Vo Francúzsku musia odstrániť sochu Panny Márie: Veriaci sú pobúrení, ak mesto neposlúchne, tak… + Dnes sa rozhoduje o budúcnosti Európy: Rakúski voliči rozhodujú o novej hlave štátu

PARÍŽ – Mesto Publier na východe Francúzska dostalo od súdu nariadenie, aby odstránilo z parku sochu Panny Márie. Dôvodom je celoštátny zákaz vystavovania náboženských symbolov na verejných priestranstvách. Informoval o tom spravodajský server BBC News s odvolaním na starostu mesta.
medaile
Podľa BBC dal súd mestu Publier tri mesiace na to, aby sochu z parku odpratali. Ak mesto neposlúchne, bude platiť pokutu sto eur denne. Starosta mesta Gaston Lacroix uviedol, že sa pokúsi dielo premiestniť na súkromný pozemok.

Socha Ježišovej matky stojí pri brehu Ženevského jazera od roku 2011. Dielo je predmetom miestnych sporov vzhľadom na to, že bolo hradené z verejných fondov. Množstvo ľudí však na sociálnych sieťach kritizovalo nariadenie sochu odstrániť, pričom niektorí kládli otázky, či to neobmedzuje slobodu prejavu.

Francúzsko má prísne zákony oddeľujúce cirkev od štátu. V roku 2010 sa stalo prvou európskou krajinou, ktorá na verejných miestach zakázala nosenie moslimských šatiek zahaľujúcich tvár.

http://www.topky.sk/cl/11/1593303/Vo-Francuzsku-musia-odstranit-sochu-Panny-Marie–Veriaci-su-pobureni–ak-mesto-neposluchne–tak—

 

Rakúski voliči rozhodujú o novej hlave štátu

Definitívny výsledok by mal byť známy zrejme až v pondelok v neskorých večerných hodinách

Rakúski voliči dnes rozhodujú o novej hlave štátu po tom, ako druhé kolo prezidentských volieb z 22. mája poznačili pochybenia pri sčítavaní hlasov v prospech ľavicového Bellena, čo mimoriadne pobúrilo Rakúšanov, ktorí to považovali za volebný podvod.

Rakúšania si vyberajú medzi kandidátom pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbertom Hoferom a bývalým predsedom rakúskej strany Zelených Alexandrom Van der Bellenom, ktorý kandiduje ako nezávislý.

Volebné miestnosti sú otvorené od 7.00 h. do 17.00 h, pričom vzhľadom na zákaz distribúcie čiastkových výsledkov ústavným súdom sa prvé odhady výsledkov, vrátane hlasujúcich písomne, očakávajú do 15 minút od uzavretia volebných miestností.

Predbežné konečné výsledky prezidentských volieb, v ktorých však nebudú zarátané písomne odovzdané hlasy zratúvané až v pondelok 5. decembra, by mali byť známe dnes v čase od 19.30 h do 20.00 h. Definitívny výsledok by mal byť známy zrejme až v pondelok v neskorých večerných hodinách.
Účasť na samotných voľbách bude však podľa očakávania odborníkov po dlhej kampani, ale aj v súvislosti s jej polarizáciou v ostatných dňoch nižšia ako pri májových voľbách (72,65 percenta), ktorých výsledky napokon ústavný súd zrušil pre porušenia predpisov pri sčítavaní hlasov odovzdaných písomne poštovou cestou.

Kým niektoré prieskumy verejnej mienky predpovedali v ostatných týždňoch tesné víťazstvo Alexandra Van der Bellena, iné zasa nepresvedčivý triumf Norberta Hofera, ktorý cíti šancu aj v súvislosti s úspechom Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA.

Predbežne sa rozchádzajú aj názory renomovaných rakúskych politológov na to, kto z oboch kandidátov sa napokon bude tešiť.

Obaja kandidáti v prezidentských voľbách vyjadrili nádej na víťazstvo

Za sprievodu desiatok televíznych štábov z celého sveta odovzdali svoje hlasy v dnešnom opakovanom druhom kole prezidentských volieb v Rakúsku aj obaja kandidáti.

“Som pokojný a optimistický,” uviedol kandidát pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer (45) vo svojej domovskej obci Pinkafeld v Burgenlande. Zopakoval tiež svoje vyhlásenie o tom, že sa nebude usilovať o tzv. Öxit.

“Nechcem vystúpiť z Európskej únie,” zdôraznil s tým, že len prípade vstupu Turecka do EÚ alebo vývoja, ktorý by viedol k centralistickej únii, by to bola otázka na referendum.

Bývalý šéf rakúskych Zelených Alexander Van der Bellen (72), ktorý kandiduje ako nezávislý, podľa vlastných slov tiež vníma svoje šance optimisticky. “Ale nemôžete si byť nikdy istí,” povedal pri odchode z volebnej miestnosti vo Viedni. Van der Bellen, stúpenec EÚ, súčasne označil dnešné voľby za smerodajné pre Európu.

Väčšinu volebných miestností v Rakúsku uzavrú o 17.00 h, prvé odhady výsledkov sa očakávajú okolo 17.15 h. Experti predpokladajú, že účasť na hlasovaní bude nižšia než v anulovanom druhom kole prezidentských volieb z 22. mája (72,65 percenta), ktorých výsledky zrušil ústavný súd pre porušenia predpisov pri sčítavaní hlasov odovzdaných písomne poštovou cestou.

http://www.hlavnespravy.sk/rakuski-volici-rozhoduju-o-novej-hlave-statu/868070

 

Referendum v Taliansku ovplyvní EÚ

V Taliansku sa začalo dnes hlasovať v referende o ústavnej reforme, ktorého výsledok rozhodne o politickej budúcnosti premiéra Mattea Renziho. Sľúbil, že v prípade neúspechu referenda odstúpi z funkcie.

Matteo Renzi
Volebné miestnosti pre približne 51 miliónov Talianov oprávnených hlasovať sú otvorené od 7.00 h do 23.00 h. Krátko po ich zatvorení by mali byť zverejnené prvé odhady. Očakáva sa, že účasť na hlasovaní dosiahne 50 až 60 percent. Pre platnosť výsledku nie je predpísaná minimálna účasť.

Ústavná reforma, ktorú vláda predložila na schválenie občanom v referende, predpokladá okrem iného aj oklieštenie právomocí Senátu, obmedzenie právomocí regionálnych samospráv, zvýšenie kompetencií ústrednej vlády a zavedenie nového systému volieb do dolnej komory parlamentu.

Kritici tohto opatrenia sa však domnievajú, že reformy narušia demokratické poistky pred zneužívaním moci. Prieskumy verejnej mienky naznačovali, že návrh ústavnej reformy voliči neodobria. Ak teda zvíťazia odporcovia reformy, Renziho nahradí dočasná vláda, ktorá bude musieť zrevidovať volebné zákony. Ak totiž novela ústavy neprejde, s najväčšou pravdepodobnosťou by z ďalších volieb vzišiel opäť roztrieštený parlament. Referendum o ústavných zmenách v Taliansku je vnímané ako potenciálne destabilizačné pre celú Európsku úniu.

Krátené

http://www.topky.sk/cl/11/1593285/Dnes-sa-rozhoduje-o-buducnosti-Europy–Dve-veci–ktore-mozu-destabilizovat-EU

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.