Kupovať lístky na vlak im zakázať nemôžu: Vlakové hliadky pokračujú aj v roku 2017. + Postoj Talianska k utečencom sa zmenil, krajina vyzýva k masovej deportácii

Kupovať lístky na vlak im zakázať nemôžu: Vlakové hliadky pokračujú aj v roku 2017

Od nového roku vstúpila do účinnosti novela zákona o dráhach z dielne ministerky spravodlivosti. Lucia Žitňanská týmto krokom chcela zakázať Kotlebove hliadky, ktoré štandardným politikom už dlho “ležia v žalúdku”. Kotlebovci sa však ministerke Žitňanskej vysmiali a na sociálnej sieti zverejnili fotografiu z ktorej je zrejmé, že vlakové hliadky pokračujú aj naďalej.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), ktorej rezort v spolupráci s ministerstvom vnútra novelu pripravil, potvrdila, že ide o reakciu na aktivity parlamentnej ĽSNS a jej hliadky v niektorých osobných vlakoch s problémovou bezpečnosťou. “Nikto nemôže nahrádzať v tomto štáte políciu, ani sa tak tváriť,” vyhlásila.

“Akúkoľvek aktivitu, ktorá má chrániť občanov, pokiaľ ide o ich majetok, život a zdravie, bude môcť vykonávať len polícia alebo subjekt, ktorý má príslušné poverenie od železníc,” ozrejmila podstatu zmeny. Nedodržanie právnej úpravy podľa nej bude sankcionovateľné. Viac o tejto novele zákona sa dočítate tu.

Na tento kontroverzný zákon ihneď zareagoval podpredseda ĽSNS, Milan Uhrík, podľa ktorého nie je možné vlakové hliadky zakázať.

“Nikto nemôže niekomu brániť v jeho ústavnom práve (a povinnosti zároveň) poskytnúť pomoc a ochranu obeti násilia a neprávosti.”

Zo Žitňanskej novely zákona sa vysmial taktiež poslanec za ĽSNS, Milan Mazurek, ktorý v pondelok 2. januára zverejnil na sociálnej sieti facebook fotku “vlakovej hliadky”.

“Dnes som strávil osem hodín na dennej hliadke. Aktuálne sme v nočnom vlaku smerom do Ľubovne. Pozdravujeme pani ministerku svojvôle Žitňanskú”.

Novela zákona o dráhach z dielne Lucie Žitňanskej má tak zrejme vážne trhliny a je v rozpore s inými zákonmi. Ak si Kotlebovci riadne kupujú lístky, majú oblečené zelené tričká a sú ochotní zasiahnuť v prípade páchania trestných činov, nepáchajú nič nezákonné. Zákon dokonca prikazuje svedkovi trestného činu zasiahnuť a následne páchateľa odovzdať polícii.

Samuel Gdovin
http://www.hlavnespravy.sk/kupovat-listky-na-vlak-im-nemozu-zakazat-vlakove-hliadky-pokracuju-aj-v-roku-2017/880146

 

Postoj Talianska k utečencom sa zmenil, krajina vyzýva k masovej deportácii

Cez Taliansko prešli do Európy už stovky tisíc utečencov. Po páde Renziho vlády teraz vyzerá, že sa situácia radikálne zmení.

Nový taliansky premiér Paolo Gentiloni si povedal dosť, a vyzýva k masovej deportácii utečencov. Policajné stanice po celom Taliansku obdržali dvojstranovú smernicu, v ktorej sú policajti vyzývaní k tomu, aby zvýšili svoje úsilie pri deportácii ”ekonomických” migrantov.

V blízkej dobe bude v Taliansku otvorených 16 nových, zadržovacích stredísk. Utečenci tú pobudnú až do svojej deportácie z Talianska.

Bývalý taliansky premiér Matteo Renzi odmietal vybudovanie týchto stredísk, svoj postoj obhajoval tým, že talianska spoločnosť integráciu migrantov zvládne.

Renziho nástupca Gentiloni však k tejto téme zaujal odlišný postoj, a súhlasí sním väčšina obyvateľstva, pretože situácia v Taliansku nie je najlepšia. Za posledné tri roky dorazilo do Talianska viac ako pol milióna migrantov.

Gentiloni označil až 400 000 utečencov, ktorí nemajú právo na azyl, a mali by byť vyhostení. Deportovaných ich však bolo zatiaľ len približne 5 000, informuje server Express.

Nového premiéra podporuje aj vodca talianskej strany Hnutie piatich hviezd Beppe Grilo, ten vyhlásil: ”Doteraz bol čas na smútok, súcit a solidaritu. Teraz je čas jednať!”

Samuel Poništ

http://www.hlavnespravy.sk/postoj-talianska-k-utecencom-sa-zmenil-krajina-vyzyva-k-masovej-deportacii/880132

 

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.