Až 30 % mladých ľudí na Slovensku podporuje M. Kotlebu! + Odstrelená katedrála a ďaľšie zločiny červeného ateizmu

Alarmujúce výsledky nového prieskumu (pre neobolševické štruktúry na Slovensku): Viac mladých podporuje pravicu a Kotlebu

BRATISLAVA – Najviac mladých Slovákov podporuje krajne pravicovú stranu Kotlebu – Ľudová strana Naše Slovensko (LSNS). Vysokej popularite sa teší aj jej líder a predseda Banskobystrického kraja Marián Kotleba. Vyplýva to z najnovšej štúdie bratislavského Inštitútu pre verejné otázky (IVO).

„V prostredí mladých ľudí viac ako tretina sympatizuje s aktivitami, konkrétnymi krokmi, programom a hodnotami Kotlebovej LSNS. Aj samotný líder strany Marián Kotleba má medzi mladými pomerne vysokú podporu (30 percent) ktorá prevyšuje súčasnú podporu strany,“ uviedol dnes inštitút. Analytik IVO Marián Velšic novinárom povedal, že preferencie LSNS medzi Slovákmi vo veku 18 až 39 rokov dosahujú 23,5 percenta a že vzhľadom ku spomínaným sympatiám majú priestor k rastu.

LSNS nečakane uspela v marcových parlamentných voľbách, v ktorých získala osem percent hlasov a vo 150-člennej snemovni obsadila 14 kresiel. Strana napríklad presadzuje vystúpenie krajiny z EÚ a NATO a vo svojom programe okrem iného sľúbila nastolenie „poriadku s parazitmi v osadách“ a ochranu ľudí pred „cigánskym terorom“. LSNS sa tiež hlási k vojnovému slovenskému štátu, ktorý bol za druhej svetovej vojny spätý s nacistickým Nemeckom.

Alarmujúce výsledky nového prieskumu (pre neobolševické štruktúry na Slovensku):
Podľa štúdie IVO sa mladšej generácii Slovákov pozdávajú najmä návrhy LSNS na zníženie počtu poslancov v parlamente, obmedzení štátnych sociálnych dávok pre Rómov či kritika na adresu súčasného štátneho zriadenia na Slovensku.

S tesným odstupom za LSNS v rebríčku preferencií medzi mladšou generáciou Slovákov skončila s podporou 23,4 percenta liberálna strana Sloboda a solidarita (SaS), ktorá je najsilnejšou opozičnou stranou. Obľuba LSNS a SaS u mladých Slovákov tento rok na jeseň v porovnaní s poslednými parlamentnými voľbami stúpla.

Výrazná väčšina opýtaných uviedla, že takzvané konšpiračné weby predstavujú alternatívu tradičných médií a že tieto weby majú vzhľadom na slobodu slova a prejavu právo na existenciu. Najviac sa mladá generácia obyvateľov päťmiliónová krajina zaujíma na internete o informácie o udalostiach vo svete, o problematiku životného prostredia a o tému migrácie. Nadpriemerne aktívny na internete a sociálnych sieťach sú prívrženci LSNS.

Je tu priestor, aby medzi mladými voličmi rástla podpora kotlebovcov, tvrdí analytik

Priestor, aby medzi mladými ľuďmi rástla podpora pre taký politický subjekt, akým je Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS), určite je. Pri prezentácii výsledkov prieskumu Mladí ľudia v kyberpriestore – šance a riziká pre demokraciu na to poukázal autor výskumu a analytik Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Marián Velšic.

S programom, aktivitami i konkrétnymi krokmi strany podľa neho sympatizuje viac ako tretina respondentov vo veku 18 až 39 rokov, ktorých v prieskume oslovili. „Ak dáme 34 percent sympatizantov do súvislosti s potenciálnymi volebnými preferenciami, ktoré sa v prípade Kotlebovej strany v tomto prieskume pohybujú okolo 23,5 percenta, vidíme, že priestor na zvýšenie podpory takéhoto politického subjektu u mladých existuje,“ povedal Velšic.

Ešte výraznejšie sympatie generujú niektoré návrhy a postoje ĽS NS. „Dve tretiny mladých respondentov sa stotožňujú s populistickými myšlienkami znížiť počet poslancov v NR SR zo 150 na 100 (70 percent opýtaných) či znížiť sociálne dávky Rómom (66 percent),“ uviedol Velšic, podľa ktorého svoje auditórium však majú aj návrhy ako poriadkové hliadky vo vlakoch (37 percent), vystúpenie SR z EÚ a vytvorenie domobrany (30 percent) či vystúpenie SR z NATO (26 percent).

ĽS NS je spolu so stranou SaS politickým subjektom, ktorý v porovnaní s preferenciou v období marcových parlamentných volieb najviac rástol. Z 18,1 percenta na 23,5 percenta, v prípade SaS to bolo z 18,1 na 23,4 percenta. „Obe strany zosilneli na úkor iných, zväčša parlamentných strán,“ skonštatoval Velšic. Okrem týchto dvoch subjektov rástla už len SNS (zo 6,3 na 10,4 percenta). Ešte pred národniarmi sa v preferencii mladých ľudí z prieskumu IVO ocitli napriek poklesu OĽaNO-NOVA (z 13,4 na 11,7 percenta) a Smer-SD (z 13,6 na 11,5 percenta).

Prieskum zameraný na správanie mladých ľudí na internete i preferenciu vyhľadávaných tém preukázal, že 51 percent z nich sleduje politicko-spoločenské dianie pravidelne, 45 percent ho sleduje aspoň jednu hodinu denne, 19 percent z toho viac ako dve hodiny. Mladí sa najviac zaujímajú o zahranično-politické udalosti (73 percent) a environmentálnu tematiku (70 percent). Takmer dve tretiny opýtaných deklarovali aj záujem o vnútropolitické udalosti (60 percent), otázku migrácie (64 percent), ľudskoprávnu tematiku (62 percent) či tematiku korupcie a klientelizmu v spoločnosti (59 percent).

Prieskum takisto odhalil, že väčšina mladých toleruje existenciu konšpiračných webov. Až 84 percent opýtaných zastáva názor, že takéto weby majú právo na existenciu na základe ústavou zaručenej slobody slova a prejavu. Za alternatívu voči tradičným médiám, ktorá vyvažuje názorové spektrum, považuje konšpiračné weby 73 percent respondentov. Ako zdroj demagógie, klamstiev a nepodloženého obviňovania vníma tieto stránky 55 percent respondentov. Zber dát v prieskume, ktorý IVO uskutočnil s podporou Nadácie ESET, sa realizoval v septembri tohto roku v spolupráci s agentúrou FOCUS. V prieskume oslovili celkovo 1083 respondentov vo veku 18 až 39 rokov.

http://www.topky.sk/cl/10/1594393/Alarmujuce-vysledky-noveho-prieskumu–Viac-mladych-podporuje-pravicu-a-Kotlebu

 


Odstřelená katedrála a další zločiny rudého ateismu

Pravoslavná katedrála Krista Spasitele v Moskvě byla zničena 5. prosince 1931 dvěma výbuchy. První přestála bez úhony, teprve po druhém, který prý otřásl celou Moskvou, šla stavba k zemi. Odklízení trosek trvalo půl druhého roku

Foto: Archiv
Měl to být nejviditelnější triumf komunistického ateismu nad náboženstvím. Přesně před 85 lety – 2. prosince 1931 – zbořil Stalinův sovětský režim pravoslavnou katedrálu Krista Spasitele v Moskvě.

Její příběh jako by byl dějinnou paralelou k známému vtipu o německém materialistickém filozofovi Friedrichu Nietzchovi, jehož slavná věta „Bůh je mrtev“ se po učencově smrti často parodovala ve znění „Nietzche je mrtev“ s podpisem Bůh. S moskevskou demolicí to dopadlo podobně.

V místě odstřelené katedrály dlouho zela zatopená jáma, která byla v 60. letech využita pro stavbu venkovního bazénu Moskva

Na místě národní svatyně, postavené v letech 1839–1883 jako dík Rusů za záchranu před Napoleonem, plánoval krvavý diktátor vybudovat honosný Palác sovětů. Jenže hřebínek spadl rudým barbarům tak trapně, že by to snad nevymyslela ani sama prozřetelnost.

Na palác totiž nezbyly peníze a zatopená základová jáma byla později využita k vybudování banálního otevřeného bazénu s názvem Moskva. V letech 1994–1997 pak na stejném místě vznikl chrám nový, který je dnes znovu sídelním chrámem patriarchy ruské pravoslavné církve.

Podobně dnes nepochopitelných ateistických zločinů se během komunistického režimu odehrála celá řada. Nejen v Sovětském svazu, ale i v dalších zemích východního bloku včetně tehdejšího Československa.

Nová moskevská katedrála Krista Spasitele z let 1994 až 1999

Demolice v Kremlu

Sovětský vládce Josef Stalin nechal ve třicátých letech 20. století zbourat mnoho dalších chrámů po celém Rusku. A pokud je kvůli historické hodnotě ušetřil, jako třeba obří Isaakijevský chrám v Petrohradě, dal v nich aspoň cynicky zřídit Muzea ateismu.

Bourání se nevyhnulo ani památnému moskevskému Kremlu. Za své vzal třeba konvent Nanebevstoupení (Vozněsenskij monastyr), klášter Zjevení, starý Spasitelův chrám nebo Malý Nikolský palác.

Na jejich místě pak v 60. letech vznikly skleněný a mramorový Sjezdový palác a vojenská akademie. Což dnes mimochodem – na rozdíl od divadelní točny v Českém Krumlově – není překážkou, aby moskevský Kreml mohl jako celek figurovat na seznamu památek UNESCO.

Sjezdový palác v moskevském Kremlu vznikl na místě zbořených sakrálních staveb

Výstřelky ateismu se pochopitelně netýkaly jen architektury. Jedním z nejabsurdnějších anticírkevních excesů v sovětském východním bloku bylo mimo jiné pronásledování maďarského primase a ostřihomského arcibiskupa Jozsefa kardinála Mindszentyho. V letech 1945–1948 se stal jedním z hlavních bojovníků proti nástupu komunistického režimu v zemi, za což byl zatčen a roku 1949 po krutém mučení a přiznání odsouzen na doživotí.

Během maďarského protikomunistického povstání byl Mindszenty propuštěn a rehabilitován. Jenže kvůli sovětskému zásahu byl nucen se uchýlit do budovy amerického velvyslanectví v Budapešti, kde pak musel žít v izolaci dalších neuvěřitelných 15 let! Teprve v roce 1971, čtyři roky před svou smrtí, směl přesídlit do Říma.

Podobným dnes málo známým výstřelkem anticírkevní politiky komunistů v poválečném Československu byl – vedle zrušení klášterů, internace kněží či dlouholeté izolace pražského arcibiskupa Josefa Berana – osud olomouckého arcibiskupa Josefa Karla Matochy.

Jmenován byl Vatikánem v březnu 1948, jenže pro své tvrdě protikomunistické postoje byl v roce 1949 de facto uvězněn v budově olomouckého arcibiskupství. StB jej bez jakéhokoli oficiálního zdůvodnění hlídala v přísné domácí samovazbě až do roku 1961, kdy arcibiskup vinou nedostatečné lékařské péče zemřel.

Interiéry olomouckého arcibiskupství, odkud StB v letech 1949–1961 nedovolila vycházet arcibiskupu Matochovi.

V roce 1975 se tehdejší komunistické Československo pokusilo blýsknout před světem, jak dbá o církevní památky. Jak známo, z likvidovaného královského města Most byl nákladně „odvezen“ památný gotický chrám.

Nikdy už v něm ale nebyl obnoven liturgický provoz, takže nový Most zůstal bez kostela. Teprve v roce 1989 režim situaci „napravil“: nechal vybudovat nový kostel svatého Václava.

Jediná státem financovaná sakrální novostavba z doby normalizace ovšem dodnes svědčí o tom, jak cynicky to naši komunisté mysleli s náboženskou svobodou. Objekt nesměl mít věž, stojí důkladně skryt v zahradě za Okresním muzeem a kostel vlastně ani moc nepřipomíná.
Novostavbu kostela svatého Václava v Mostě komunisté dovolili jen pod podmínkou maximální nenápadnosti.
Autor: Archiv

Stejným tichem pak bývalý režim obestřel i likvidaci celkem 234 chrámů, k níž došlo během jeho jedenačtyřicetileté vlády. Naprostá většina z nich stála ve zdevastovaném pohraničí, ovšem kuráž k demolici svatostánků čerpali tehdejší komunističtí komunální aparátčíci ze stejného zdroje jako před 85 lety Stalin při odstřelení katedrály v Moskvě. Z totální nenávisti k názorovým protivníkům.

Dnes jsou zločiny ateismu minulostí. Je však nietzschovsky mrtvá i ona nenávist?

http://www.dotyk.cz/publicistika/odstrelena-katedrala-a-dalsi-zlociny-rudeho-ateismu-20161210.html

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.