Facebooku kraľuje SaS, na druhom mieste ĽSNS. + Harabín: Parlament by mal spustiť proces odvolávania prezidenta za úmyselné porušovanie Ústavy. + Kiskov novoročný hriech

Ficov Smer môže iba tíško závidieť: Facebooku kraľuje SaS, spokojní môžu byť aj zo Sme rodina
BRATISLAVA – Najviac fanúšikov na sociálnej sieti Facebook medzi politickými stranami má aj v roku 2017 SaS. K 13. januáru ich liberáli evidovali 121.222. Za SaS nasledujú ĽSNS (78.984) a hnutie Sme rodina (60.397).

V rámci parlamentných strán sa na štvrtej priečke umiestnilo OĽaNO-NOVA (49.213), za hnutím sú Smer-SD (31.628), SNS (30.382) a Most-Híd (9478). Z mimoparlamentných strán si pomerne vysoký počet fanúšikov udržiavajú SDKÚ-DS (18.097), SMK (12.673) aj KDH (10.079). Všetky politické strany aj ich lídrov však výrazne prevyšuje prezident SR Andrej Kiska, ktorý má na sociálnej sieti 239.302 fanúšikov.

Z minuloročnej ankety vyplynulo, že váhu a dosah sociálnych sietí si politické strany uvedomujú. Väčšina z nich sa preto tisíckam svojich fanúšikov snaží prihovárať na dennej báze. „Sociálne siete používame dlhodobo a považujeme ich za veľmi dobrú formu zdieľania rýchlych informácií a názorov, pri ktorých ľudia nemusia rozmýšľať o tom, či dané informácie nie sú nejakým spôsobom mediálne prekrútené,“ uviedla vlani hovorkyňa Smeru-SD Ľubica Končalová s tým, že strana považuje za dôležité komunikovať týmto kanálom na dennej báze. Na druhej strane za prvoradý považuje vždy osobný kontakt s ľuďmi, pretože iba tak sa dajú pochopiť jednotlivé regionálne a sociálne rozdiely.

SNS využíva na online komunikáciu najmä Facebook, lebo je v rámci slovenského trhu najpoužívanejší a pri odbornom spravovaní aj najefektívnejší. „Veľký dôraz kladieme aj na imidžovú a PR líniu komunikovanú prostredníctvom oficiálneho FB profilu SNS,“ uviedla vtedy hovorkyňa strany Zuzana Kohútková. Podľa jej slov nie je dôležité, či je tento kanál využívaný denne, ale predovšetkým vhodne.

Strana Most-Híd uznala, že sociálne siete a online priestor zohrávajú čoraz dôležitejšiu rolu v politickej komunikácii, preto sa strana tomuto trendu prispôsobuje. „Na sociálnych sieťach komunikujeme na dennej báze, pričom jej dávame porovnateľný priestor ako tlačovým správam či vyjadreniam pre médiá. Takisto využívanie sociálnych sietí počas kampane je vhodným nástrojom na komunikáciu politických vyjadrení a odkazov,“ povedal vtedajší hovorca Matej Kováč.

Podobne to vidí aj SaS. „Je to dôležitý spôsob komunikácie s voličmi. Touto formou tlmočíme svoje názory na aktuálne témy a zároveň sa dozvedáme, ako ich vnímajú ostatní. Výhodou je okamžitá spätná väzba,“ odkázala hovorkyňa liberálov Katarína Svrčeková. SaS cez správy a statusy komunikuje denne, pričom využíva aj sponzorované odkazy, ktoré strane v predvolebnej kampani pomáhali zvyšovať napr. čítanosť blogov kandidátov.

Hnutie OĽaNO-NOVA považuje sociálne siete za jedno z najsledovanejších médií či komunikačných prostriedkov súčasnosti. „Môžete odkomunikovať okamžite, čo chcete. Doba je rýchla a sociálne siete do nej čoraz pevnejšie patria,“ povedal hovorca Dano Mitas. Okrem rýchlosti sprostredkovania informácií považuje za veľkú výhodu, že sociálne siete umožňujú úzky kontakt s ľuďmi. Aj OĽaNO-NOVA využíva sponzorované odkazy, najmä pri témach, ktoré považuje za mimoriadne dôležité. „Negatívne príspevky, najmä keď ich je väčšie množstvo, neignorujeme, ale zamyslíme sa nad tým, čo nám ľudia vyčítajú a či nemôžme robiť veci inak a lepšie,“ uzavrel.

http://www.topky.sk/cl/100535/1602045/Ficov-Smer-moze-iba-tisko-zavidiet–Facebooku-kraluje-SaS–spokojni-mozu-byt-aj-zo-Sme-rodina

 

Harabín: Parlament by mal spustiť proces odvolávania prezidenta za úmyselné porušovanie Ústavy

Sudca Najvyššieho súdu a bývalý minister spravodlivosti Štefan Harabin sa nazdáva, že aktivity prezidenta Andreja Kisku dehonestujú úrad hlavy štátu. Poukázal na porušenia Ústavy, ktorých sa prezident dopustil podpísaním protiústavnej novely trestného zákonodarstva z dielne ministerky Žitňanskej a nevymenovaním sudcov Ústavného súdu. Poukázal tiež na “hanbu”, ktorú prezident a jeho právny poradca Mazák vyrobili, keď si prezident ako najvyšší ústavný činiteľ zvrchovaného štátu nechá vykladať našu Ústavu Benátskou komisiou, či udelí vyznamenania svojim blízkym ľudom z tretieho sektora a neváha ani učinkovať v reklame spriaznenej firmy

Kiska nás viacerými verbálnymi útokmi na adresu Putina a Ruska hnal do vojny s Ruskom, čiže Slovanov proti Slovanom. Sám inicioval základňu NATO v Poprade a sám propagoval našu vojenskú jednotku na Lotyšských hraniciach. Len pred týždňom generálny tajomník NATO Stoltenberg povedal, že Rusko nie je hrozba. Pre Kisku však áno. Kiska tiež neváhal povedať, že ekonomické záujmy majú byť nadradené nad ľudské práva. To povedal aj Hitler v minulom storočí, keď ospravedlňoval svoje útoky na Rusko.

Pán Kiska sa fašisticky správal aj v závere roka, lebo podpísal novely trestného zákonodarstva, ktoré zaviedli do nášho právneho systému stíhanie za slobodu slova, prejavu a presvedčenia. Ide skutočne o fašistickú, extrémistickú novelu, ktorá zavádza do trestného zákonodarstva princíp prezumpcie viny. Za tento zákon, ktorý pripravila pani Žitňanská, zahlasovalo takmer celé politické spektrum vrátane SaS. Teraz pán Sulík inicioval podanie na Ústavný súd, že tento zákon je v rozpore s Ústavou a európskym dohovorom o ľudských právach. Je dobre že pán Sulík sa spamätal ešte včas, ale nekorešponduje to s jeho výrokom, že by privítal pána Kisku ako premiéra. Ale to už sú politické hry ku ktorým sa nechcem vyjadrovať, len som chcel poukázať na politické farizejstvo z jeho strany.

Pán Kiska v novoročnom prejave horlivo vyzýval na boj proti korupcii, ale nie proti svojej korupcii. Pán Kiska doteraz nezaplatil volebnú pokutu vo výške 12 miliónov eur za prekročenie volebného rozpočtu v prezidentskej kampani. S novým rokom začal pán Kiska vyzývať aj na obmedzenie slobody slova na internete, zrejme mu prekážajú názory obetí jeho úžerníckych spoločností.

Už podpísaním Žitňanskéj noviel, došlo k porušeniu slovenskej Ústavy a našich medzinárodnoprávnych záväzkov, preto by poslanci mali spustiť proces odvolávania prezidenta. Pán Kiska úmyselne porušuje Ústavu aj tým, že nevymenoval sudcov Ústavného súdu, hoci na to má dve právoplatné rozhodnutia Ústavného súdu. Prezident je povinný rešpektovať nálezy Ústavného súdu. Pán Kiska miesto toho robí obštrukcie a obracia sa na Benátsku komisiu, ktorá nemá nijaké konštitutívne účinky na slovensky právny poriadok. Necháva si vykladať našu Ústavu zahraničím, pričom takým konaním znevažuje a narúša zvrchovanosť Slovenskej republiky, pretože do zahraničia dáva signál, že nepozná Ústavu SR. Tú Ústavu, ktorú ako prezident podpísal, a je jedno, že Ústavu podpísal jeho právny predchodca.

Navyše udeľuje štátne vyznamenania osobám, ktoré pre Slovensko nič neurobili. Zoberme si aktivistu z tretieho sektora pána Kaščáka. Ďalším znevážením úradu prezidenta je aj to, že učinkoval v reklame pre súkromnú firmu. Keď to zverejnili novinári z GINN, tak to pán Kiska na svojom facebooku rýchlo zmazal, čím sa sám usvedčil, že koná v rozpore so svojimi povinnosťami.

Video k článku si môžete pozrieť tu:

http://www.hlavnespravy.sk/harabin-parlament-by-mal-spustit-proces-odvolavania-prezidenta-za-umyselne-porusovanie-ustavy/883866

 


Kiskov novoročný hriech

Ako každý rok, tak aj teraz sme si na Nový rok vypočuli novoročný príhovor prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku.

Podľa ohlasov dá sa povedať, že bol hodnotený v podstate pozitívne. Vraj preto, že nebol konfrontačný, urážlivý, nenávistný a vulgárny. Sám hneď v úvode poznamenal, že príhovor bude netradičný. A aj netradičný bol. A to v tom, že hovoril o novej forme komunikácie cez internet, ale hlavne o kvalite tejto komunikácie, ktorá podľa neho postráda akúkoľvek kultúrnosť. Hmíri sa nenávisťou, urážkami a vulgarizmami. A práve túto formu komunikácie na sociálnych sieťach považuje za veľmi nebezpečnú v tom, že ona je vlastne predstupienkom nenávistného konania. Podľa Kisku je tomu tak preto, že slovo má obrovskú silu. A ďalej hovorí, že každé zlo a každé nešťastie, ktoré si dokážu ľudia spôsobiť, ale aj najväčšie tragédie ľudstva, začínali slovom, slovom nenávisti, urážok, uponížovania a agresivitou. Žijeme časy keď sú mnohí ľudia zneistení, vytráca sa pocit istoty, stability, bezpečia. Nenávisť šírená na internete je adresovaná nielen Rómom, ale aj národom, národnostiam a náboženstvám. Považovať každého moslima za potenciálneho teroristu, je podľa Kisku hlúpe a nepravdivé. Vyzýva k úcte k inému názoru, inej rase, inému náboženstvu. Ako prioritu stavia nielen pre občanov, ale aj politikov, zmeniť tento trend. Pozoruhodné v tejto súvislosti je, že rozosievanie hnevu medzi ľuďmi považuje dokonca za hriech.

Toto je tá podstatná a originálna zmena v jeho novoročnom prejave. Ak som si pozornejšie všimol obsah tejto zmeny, prišiel som k záveru, že tento obsah je značne diskutabilný a to až natoľko, že nie je primeraný štátnikovi akým by mal byť prezident Slovenskej republiky. Pokúsim sa to zdôvodniť. Kiska nevidí realitu v jej zložitosti a protirečivosti a to hlavne v oblasti medziľudských vzťahov, ktoré nikdy neboli, nie sú a nebudú také aké si želáme. Simplifikuje a hľadá kauzalitu tam, kde nie je, konkrétne medzi sociálnymi sieťami a konaním, ktoré sa na internete iba avizuje, ale následne sa stáva realitou. O tom, že to tak nie je, hovorí ten predlhý historický vývoj ľudstva na tejto Zemi, ale hlavne tie odveké snahy, hlavne zo strany rôznych náboženstiev, urobiť z ľudí anjeličkov, ktorí sa navzájom iba duchovne milujú a nenávisť i zloba je mimo nich. To „slovo“, ktorému Kiska pripisuje taký osudový význam, ono v skutočnosti nemá. A to ani vtedy ak si opakujeme „a na začiatku všetkého bolo slovo…„. Totiž nebolo. Najskôr sa na našej planéte objavil rozmýšľajúci tvor bez reči ako komunikačnom prostriedku. Vyrábal nielen výrobné nástroje, ale aj umelecké predmety, proste boli to začiatky ľudskej civilizácie a slovo stále neexistovalo. Boli to iba posunky a rôzne diferencované zvuky, ktorými sa dalo dohovoriť a koexistovať. Reč a písmo prišli ďaleko neskoršie a teda neboli podmienkou zrodu kultúry a civilizácie. A toto slovo, jazyk a písmo, majú vo vzťahu k stále prebiehajúcemu vývoju ľudstva iba takýto význam. Ak takýto apel na užívateľov internetu by mal predstaviteľ katolíckej cirkvi pápež František, to sa dá tolerovať. Veď aj to robí, keď vyzýva teroristov, aby sa zmenili, lebo Boh im to spočíta. Alebo obracia sa na osnovateľov lokálnych vojen v Sýrii, Iraku, a inde, aby skončili so zabíjaním nevinných ľudí, za ktorých sa spolu s obrovským davom na svätopeterskom námestí pomodlí a prosí o Božiu pomoc, ale aj odpustenie teroristom, pretože Boh je v svojej podstate milosrdný. Pápež narába s vierou a modlitbou. Od neho sa iné očakávať ani nedá. Ak však prezident Slovenskej republiky uplatňuje podobné postupy pri pôsobení na občanov ako pápež František, to potom v poriadku nie je a preto považujem jeho novoročný príhovor za hriešny, pretože je nerealistický až utopistický. Navyše alibistický, pretože jeho kritika nie je adresná, iba všeobecná.

Spomeňme si ako nedávno zosnulý prezident Michal Kováč sa verbálne správal voči Mečiarovi. Nemal ho menovať? Ako by to bolo skončilo ? Hriešnym sa stal aj ďalšími výzvami k politikom a k celému národu. A to vtedy aj sa v súvislosti s korupciou a platnosťou zákonov rovnako pre každého obracia na politikov, aby „premysleli takú rekonštrukciu zodpovednosti, ktorá by odstránila túto guľu na nohe našej krajiny“. A jeho posledné slová, že „Aj my, Slovensko môžeme zmeniť svet k lepšiemu“, je jeho zbožné želanie a patria skôr do úst pápeža Františka. Priam dojímavé bolo keď spomenul otca Antona Srholca, ktorého vraj keď sa pýtal čo potrebuje naša krajina, s úsmevom a pohotovo odpovedal jediným sovom: kultúrnosť. Kiska túto vraj až vizionársku odpoveď interpretuje takto: „Som si istý, že pokiaľ sa toho budeme držať, tak sa nepomýlime pri žiadnom rozhodnutí a zvládneme všetky prekážky a ťažkosti“. Aj toto je súčasť Kiskovho hriechu, ktorý spáchal svojim novoročným príhovorom. Komu sa z neho vyspovedá a kto mu dá rozhrešenie?

Anton Uherík

12.01.2017 (autor je vedec a spisovateľ)

http://www.slovenskeslovo.sk/category-forum/887-kiskov-novorocny-hriech

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.