Guadalupská Panna Mária. + US Steel železiarne nepredal, chce viac. Aby ušetrili na mzdách, každý mesiac prepustia 29 ľudí. Riaditeľovi však platia milión dolárov mesačne!

Zázračný obraz Panny Márie v Guadalupe

12. decembra si pripomíname zjavenia Panny Márie v Mexickom Guadalupe. Panna Mária sa zjavila jednoduchému Indiánovi Juanovi Diegovi, ktorý v tom čase patril k prvým kresťanom na území dnešného Mexika. Prvé zjavenie sa udialo 9. decembra 1531, keď Juan Diego išiel skoro ráno na sv. omšu. Bolo to na vŕšku Tepeyac, kde boli ruiny niekdajšieho pohanského chrámu aztéckej bohyne „Matke bohov“. Panna Mária pozdravila Juana a vyslovila želanie, aby na tomto vrchu postavili chrám jej zasvätený, aby tam mohla pomáhať chudobnému a utláčanému ľudu.

Juan Diego v ten deň išiel za biskupom a porozprával mu, čo videl. Biskup ho síce vypočul, ale neveril mu, jeho slová o stavbe kostola v divokej prírode považoval za nereálne. Juan sklamaný prišiel znova na miesto zjavenia. Zjavenie sa opakovalo a Juan mal ísť za biskupom znova. Napriek tomu, že ho nechceli za biskupom pustiť, dostal sa k nemu a znova svoju žiadosť zopakoval. Vtedy mu biskup povedal, že ak mu donesie nejaké viditeľné znamenie, uverí mu. Znova išiel na Tepeyac, kde to Panne Márii vyrozprával. Tá mu povedala, aby prišiel skoro ráno, znamenie dostane.
Juan Diego išiel za svojím strýkom Bernardinom, no našiel ho vážne chorého, a tak na druhý deň na miesto zjavenia neprišiel, ale staral sa o neho. 12. decembra na svitaní sa rozhodol, že zájde po kňaza, aby strýkovi vyslúžil sviatosti. Cesta viedla znova cez vrch Tepeyac. Juan sa rozhodol ísť inou stranou, myslel si, že vznešenú pani neuvidí. No zjavenie mal znovu. Pani sa ho pýtala, prečo neprišiel a kam ide. Juan jej porozprával o strýkovi. Pani ho uistila, že strýko nezomrie, a poslala ho na vrchol kopca po dôkaz pre biskupa. Juan tam našiel prekrásne červené kastílske ruže, napriek tomu, že bola zima. Nazbieral ich a uložil si ich do tilmy (indiánsky plášť). Panna Mária ho s nimi poslala k biskupovi.

Keď biskup zbadal červené ruže, užasol. Dom sa naplnil vôňou. Ruže po chvíli zmizli a na Juanovej tilme sa ukázal nádherný obraz Panny Márie. Biskup padol na kolená a začal sa modliť. Uveril Juanovi a rozhodol sa, že urobí všetko tak, ako bolo povedané. Juanovu tilmu s obrazom Panny Márie zaniesli do katedrály k verejnej úcte. V to isté ráno – 12. decembra 1531 – sa Panna Mária zjavila aj Juanovmu strýkovi Bernardinovi, ktorý bol od tej chvíle zdravý. Povedala mu, kam išiel Juan Diego a tiež mu povedala, pod akým menom chce byť uctievaná. Tlmočník, ktorý z reči Aztékov prekladal do španielčiny, preložil meno ako „Vždy panna, svätá Mária z Guadalupe.“ Španieli si to spojili so svätyňou Panny Márie, ktorá sa nachádzala v Španielsku v Guadalupe. No v reči Aztékov to znamenalo „tá, ktorá rozšliapala hlavu kamenného hada“. Týmto spôsobom Panna Mária oznámila, že zvíťazila nad pohanským bohom Quetzalcoatlom, ktorý bol uctievaný ako operený had, a nad ďalšími, za ktorými sa vlastne skrýval satan.


Ihneď po zjaveniach na mieste začali stavať kaplnku. Dokončená bola o 13 dní. Sám biskup dňa 26. decembra 1531 umiestnil Juanovu tilmu s obrazom Panny Márie. Juan Diego dostal od neho úlohu starať sa o kaplnku aj o zázračný obraz. Neskôr na tomto mieste postavili veľký chrám.
Zjavenia boli dôležitým míľnikom v evanjelizácii Ameriky. Dovtedy sa misionárom nedarilo kvôli pohanským kultom, ale aj kvôli dobyvateľom, ktorí ničili Aztékov a ich kultúru. Obraz Panny Márie bol pre Indiánov veľmi silný. Sú na ňom mnohé symboly, ktorým oni rozumeli. Hromadne sa dávali krstiť. Dá sa povedať, že v rokoch 1532 – 1538 sa uskutočnilo celkové pokresťančenie Mexika. Vtedy to predstavovalo asi 9 miliónov ľudí. Indiáni zanechali svoje pohanské božstvá a obrátili sa k Bohu. Žiadali o krst a boli dychtiví po viere. Mnohí prichádzali na Tepeyac, aby tu získali pomoc a útechu.
Dnes je Tepeyac najnavštevovanejším pútnickým miestom na svete. Ročne ho navštívi 20 miliónov pútnikov z celého sveta. Obraz zostáva po stáročia rovnaký, a to i napriek tomu, že agáva, z ktorej bola Juanova tilma vyrobená, nevydržala v tých časoch ani 20 rokov. Prvý sto rokov uctievania bol navyše obraz bez akejkoľvek ochrany pred dotykmi ľudí. Dodnes sa viackrát podrobil vedeckému skúmaniu, z ktorého vyplýva, že ľudský pôvod tohto diela je nemožný.

http://www.zivotopisysvatych.sk/guadalupska-panna-maria/

 

US Steel železiarne nepredal, chce viac. Aby ušetrili na mzdách, každý mesiac prepustia 29 ľudí. Riaditeľovi však platia milión dolárov mesačne!

Prvé informácie o možnom predaji sa objavili ešte na jeseň tohto roka. V tom čase agentúra Bloomerg informovala, že U. S. Steel Košice pravdepodobne zmenia majiteľa a predajná cena sa bude pohybovať okolo 800 až 900 miliónov dolárov

Ponuku na odkúpenie železiarni predložili dvaja uchádzači, Moravia steel, za ktorou stojí skupina okolo slovenského miliardára Chreneka a čínska spoločnosť Hesteel

Podľa informácií HN sa mala pôvodná cena Chrenka a spol. pohybovať okolo 700 miliónov eur. Svoju ponuku mal následne zvýšiť spojením s istou nemeckou spoločnosťou. A to tak, aby dokázal konkurovať čínskym Hesteel, ktorí mali za podnik núkať Američanom 1,2 miliardy eur. US Steel však ponuky odmietol a mal navýšiť cenu na 1,5 miliardy.

Podľa ziskov, ktoré účtovne vykazuje US Steel, by sa novému majiteľovi investícia vrátila až po viac ako 30 rokoch. Druhá možnosť je, že oficiálny zisk, ktorý fabrika udáva, sa líši od skutočnosti. V rokoch 2002 až 2008 sa pohyboval čistý zisk v priemere okolo 350 miliónov eur. Po skončení daňových prázdnin dokonca vykazovali dva roky stratu.

V roku 2014 dosiahol U. S. Steel Košice tržby takmer 2,2 miliardy eur a zisk 57 miliónov eur. Minulý rok skončili tržby na úrovni takmer 2,1 miliardy eur a zisk dosiahol 43 miliónov eur.

US Steel sa pokúšal predať železiarne už v roku 2013. V tom čase zvažovanému odchodu zabránil podpis memoranda o porozumení so Slovenskou republikou.

V ňom sa vláda zaviazala oceliarňam pomôcť pri čerpaní eurofondov vo výške 75,49 milióna eur. Ďalej po dobu 15 rokov bude každý rok vyplácaný príspevok vo výške 14,7 milióna eur na podporu výroby elektrickej energie priamo v závode. Vláda tiež dala spoločnosti zľavu u železničného prepravcu, štátnej spoločnosti Cargo. Američania sa na oplátku zaviazali nepredať U. S. Steel Košice do roku 2018 a tiež nerealizovať žiadne hromadné prepúšťanie.

US Steel, aby obišiel paragraf o hromadnom prepúšťaní, čo znamená prepustenie 30 a viac zamestnancov, tak prepúšťa 29 zamestnancov mesačne. Hlavnou príčinou prepúšťania má byť zlý vývoj cien na trhu s oceľou. Pre porovnanie, riaditeľovi košického závodu vypláca spoločnosť US Steel mzdu vo výške pol milióna dolárov mesačne a riaditeľ celej korporácie US Steel Mario Monti poberá vyše milión dolárov mesačne…

Východoslovenské železiarne odpredala US Steelu vláda Mikuláša Dzurindu. Podľa dohodnutých podmienok cena za hutnícku časť VSŽ zahŕňala hotovostnú platbu 60 miliónov USD, prevzatie dlhov VSŽ voči veriteľským bankám vo výške 325 miliónov USD a dlhov voči štátu v hodnote 15 miliónov USD. Slovensko malo získať to, že zamestnanci, mohli pracovať vo fabrike aj naďalej.

http://www.hlavnespravy.sk/us-steel-zeleziarne-nepredal-chce-viac-aby-usetrili-na-mzdach-kazdy-mesiac-prepustia-29-ludi-riaditelovi-vsak-platia-milion-dolarov-mesacne/871263

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.