstvo prírody jednoducho niektoré kšefty posvätné a nedotknuteľné. „Dôkazom je vydávanie licencií aj spoločnostiam, ktoré evidentne porušujú zákon. A je jedno či rezort riadi slotovský národniar Izák, obchodne presmerovaný Žiga, alebo koalične premostený Sólymos,“ upozorňuje v závere svojho blogu .

http://www.hlavnespravy.sk/vybusna-situacia-na-severovychode-slovenska/862024

 

Biskupi podporili petíciu proti ťažbe ropy na severovýchode Slovenska

V Prešove s obavami sledujú niektoré aktivity zahraničných firiem, a preto týmto vyhlásením podporujú ľudí, ktorí upozorňujú na riziká a nedostatky činností pri prieskume a ťažbe ropy a zemného plynu.


Gréckokatolícka Prešovská archieparchia a rímskokatolícka Košická arcidiecéza vydali spoločné vyhlásenie, ktorým podporujú petíciu Nevŕtajte! Chceme žiť v zdravej krajine.

„Aj v zmysle encykliky pápeža Františka Laudato si sme vo svedomí povinní zaujať tento postoj. S obavami totiž sledujeme niektoré aktivity zahraničných firiem na severovýchode Slovenska, a preto týmto vyhlásením podporujeme ľudí, ktorí upozorňujú na riziká a nedostatky činností pri prieskume a ťažbe ropy a zemného plynu,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré spoločne vydali rímskokatolícky košický arcibiskup a metropolita Bernard Bober a gréckokatolícky prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak, ktorý je zároveň predsedom Environmentálnej subkomisie Konferencie biskupov Slovenska.

Ako skonštatovali, považujú za dôležité, aby boli poctivo a zodpovedne posúdené všetky dosahy týchto prác na životné prostredie a aby sa zásadné a nevratné zásahy do krajiny, ktorá je naším spoločným pozemským domovom nerobili bez vedomia a súhlasu obyvateľov, ktorých sa týkajú v prvom rade.

„Uvedomujeme si, že ju prenechávame našim potomkom a bude proti nám svedčiť každé pochybenie, ktoré urobíme nepremyslene a len s vidinou mamonu alebo osobného prospechu,“ konštatujú arcibiskupi.

Petíciu mohli v uplynulých dňoch podpísať v kostoloch veriaci oboch cirkví.

http://www.teraz.sk/regiony/biskupi-podporili-peticiu-proti-tazbe/228144-clanok.html

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.