Zvolenská Európa nám pripomenula, že nedeľu máme stráviť v kruhu svojej rodiny a nie v práci alebo na nákupoch

Vedenie EUROPA SC Zvolen stiahlo znesväcujúcu reklamu „nedele svätíme nákupmi“ a nahradilo novou.

Predsedu Aliancie za nedeľu- Slovensko, o. z. o tom informovala organizátorka petície slečna Zuzana Vandáková. Tak, ako ďalej uviedla: „Petícia splnila svoj účel. Reklama bola stiahnutá a nahradená novou, neutrálnou a neurážlivou“. Touto cestou ďakuje všetkým, ktorí sa do zberu podpisov pod petíciu zapojili a podporili ju.

aznParadoxne sa tak stalo v období, kedy si pripomíname vyslobodenie Izraelského národa z Egyptského otroctva na slobodu počas „židovskej veľkej noci“.  Nielen Zvolen, ale celé Slovensko potrebuje vyslobodenie z tohto ekonomického otroctva. Toto novodobé otrokárstvo je postavené na tom, že núti ľudí pracovať bez nároku na odpočinok nielen počas pracovného týždňa, ale aj počas soboty a nedele, vo dne i v noci a dokonca aj počas štátnych sviatkov. Nie je tajomstvo, že v rámci Európskej únie máme najvyšší podiel pravidelne pracujúcich počas nedele. Najväčší podiel v rámci Únie majú Slováci aj medzi pracujúcimi v noci. Dokazujú to alarmujúce údaje Eurostatu  za rok 2012.  Samozrejme, že sa tak deje za mzdu absolútne nehodnú plnoprávneho občana jednoho z členských štátov Európskej Únie. Je na zamyslenie pre nás všetkých, ako je to možné, že mzda zamestnanca supermarketu BILLA na Slovensku nie je ani na úrovni jednej tretiny mzdy, ktorú dostáva napríklad zamestnanec supermarketu BILLA  v Rakúsku. Pričom ceny tovarov sú porovnateľné. Je na zamyslenie aj to, že supermarket BILLA napríklad v Rakúsku v nedeľu zatvorený je a na Slovensku nie je.

Zvolenská Európa všetkým Slovákom pripomenula, že nedeľu máme stráviť v kruhu svojej rodiny a nie v práci alebo na nákupoch. Nenechajme sa preto zotročovať a zamyslime sa nad tým, či náhodou nie aj našou vinou, že dnes musia naše ženy – matky sedieť pri pokladniach v suprmarketoch, alebo za pásom v automobilke miesto toho, aby si oddychli a aspoň jeden deň v týždni mohly stráviť v kruhu svojej rodiny.

Jednou z možností, ako by sa to mohlo dať zmeniť je aj Váš prípadný podpis pod petíciu za prijatie zákona na ochranu nedele v NRSR ktorú už podpísalo takmer 70 000 občanov SR. V prípade úspešného zozbierania 100 000 podpisov pod petíciu za prijatie zákona na ochranu nedele a jej následnom odovzdaní do NR SR by sa mali naši poslanci, na základe vôle ľudu vážne zaoberať prijatím takéhoto zákona.

Druhá možnosť je radikálnejšia, ale o to viac účinná. Dajme si predsavzatie, že nebudeme nakupovať v nedeľu. Keď mohli byť obchody počas nedele a sviatkov pozatvárané do roku 1989, tak môžu byť aj dnes.Ak to tak funguje napríklad v Rakúsku, Nemecku, Belgicku a v Holandsku, prečo by to tak nemohlo fungovať aj na Slovensku? Aspoň jeden deň zaslúženého odpočinku v týždni nás určite „nezabije“. Ak v nedelu pracovať budeme, bude to mať katastrofálne následky nielen pre naše rodiny, ale aj pre náš organizmus.

Anton Čulen

Tento obsah bol zaradený v Domáce a označkovaný ako . Zálohujte si trvalý odkaz.