Kardinál Burke má bojovať proti slobodomurárom. + Rakúsko: „Genderová polícia“ znova udrela. + Zmätenie okolo ‘Amoris Laetitia’ pokračuje

Vatikán, 13.1.2017 (kath.net/EWTN/jg) 020 068 – Pápež František poveril kardinála Raymonda Burkeho patróna Rádu maltézskych rytierov, aby zasiahol proti slobodomurárskym vplyvom v ráde. Informoval o tom vatikánsky expert Edward Pentin v článku pre internetové vydanie National Catholic Register.

Kardinál Burke bol 10. novembra 2016 na súkromnej audiencii u pápeža Františka. Pápež bol vzhľadom na rozdeľovanie kondómov a orálnej antikoncepcie nadáciou rádu „Malteser International“, veľmi znepokojený. Na stretnutí hovoril František aj na tému slobodomurári. Jasne povedal, že nechce nijaký vplyv slobodomurárov v Ráde maltézskych rytierov a od kardinála Burkeho očakáva príslušné opatrenia, ako informoval Pentin.
V liste z 1. decembra pápež nanovo zdôraznil povinnosť patróna napomáhať spiritualitu rádu a ukončiť všetky spojenia so skupinami a praktikami, ktoré sa priečia morálnemu zákonu.
Pápež František v minulých rokoch viackrát poukázal na nebezpečenstvá slobodomurárstva a na ich nepriateľstvo voči Cirkvi. Pri stretnutí s mládežou v rámci pastoračnej návštevy v Turíne v júni 2015 František povedal:
„Koncom 19. storočia vládli najhoršie podmienky pre rozvoj mládeže: Slobodomurári boli na vrchole, Cirkev nemohla nič robiť, existoval »pohŕdači farárikmi« a aj satanisti … Bol to jeden z najhorších okamihov a aj jedno z najhorších miest Talianska. Ale ak si chcete urobiť peknú domácu úlohu, tak si zistite, koľko svätých mužov a žien v tej dobe vyrástlo! Prečo? Pretože si všimli, že vzhľadom na túto kultúru, tento spôsob života musia plávať proti prúdu.“
V interview na spätnom lete zo Svetových dní mládeže v Riu de Janeiro v júli 2013 k homosexualite povedal: „Ten vlastný problém je, ak sa z tejto tendencie, urobí lobby: Lobby chamtivcov, lobby politikov, lobby slobodomurárov – toľké lobby. To je pre mňa závažnejší problém.“

 

Rakúsko: „Genderová polícia“ znova udrela.

Salzburg, 15.1.2017 (kath.net) 020 071 – V Salzburgu znova udrela „genderová polícia“. Podľa správy novín „Krone“ červeno-zelené zastúpenie študentov – Socialistickej strany a Strany zelených – na Univerzite v Salzburgu chce protokolom v štýle štátnej bezpečnosti dokumentovať „porušovania“ svojej ideológie gender. Tak zvaný „Gender Watch Protokol“ má čo najpresnejšie dokumentovať porušovania ideológie gender na zasadnutiach Rakúskeho zväzu vysokých škôl (ÖH) v Salzburgu. Zápisy dokumentujú, že študent napríklad „prevráti oči“, alebo „nehovorí vhodne o pohlaviach“, či urobí „sexistickú výpoveď“.
Plánovaný genderovský nezmysel teraz zverejnil šéf univerzitnej frakcie blízkej Ľudovej strane „Akčné spoločenstvo“, Paul Oblasser.

 

Zmätenie okolo ‘Amoris Laetitia’ pokračuje

Malta, 16.1.2017 (kath.net) 020 074 – Biskupi Malty podnietili cez víkend diskusiu o spornej exhortácii „Amoris laetita“ a uverejnili smernice, podľa ktorých sa znovu zosobášeným rozvedeným de facto bez veľkých problémov umožňuje prístup k Najsvätejšej Eucharistii. V dokumente „Kritériá aplikácie 8. kapitoly Amoris Laetitia“ biskupi tvrdia, že tieto smernice sú v súlade s tým, čo by chcel pápež František.
V materiáli sa uvádza, že katolíci môžu pristupovať ku svätému prijímaniu a ísť na svätú spoveď, ak žijú „v pokoji s Bohom“. Je tam reč aj o „skúmaní svedomia“. Biskupi tiež uvádzajú, že je „ľudsky nemožné“ nasledovať náuku Cirkvi a žiť zdržanlivo v občiansky uzavretom manželstve, čo je požiadavka, ktorú doteraz Katolícka cirkev vyžadovala a naposledy ju zastávali pápeži Ján Pavol II. a Benedikt XVI.
Kritika zmätku okolo „Amoris Laetita“ sa nedávno objavila dokonca aj v najväčšom americkom denníku „New York Times“, kde kolumnista Ross Douthat konštatoval, že ak sa tento výklad „Amoris Laetitia“ stane všeobecným, náuka Cirkvi dospeje ku svojmu koncu.

 

Vatikán otvára baziliku pre bezdomovcov

Vatikán, 14.1.2017 (kath.net/ KAP) 020 069 – Vzhľadom na chladnú zimu premenil Vatikán kostol v rímskej štvrti Trastevere na nocľaháreň pre utečencov. Už týždeň nocuje v Bazilike San Calisto v Trastevere asi 30 bezdomovcov, ako oznámil Vatikán 13. januára. Postele a priľahlé priestory aj sanitárne zariadenia majú byť k dispozícii do konca zimy.
Bazilika San Calisto v Trastevere je tzv. exteritoriálnou bazilikou Vatikánu v blízkosti Kostola Santa Maria in Trastevere. O bezdomovcov sa stará spoločenstvo Sant’Egidio.
Od počiatku roka zamrzlo v Taliansku na ulici najmenej 5 ľudí. Podľa médií dalo mesto Rím pre bezdomovcov k dispozícii asi 500 miest na spanie. Okrem toho zostávajú v chladných nociach otvorené aj stanice podzemnej dráhy. Sant’Egidio predpokladá, že vo Večnom meste je asi do 8000 bezdomovcov.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.