Dlhý pracovný čas poškodzuje ekonomiku aj rodinu. + Nemecko potichu “škrtí”: odteraz prisťahovalci z EÚ na sociálne príspevky budú čakať až 5 rokov

Menej môže byť viac: Dlhý pracovný čas poškodzuje ekonomiku aj rodinu
Trh práce je zásadný pri diskusiách o tom, ako oživiť ekonomiku. Opakuje sa niekoľko základných tém ako je produktivita práce, starnutie populácie aj rovnosť pohlaví.

Japonsko je svojou pracovnou morálkou legendárne, aj keď oficiálne čísla o tom veľa nehovoria. Počet odpracovaných hodín sa totiž postupne blíži číslam bežným napríklad v USA. Tieto čísla ale neodrážajú realitu, pretože podľa rôznych prieskumov počet nezaplatených nadčasových hodín odpracovaných zamestnancami v Japonsku je obrovský. Teraz sa japonská vláda snaží vyriešiť všetko jedným ťahom. Chce sa zamerať na tento kľúčový rys japonskej korporátnej kultúry – veľmi dlhý pracovný čas.

Dlhý pracovný čas so sebou nesie celý rad negatív, vrátane psychických problémov, stresu a problémov zdravotných. Môže byť tiež príčinou nízkej produktivity. Niektoré štúdie totiž ukazujú, že ak ľudia pracujú týždenne viac ako 60 hodín, ich produktivita môže znateľne klesať. Ak teda v práci trávite všetok možný čas, možno presvedčíte svojho nadriadeného o tom, že ste výborný zamestnanec, ale čistý prínos môže byť negatívny.

Najvážnejšie je ale dosah takéhoto životného štýlu na rodinu. V Japonsku už dávno neexistuje tradícia, podľa ktorej by celá rodina večerala spoločne. Mnohí zamestnanci, najmä muži, sa dostanú domov až neskoro večer. Ženy si musia vybrať, či sa budú venovať kariére alebo či sa budú starať o deti. Takýto stav prispieva k nízkej pôrodnosti a starnutiu celej populácie. Starosť o deti tiež ženám väčšinou znemožňuje tráviť v zamestnaní dlhé hodiny nadčas, ich kariérny postup tým často utrpí.

Extrémne dlhý pracovný čas poškodzuje ekonomiku, zdravie ľudí a rodiny, jej prínosy sú pritom obmedzené. Japonská vláda si je tohto problému vedomá a snaží sa ho riešiť. Podľa pripravovaných pravidiel by mal byť pracovný čas obmedzený, otázkou však je, nakoľko sa bude toto nariadenie dodržiavať. Podľa plánu by mali do spoločností chodiť inšpektori a kontrolovať, či sa už v budovách nesvieti. V krajinách ako USA by takáto politika bola nemysliteľná, avšak v Japonsku to je možno jediný spôsob, ako zmeniť uvažovanie starej školy manažérov.

Menej môže byť viac: Dlhý pracovný čas poškodzuje ekonomiku aj rodinu

Ďalšou možnosťou je väčšie využitie práce v pohodlí domova. Takýto spôsob bol v Japonsku veľmi obmedzený, teraz ale asi tretina firiem tvrdí, že tento model používa. Podobné reformy by priniesli dvojaký pozitívny efekt. Donútili by konzervatívnych japonských manažérov, aby zmenili svoje uvažovanie. Musia nájsť spôsob, ako prinútiť zamestnanca, aby svoju prácu urobil bez ďalších a ďalších hodín strávených v zamestnaní. Zmeny potom prospejú aj japonským rodinám, pretože rodičia budú môcť tráviť viac času s deťmi. To by sa následne malo prejavilo na miere pôrodnosti a postavenie žien v spoločnosti.

Autorom je ekonóm Noah Smith.

http://openiazoch.zoznam.sk/cl/173620/Menej-moze-byt-viac-Dlhy-pracovny-cas-poskodzuje-ekonomiku-aj-rodinu

 

Nemecko potichu “škrtí”: odteraz prisťahovalci z EÚ na sociálne príspevky budú čakať až 5 rokov

Nemecko potichu, pomaly, ale isto sprísňuje podmienky príjmu a pobytu prisťahovalcov – a to nielen z Blízkeho východu alebo Afriky, ale aj z členských štátov Európskej únie. Napríklad tak trochu „priškrtilo“ vyplácanie sociálnych príspevkov…
Odteraz si prisťahovalci dlho počkajú, kým dostanú sociálny príspevok. Kým ešte prednedávnom prisťahovalci z EÚ mali v Nemecku nárok na sociálne príspevky už po šiestich mesiacoch pobytu v krajine, odteraz to bude inak. Pred pár týždňami nemecká vláda prijala zákon, podľa ktorého budú musieť prisťahovalci z EÚ čakať na podobné príspevky až päť rokov, čo bude citeľný rozdiel…

V Nemecku silnejú hlasy žiadajúce obmedziť ako samotný príjem prisťahovalcov, tak aj ich „kŕmenie“. Vláda nemôže vylúčiť sociálne vzbury domáceho obyvateľstva a musí reagovať. Preto trochu sprísňuje podmienky príjmu prisťahovalcov a ich pobytu v krajine. Nemecko má dosť silné postavenie v EÚ a preto svoje kroky veľmi nemusí konzultovať s „partagenosse v únii“ a bezproblémovo svoje domáce problémy rieši bez toho, aby sa obzeralo na iných, čakalo na ich povolenie, alebo aby vôbec by nemeckú vládu zaujímala mienka ostatných členských krajín. Rozhodla sa trochu škrtiť – tak škrtí a značne ďalej od úst prisťahovalcov posunulo „misku so sociálnymi dávkami“ – odteraz si na ne prisťahovalci počkajú až 5 rokov.

Nemecké médiá v tejto súvislosti pripomínajú, že koncom minulého roka nemecký Spolkový snem schválil zákon, ktorý striktne zakazuje, aby prisťahovalci z iných členských krajín únie mohli požiadať o sociálne príspevky skôr ako po piatich rokoch. Komentujú, že schválením tohto zákona nemecká vláda zjavne a výrazne zníži prístup občanov Európskej únie k svojmu sociálnemu systému.

Nemecké vedenie to podložilo celkom logickými argumentmi: Nemci nechcú, aby do ich krajiny prichádzali občania druhých krajín EÚ za vyššími sociálnymi dávkami. Príspevky už nedostane kadekto a len tak, ale iba ten, kto v krajine žije, pracuje a – čo je podstatné – platí dane. Nemecké média pripomínajú, že ešte pred polrokom v Nemecku poberalo rôzne druhy sociálnej pomoci až 450 tisíc ľudí zo všetkých ostatných 27 krajín Európskej únie. Tieto čísla svedčia, že len 12% prisťahovalcov z EÚ dostávalo pomoc zo sociálneho systému krajiny, pričom značná ich časť – okolo 135 tisíc osôb pochádzala z Bulharska a Rumunska.

Čo sa zmenilo? Pomerne veľa. Odteraz, ak do Nemecka príde občan inej krajiny EÚ a nebude mať prácu – nebude dostávať ani sociálne príspevky od štátu a nárok na ne získa až po piatich rokoch. Poslanci nemeckého parlamentu tento zákon odklepli s tým, že predtým mnohí občania EÚ využívali a zneužívali nemecký sociálny systém: mnohí predtým nikdy nepracovali a do Nemecka prišli iba preto, aby dostávali štedré sociálne príspevky. Odteraz majú podobnú pomoc vyhľadávať iba vo svojej domovskej krajine.

Ministerka práce Andrea Nahlesová takto komentovala tieto novinky: „Je to logicky, že každý, kto žije v Nemecku, pracuje tu a platí dane, bezpochyby má nárok na príspevky a môže využívať náš sociálny systém. Ale iní nemôžu. Pre tých, ktorí tu nikdy nepracovali a spoliehajú sa len na štátnu finančnú pomoc, aby prežili, platí zásada, že majú hľadať obživu a poberať príspevky doma – vo svojom štáte.“

Samozrejme, nemecká vláda nemieni úplne nechať prisťahovalcov na pospas – aj preto, že mnohí nepoznajú presne nemecké zákony a nevedia, čo si môžu dovoliť a čo nie. Preto podobným prisťahovalcom Nemecko poskytne pomoc, ale iba jednorazovú: dostanú finančnú podporu – avšak iba na obdobie jedného mesiaca. Potom budú mať na výber: zaplatia si ubytovanie a budú čakať na zázrak, alebo dokážu získať zamestnanie, alebo aspoň budú mať peniaze na spiatočnú cestu domov.

Eugen Rusnák

http://www.hlavnespravy.sk/nemecko-potichu-skrti-odteraz-pristahovalci-z-eu-na-socialne-prispevky-budu-cakat-az-5-rokov/883271

nedeľa

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.