Merkelová mení postoj: Ďalšiu vlnu migrantov už nechce, vyzvala aj na zákaz buriek. + SaS: Namiesto predčasných volieb chceme vládu bez Smeru

BERLÍN – Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes ubezpečila, že vlaňajší obrovský prílev migrantov cez hranice Nemecka sa nezopakuje. Na zjazde svojej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) tiež vyzvala na zákaz oblečenia známeho ako burka všade, kde to je z právneho hľadiska možné.

Holande a Saria Merkel

„U nás platí: ukážte tvár – preto je úplné zahalenie nemiestne, malo by byť zakázané,“ kdekoľvek je to právne možné, vyhlásila Merkelová, za čo si vyslúžila potlesk medzi približne 1000 delegátmi zjazdu v Essene. CDU chce burky zakázať napríklad na súdoch, pri policajných kontrolách a v cestnej premávke.

Merkelová tiež signalizovala plány na sprísnenie postoja CDU k utečencom, keď povedala, že „nie každý utečenec môže zostať“ v Nemecku. Vlani do krajiny dorazilo 890.000 utečencov a migrantov. Podľa kancelárky hľadali ochranu pred vojnou, prenasledovaním a bezperspektívnosťou a Nemecko ich vtedy prijalo ako jednotlivých ľudí, „nie ako anonymnú súčasť masy“.

Na druhej strane Merkelová zdôraznila: „Situácia, aká nastala v lete 2015, sa nemôže, nemala by a nesmie zopakovať. To bol a je náš a môj deklarovaný politický cieľ.“ Merkelovú, ktorá sa bude na jeseň 2017 uchádzať o ďalšie, už štvrté štvorročné funkčné obdobie spolkovej kancelárky, by mali dnes na zjazde potvrdiť na ďalšie dva roky vo funkcii predsedníčky CDU. Tou je od roku 2000, keď ju po prvý raz zvolili za šéfku strany práve v Essene.

Hlasovanie, v ktorom je jedinou kandidátkou, je skúškou jej straníckej pozície po tom, ako medzi členmi CDU vyvolala nespokojnosť jej migračná politika i – podľa niektorých – celkový posun doľava počas 11 rokov jej vlády. Pred dvoma rokmi hlasovalo za Merkelovú 96,7 percenta delegátov zjazdu strany.

http://www.topky.sk/cl/1000851/1593827/Merkelova-meni-postoj–Dalsiu-vlnu-migrantov-uz-nechce–vyzvala-aj-na-zakaz-buriek

 

SaS: Namiesto predčasných volieb chceme vládu bez Smeru

Strana Sloboda a Solidarita považuje predčasné voľby za absolútne krajnú možnosť vyústenia vnútropolitických konfliktov v štáte. Medializované informácie, že Smer-SD považuje predčasné voľby v roku 2017 za jedno z reálnych riešení výrazného prepadu svojich voličských preferencií, nás však neprekvapujú.

„Udržovanie strany Smer-SD pri živote je to posledné, čo Slovensko potrebuje z hľadiska podpory ekonomiky i demokracie. Preto v prípade rozpadu dnešnej vládnej koalície sa budeme do poslednej chvíle snažiť vytvoriť vládu bez Smeru-SD a zabezpečiť politickú stabilitu do riadneho termínu parlamentných volieb,“ uvádza podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Som presvedčený, že za ten čas sa dá urobiť výrazný pokrok v očiste verejného života. „Od korupcie a arogancie mocných, vo zvýšení bezpečnosti a právnych istôt občanov, ako aj potrebné zmeny v školstve a zdravotníctve, ktoré dnes pre tradičnú neschopnosť Smeru konať vo verejnom záujme, ale v záujme svojich klientov, majú malú šancu na úspech,“ hovorí Galko.

Zároveň dúfam, že obdobný pohľad na vládnu krízu majú aj zvyšné koaličné strany. „Verím, že rovnako ako my ani oni nemajú žiadny záujem napomáhať strane Smer v úniku z vládnej zodpovednosti a jeho snahe zachrániť sa cez predčasné voľby,“ uzatvára Galko.

http://www.hlavnespravy.sk/sas-namiesto-predcasnych-volieb-chceme-vladu-bez-smeru/869356

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.