Politické otrasy: Fico už nahlas hovorí o predčasných voľbách, pobijeme sa opäť. + Videoreportáž: Ženy v niektorých častiach Paríža majú zakázaný vstup do kaviarní a barov či voľný pohyb po uliciach

BRATISLAVA – Predčasných volieb sa nebojí. Aj premiér Robert Fico sa vyjadril k téme, ktorú v nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12 na RTVS načali jeho koaličný partner Andrej Danko a jeden z opozičných lídrov Richard Sulík.

Vláda má podľa neho dobrý program a Fico sa nejakého politického súboja neobáva, ale s predčasnými voľbami by problém nemal. „Veď, keď budú voľby, tak budú. Pobijem sa ešte raz,“ povedal.

Ako sa vyjadril v HNClube, Slovensko považuje za oázu stability a pokoja a o svoju premiérsku stoličku sa netrasie. „Viem, čo je moja úloha. Mojou úlohou je stabilita, vláda má stabilný mandát a chcem, aby vydržala do roku 2020,“ vyjadril sa šéf Smeru.

Vláda má podľa neho dobrý program a Fico sa nejakého politického súboja neobáva, ale s predčasnými voľbami by problém nemal. „Veď, keď budú voľby, tak budú. Pobijem sa ešte raz,“ povedal.

Víkendový snem

Cez víkend sa konal snem strany v Prešove, počas ktorého Fico priznal niekoľko vecí. „Spohodlneli sme. Pri počte ľudí, ktorých máme, možno zorganizovať stovky či tisíce stretnutí s ľuďmi a hovoriť im našu pravdu,“ vyjadril sa premiér.

Podľa jeho slov nastal čas skoncovať s politickou korektnosťou. „Nazývajme veci správnymi a zrozumiteľnými slovami. Hovorím o otvorenej a pravdivej reči. Je to jedna z možností, ako držať Smer-SD v úspešnom priestore.“
Smer počas snemu otvorene útočil okrem médií aj na Rómov, za čo ho otvorene skritizovali aj aktivisti. „Posral sa. Takže Fico je tak odvážny a rázny, že po sýrskych deťoch a novinároch zaútočil na najslabších, na slovenských Rómov, ktorí sa nezúčastnili ani jedného verejného obstarávania, neobchodovali s Baštrnákom, nefigurujú medzi dépeháčkarmi, nevykrádajú eurofondy,“ napísal Michal Havran.

Vo vedení sa veľké zmeny neudiali. Juraj Blanár a Peter Žiga podľa očakávania vo funkcii podpredsedu strany vystriedali Pavla Pašku a Dušana Čaploviča. Na tomto poste ostávajú aj Peter Pellegrini, Peter Kažimír a Marek Maďarič, ale aj kontroverzný Robert Kaliňák, proti ktorému brojila najmä europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová.

Hádka Sulíka s Dankom

O predčasných voľbách bola reč už aj medzi Richard Sulíkom a Andrejom Danko. Lídri strán, ktoré v prieskumoch preferencií prenasledujú Smer, si v relácii O 5 minút 12 na RTVS nič nedarovali. Spomínalo sa aj tajné stretnutie, ktoré malo medzi oboma politikmi prebehnúť ešte v októbri.

Hlavnou témou rozhovoru, ktorý mal prebehnúť v Hainburgu, mali byť predčasné voľby a otázka, či by ich liberáli podporili, na čo Sulík podľa vlastných slov odpovedal „určite áno“.

http://www.topky.sk/cl/100535/1595215/Politicke-otrasy–Fico-uz-nahlas-hovori-o-predcasnych-volbach–pobijeme-sa-opat

 

 

Videoreportáž: Ženy v niektorých častiach Paríža majú zakázaný vstup do kaviarní a barov či voľný pohyb po uliciach. Rodené Parížanky to nevedia pochopiť

Francúzsky televízny kanál France 2, priniesol v hlavných večerných správach reportáž o situácii v tzv. no-go zónach, kde moslimskí obyvatelia nastolili svoje vlastné pravidlá. Tieto oblasti sa vo Francúzsku nazývajú “územia stratené pre Republiku,“ a neplatia na nich zákony a tradície Francúzska.

Reportáž začína v najznámejšej parížskej no-go zóne, Seine-Saint-Denis. Dve dobrovoľníčky z hnutia Brigade de Meres, ktoré sa snaží bojovať s nerovnoprávnym postavením žien na daných územiach, natočili na skrytú kameru, v akej situácii sa ocitne žena, pokiaľ sa odváži vkročiť do kaviarne alebo baru. Už pri bežnom pohľade na ulice predmestia udrie do očí, že na letných terasách a v kaviarniach neuvidíte jedinú ženu. Keď uvedené ženy vkročili do baru, okamžite sa ich majiteľ opýtal, čo tam robia a či niekoho hľadajú. Ženám bolo dôrazne doporučené, aby počkali vonku, pokiaľ niekoho hľadajú a že ženám nie vstup povolený. Na otázku jednej zo žien, čo by robil v situácii, keby si chcel zájsť na kávu so svojou sesternicou, manželkou alebo priateľkou, dostala odpoveď, že jeho „ sesternica zostáva doma.“

Ženy protestovali, že sa nachádzajú na území Francúzska, ale prítomní muži sa im vysmiali, že sa nachádzajú v „93-ke“, t.j. v Seine-Saint-Denis, čím prakticky potvrdil, že ide o enklávu, kde neplatia bežné pravidlá.

Ženy po odchode z baru dodávajú, že by pochopili, keby sa takéto pravidlá uplatňovali v Saudskej Arábii, ale nepochopiteľné je, že štát toleruje vytvorenie takýchto enkláv vo Francúzsku.

Reportáž musela byť niekoľkokrát prerušená, kedže ženy čelili zastrašovaniu a hádzaniu kameňov na kameru.

Reportáž pokračovala natáčaním na predmestí Lyonu, kde mladá mamička, učiteľka v materskej škôlke vysvetľuje, že sa snaží obliekať čo najnenápadnejšie, neforemne a nepoužíva žiadny make-up. Na otázku, prečo to robí odpovedá, že sa snaží „vymazať” pretože má strach.

Vo verejných priestoroch tohto predmestia sotva nájdete ženu, ale miestne ženy sa nechcú zmieriť s tým, že sú nežiaduce na uliciach, ktoré kedysi boli ich štvrťou, ale teraz sa tam uplatňujú pravidlá radikálneho islamu. Ženy pravidelne organizujú „pochody“ a snažia sa získať svoje stratené pozície. Akonáhle sa ženy posadili v kaviarni, prítomní muži na protest opustili miesto.

Dlho sa vo Francúzsku o tom, že štát stratil kontrolu nad časťami svojho územia vôbec verejne nediskutovalo, teraz už však nie je možné pred problémom zatvárať oči.

„Na našom území sa nachádzajú oblasti, kde ženy nie sú akceptované,“ pripúšťa oficiálne Pascale Boistardová, štátna tajomníčka pre práva žien.

http://www.hlavnespravy.sk/videoreportaz-zeny-v-niektorych-castiach-pariza-maju-zakazany-vstup-do-kaviarni-a-barov-ci-volny-pohyb-po-uliciach-rodene-parizanky-to-nevedia-pochopit/871246

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.