Bývalý šéf SIS po útoku v Berlíne: Merkelová stráca podporu, posilnia pravicové sily. + Slováci podporujú obranu štátu

BRATISLAVA/BERLÍN – Vianočný atentát v Berlíne posilní aj pravicové politické sily v Nemecku, ktoré kritizujú kancelárku Angelu Merkelovú za jej nezodpovednú politiku voči migrantom. Domnieva sa predseda Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD) a bývalý šéf rozviedky Slovenskej informačnej služby Igor Cibula.

Maďarskí vojaci stavajú plot na hranici s Chorvátskom )

„Na rozdiel od opatrne zdržanlivých nemeckých politikov i vysokých policajných funkcionárov nič nám nebráni v tom, aby sme na základe dostupných faktov otvorene hodnotili niektoré okolnosti tragického útoku na vianočný trh v centre Berlína. Zastávam názor Donalda Trumpa, že „civilizovaný svet musí zmeniť svoje uvažovanie“. Z tohto všeobecného konštatovania jednoznačne vyplýva, že do vojny s terorom islamistov musia byť nasadené všetky preventívne prostriedky. Analytici už skôr varovali, že vojenské porážky teroristov na Strednom východe budú viac orientovať útočníkov na územie Európy,“ pokračoval Cibula.

Podľa neho sa bude stupňovať agresívna islamistická propaganda a náboženskí fanatici moslimského vierovyznania sa budú riadiť pokynmi svojich vodcov a návodmi propagandy z internetu.

„V súvislosti s automobilovým atentátom v Berlíne upozorňujem, že detailný popis teroristického využitia nákladného auta bol uverejnený minulý mesiac v islamskom internetovom periodiku Rumiyah. Experti ho považujú za náhradu už dávnejšie známeho časopisu Dabiq, ktorý bol viac zameraný teologicky a šíril islamskú politickú doktrínu. Rumiyah vyzval moslimov, aby na základe príkladu automobilového atentátu v Nice organizovali teroristické útoky proti nemoslimom. Článok v novembrovom čísle Rumiyah obsahuje technické charakteristiky vozidla, ktoré by malo byť použité na zabíjanie. Uvádza tiež potenciálne miesta útokov, ako sú frekventované hlavné ulice, trhy, festivaly, prehliadky alebo veľké politické zhromaždenia,“ upozornil exšéf rozviedky slovenskej tajnej služby.

„V článku sa doslova píše, že nákladné auto by malo mať veľkú hmotnosť, dvojkolesové súkolia, mierne zvýšený podvozok a silný kovový rám, aby v dave spôsobil viac obetí. Pomenovanie časopisu Rumiyah znamená v klasickom arabskom jazyku názov mesta Rím. Ide vlastne o odkaz na staroislamské proroctvo predpovedajúce zničenie Ríma po páde Konstantinopolisu, keď ho v roku 1453 dobyli moslimovia. Okrem arabskej verzie časopisu existujú aj jazykové verzie v angličtine, francúzštine, nemčine, ruštine, indonézskom jazyku a jazyku Ujgurov. Slúži teda militantným islamistom na celom svete,“ uviedol ďalej.

Podľa Cibulu vianočný atentát v Berlíne posilní aj pravicové politické sily v Nemecku, ktoré kritizujú kancelárku Angelu Merkelovú za jej nezodpovednú politiku voči migrantom. „Z toho dôvodu bezpečnostné a spravodajské štruktúry v Nemecku budú musieť monitorovať nielen militantných islamistov, ale aj pravicových radikálov. Bezpečnostný aparát však nedisponuje takou personálnou i technickou kapacitou, aby garantoval 100-percentnú bezpečnosť potenciálne ohrozených skupín obyvateľstva, vrátane moslimov, ktorí sa môžu stať cieľom odvetných útokov pravicových radikálov,“ zdôraznil Cibula.

Nemeckí vyšetrovatelia „pracujú s predpokladom“, že páchateľ, ktorý v pondelok (19.12.) večer vošiel s neosvetleným kamiónom na vianočné trhy v berlínskej štvrti Charlottenburg, tak urobil zámerne. Informovala o tom dnes ráno miestna polícia, ktorá zároveň vyslovila podozrenie, že išlo o teroristický útok.

Počet obetí sa medzičasom zvýšil na 12 mŕtvych. Do nemocníc previezli ďalších 48 zranených, medzi ktorými sú aj viaceré osoby s ťažkými zraneniami. Za volantom sedel podľa doterajších poznatkov vyšetrovateľov muž pochádzajúci z Pakistanu alebo Afganistanu, ktorého polícia zadržala. Malo by ísť o muža, ktorý prišiel do Nemecka vo februári 2016 ako utečenec. Jeho totožnosť je však stále nejasná, keďže údajne používal viacero identít.

http://www.topky.sk/cl/10/1597043/Byvaly-sef-SIS-po-utoku-v-Berline–Merkelova-straca-podporu–posilnia-pravicove-sily

 


SLOVÁCI PODPORUJÚ OBRANU ŠTÁTU

Viac ako polovica opýtaných pokladá za dôležité, aby dobrovoľnú vojenskú prípravu absolvoval každý zdravý mladý človek
BRATISLAVA 19. decembra (TASR/Extra plus) – Obyvatelia Slovenska považujú dobrovoľnú vojenskú prípravu za významnú formu prípravy obyvateľstva na obranu vlasti. Vyplýva to z výskumu verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil na prelome októbra a novembra tohto roka na reprezentatívnej vzorke 1247 respondentov. Až 72,4 percenta opýtaných považuje za dôležité, aby táto forma dobrovoľného vojenského výcviku občanov pokračovala aj v budúcnosti, informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

V súvislosti so zvyšovaním obranyschopnosti štátu viac ako polovica respondentov (56,3 percenta) pokladá za dôležité, aby dobrovoľnú vojenskú prípravu absolvoval každý zdravý mladý človek. Výskum mapoval aj možný záujem o zapojenie sa do projektu. Dobrovoľných vojakov z mladej generácie vo veku 18 až 35 rokov by však podľa výskumu bolo len menej ako pätina opýtaných (18,3 percenta), zatiaľ čo nezáujem prejavilo 76,8 percenta a nerozhodnutých bolo 5 percent opýtaných.

V súčasnosti tí, ktorí absolvovali dobrovoľnú vojenskú prípravu, majú možnosť zaradenia okrem záloh aj do aktívnych záloh. Z výskumu vyplynulo, že pre 76,1 percenta respondentov je finančné prilepšenie najdôležitejším motivačným faktorom pre zaradenie do aktívnych záloh, lepšie sociálne zabezpečenie považuje za najväčšiu motiváciu 47 percent opýtaných, získanie nových špecifických zručností 39,9 percenta opýtaných a možnosť zažiť dobrodružstvo 30,8 percenta z nich.

Pre rezort obrany je projekt dobrovoľnej vojenskej prípravy jednou z priorít, a preto sa ho rozhodol zatraktívniť a uskutočniť v ňom viaceré zmeny. Dobrovoľní vojaci by po novom mali dostať o 200 eur viac, absolvovať 11-týždňový výcvik a mať garantovaný jednoduchší vstup do Ozbrojených síl SR, Policajného zboru, ale aj k hasičom či záchranárom. Výcvik ďalších dobrovoľných vojakov by mal pokračovať už za nových podmienok hneď po zmene legislatívy, pravdepodobne na jeseň 2017.

http://www.extraplus.sk/clanok/slovaci-podporuju-obranu-statu

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.