„Už aj pápežovi fanúšikovia sa od neho dištancujú“. + Moslimovia zmlátili uprostred Berlína pravoslávnych kresťanov. + IS uverejňuje zoznam kostolov pre útoky

„Už aj pápežovi fanúšikovia sa od neho dištancujú“

Rím, 27.12.2016 (kath.net) 020 009 – „František pôsobí stále viac osamelý, zničený odporom v Rímskej kúrii a nedostatočnou odvahou na zmeny v prostredí základne Cirkvi.“ Takto kriticky opisuje nemecký magazín „Spiegel“ vo vianočnom článku vystupovanie pápeža Františka.


„Toho Bergoglia, ktorého si v r. 2013 zvolili, mnohí vo Františkovi v r. 2016 už nespoznávajú“, cituje magazín dôverného známeho pápeža. Rímsky korešpondent „Spiegela“ Walter Mayr potom vyhlásil, že teraz už dokonca aj pápežovi prívrženci si od neho udržujú odstup.

Podľa magazínu aj minulý Svätý rok v Ríme čo do počtu návštevníkov veľmi sklamal očakávania a prestavba kúrie napreduje iba zdráhavo. Z jednotlivých dikastérií hlásia „čistý chaos“.
Kriticky hľadia vo Vatikáne podľa magazínu aj na neprerušenú zhovorčivosť pápeža, najmä preto, že konzumentom médií a svojmu publiku podsúva v ostatnom čase „sklon ku koprofágii“ t. j. k živeniu sa exkrementami. To odcudzuje dokonca aj Františkových prívržencov.
Podľa magazínu „Spiegel“ Františkovi už nezostáva veľa času na zmeny, pretože maximálna doba, ktorú si sám nariadil, čoskoro uplynie.

V najužšom kruhu mal František už sebakriticky vyhlásiť:

„Nie je vylúčené, že vojdem do histórie ako ten, kto spôsobil rozkol v Katolíckej cirkvi.“
V magazíne sa vyjadril aj kardinál Brandmüller. Povedal, že pri téme „znovu zosobášení rozvedení ide o podstatu – a síce o jadro toho celého, o celú náuku viery“. Brandmüller kritizoval, že pápež a kardinál Kasper majú sklon k zrieďovaniu ústredných prikázaní katolíckej viery a prenechávať ich výklad miestnym cirkvám. To veľmi zasahuje celú všeobecnú Cirkev. „Kto považuje za zlučiteľnú pretrvávajúcu manželskú neveru so svätým prijímaním, je heretik a vyvoláva schizmu.“ Sväté písmo nie je podľa slov kardinála Brandmüllera nijaká samoobsluha: „My sme podľa apoštola sv. Pavla správcovia Božích tajomstiev, ale nie oprávnení s nimi ľubovoľne disponovať.“


František na Vianoce navštívil Benedikta XVI.

Vatikán, 26.12.2016 (kath.net/KAP) 020 004 – Pápež František vykonal vianočnú návštevu u Benedikta XVI. V piatok, 23. decembra, sa František vydal na návštevu svojho 89-ročného predchodcu do jeho obydlia vo Vatikánskych záhradách, aby mu vyjadril tradičné blahoželania k Vianočným sviatkom. „Toto gesto zapadá do jednoduchosti každodenných vzťahov medzi Svätým Otcom sa emeritným pápežom,“ oznámil Vatikán v na Štedrý deň.


Ja som moslim! Čo ste vy?“

Berlín, 27.12.2016 (kath.net) 020 007 – „Ja som moslim! Čo ste vy?“ Po tejto otázke zmlátili na druhý vianočný sviatok uprostred Berlína na Potsdamskom námestí pravoslávnych kresťanov zo Srbska a Čiernej Hory. Informoval o tom denník „Tagesspiegel“. Podľa doterajších výsledkov vyšetrovania sa incident stal okolo 5.20 hod. ráno, keď piati muži takto oslovili na ulici muža po návšteve klubu a pýtali sa ho na jeho vieru. Z toho sa vyvinula verbálna roztržka, neskôr k tomu prišli ďalší moslimovia, ktorí spoločne začali biť návštevníkov klubu.

Schönborn v otázke utečencov už ‘obozretnejší’

Viedeň, 24.12.2016 (kath.net/KAP) 020 002 – Kardinál Christoph Schönborn priznal zmenu myslenia v otázke utečencov. Bol ako mnohí iní prekvapený veľkým počtom žiadateľov o azyl a vo svojich vyhláseniach „sa stal medzitým obozretnejším“, ako povedal 23. decembra večer v spoločnom interview s evanjelickým biskupom Michaelom Bünkerom v rakúskej televízii. Namiesto toho, aby sme utečencov prijímali, musíme najprv usilovať o pomoc na mieste, aby utečenci mohli znova žiť vo svojej vlasti. Prinajmenšom nádej na možnosti ich návratu vidí v súčasnosti v Iraku.
Rakúsko núdzu utečencov podľa viedenského arcibiskupa prežívalo „na etapy“. Začalo sa to silným zhrozením nad smrťou 71 ľudí v chladiacom voze na diaľnici v lete 2015 a spontánnou „intenzívnou ochotou pomáhať“.
On sám hovoril ako mnohí experti spolu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou „Wir schaffen das“ – my to dokážeme – ako povedal kardinál. Veď Rakúsko si konečne v novšej histórii poradilo aj s utečencami z Maďarska, Prahy, či po vojne v Bosne.
V ďalšom priebehu sa však v spoločnosti rozšíril pocit presilenia z „neuveriteľného počtu utečencov“. Schönborn: „Museli sme zakúsiť: To už presahuje naše kapacity a možnosti.“ Problém dostal inú dimenziu a preto sú potrebné európske riešenia, ako zdôraznil viedenský arcibiskup.


IS uverejňuje zoznam kostolov pre útoky

USA, 23.12.2016 (kath.net) 020 001 – Islamistickí teroristickí militanti IS zostavili zoznam kostolov v USA a ďalších krajinách, na ktoré sa má počas vianočných sviatkov zaútočiť. Informoval o tom „Focus“-Online“ s odvolaním sa na „News-Page – Vocativ“. Hrozbu uverejnili na internete 21. decembra. V správe sa hovorí o tom, že militanti chcú využiť bojovníkov v jednotlivých krajinách na to, aby sa „kresťanský Nový rok zmenil na krvavý hororový film“.
Zaútočiť sa má aj na známe hotely, kaviarne, ulice, trhy a verejné miesta. Zoznam kostolov je veľmi obsiahly – sú tam tisíce kostolov v USA, ale aj v Kanade, Francúzsku a Holandsku.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.