Mučivý príbeh prvej blahoslavenej Slovenky. + Irak: V meste Bartalla sa konali kresťanské bohoslužby

v Krivej na Orave sa pred 100 rokmi 24.decembra 1916 narodila Cecília – prvá blahoslavená Slovenka – Sr. Zdenka Schelingová. (Zdroj: Archív milosrdných sestier Svätého kríža)

Narodila sa na Vianoce pred sto rokmi, počas života bola odsúdená za velezradu a mučili ju komunisti. Sestra Zdenka Schellingová aj napriek tomu vedela odpúšťať.
Zatkli ju. Nemocničné izby, kde ako rehoľná sestra opatrovala kňazov, ktorí boli politickými väzňami, musela zrazu vymeniť za celu, z akej k nej prichádzali jej pacienti.

Na rovnaké surové zaobchádzanie tam nečakala dlho. Kopance striedala kaďa so studenou vodou, v ktorej jej veľká noha tlačila na prsia a dlhé sekundy opakovane odopierala kyslík.

Nahá, mokrá a vyslabnutá netušila, či sa dožije rána, ktoré malo pre ňu prichystané ďalšie rany. Škripec, šľahanie obuškami a neľútostné vypočúvanie. Celá akcia slúžila ako pasca, ktorú na sestru Zdenku Schellingovú pripravila v päťdesiatych rokoch Štátna bezpečnosť a nastupujúci ateistický režim. Z jej osudu mrazí dodnes.
Začiatok konca

Príbehov o zrade, zastrašovaní a vykonštruovaných politických procesoch boli päťdesiate roky plné. Zlikvidovať rehole a vykoreniť v ľuďoch vieru bol v tej dobe hlavný cieľ vládnucej moci.

Jednou z početných obetí novonastoleného režimu bola aj rehoľná sestra Zdenka, nesmierne obetavá a láskavá sestra – iba tak o nej hovorievali jej pacienti a ľudia, ktorí ju poznali.

Túžba pomáhať iným v nej bola zakorenená odmalička, sama vyrastala s desiatimi súrodencami v skromných pomeroch oravskej dediny Krivá. Keď ako trinásťročná spoznala prácu rehoľníčok z Kongregácie milosrdných sestier sv. Kríža, rozhodnutie vstúpiť medzi ne do kláštora bolo pre ňu prirodzenou voľbou.
Zdenka pochádzala z mnohopočetnej rodiny.

Občianske meno Cecília nahradila rehoľným Zdenka a po absolvovaní ošetrovateľskej školy začala pracovať v nemocnici v Humennom. V roku 1942 sa dostala do štátnej nemocnice v Bratislave, kde sa neskôr uchytila na röntgenologickom oddelení.

http://plus.sme.sk/c/20417179/mucivy-pribeh-prvej-blahoslavenej-slovenky.html

 

Irak: V meste Bartalla sa konali kresťanské bohoslužby

Desiatky irackých kresťanov sa v sobotu zúčastnili na bohoslužbách, ktoré sa po dvojročnej prestávke konali v severoirackom meste Bartalla. To iracké vládne sily pred dvoma mesiacmi dobyli z rúk militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS)

“Dnes sme sa modlili za mier a obnovenie bezpečnosti v celom Iraku a v provincii Ninive, ako aj v jej hlavnom meste Mósul,” uviedol biskup Músá Šmoni, ktorý omšu celebroval.

Militanti z tzv. Islamského štátu dobyli v roku 2014 na severe Iraku rozsiahle územia, čo vyvolalo masový exodus príslušníkov náboženských menšín vrátane kresťanov. Po dobytí Mósulu, ktorý je druhým najväčším irackým mestom, nariadili militanti z IS pod hrozbou smrti tamojším kresťanom, aby konvertovali na islam a platili im za ochranu.

O znovudobytie Mósulu sa od 17. októbra usilujú príslušníci irackej armády, kurdských polovojenských jednotiek péšmarga, sunnitských kmeňových jednotiek a Bagdadom schválených šiitských milícií. Zo vzduchu ich podporuje medzinárodná koalícia vedená Spojenými štátmi, avšak islamistov sa zatiaľ z mesta vytlačiť nepodarilo.

Pred americkou inváziou z roku 2003, ktorej cieľom bolo zvrhnúť režim dlhoročného diktátora Saddáma Husajna, žilo v Iraku podľa odhadov približne 1,2 milióna kresťanov.

http://www.hlavnespravy.sk/irak-v-meste-bartalla-sa-konali-krestanske-bohosluzby/876940

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.