Spor o ‘Amoris laetitia’ a jeho následky pre Cirkev. + Kardinál Dolan a iní sa budú modliť za Trumpa. + ‚Sekulárny prorok zániku’ vo Vatikáne

Liberálny výklad „Amoris Laetitia“ pôsobí až do vnútra otázky katolícko-protestantského spoločného prijímania!
Kardinál W. Kasper už pripravuje argumenty týmto smerom.

Vatikán/New York City, 19.1.2017 (kath.net/jg) 020 091 – Morálno-teologické otázky, diskusie a výklad „Amoris laetitia“, najmä vzhľadom na prijímanie rozvedených budú hrať úlohu v rade ďalších kontroverzných tém, ako sa obáva americký katolícky žurnalista Ross Douthat v príspevku pre New York Times. Douthat sa odvoláva na výklad „Amoris laetitia“, podľa ktorého znovu zosobášení rozvedení môžu byť za istých okolností pripustení k prijímaniu, aj keď nežijú zdržanlivo.
„Tým sa nemyslia iba otázky sexuálnej morálky,“ pokračuje Douthat. „Tu by mohli homosexuáli, polygamisti a nezosobášené heterosexuálne páry tvrdiť, že liberálny výklad ´Amoris laetitia´ možno aplikovať aj na ich situáciu. Tieto osoby by mohli analogicky k znovu zosobášeným rozvedeným požadovať, aby za istých okolností boli pripustení k prijímaniu,“ píše Douthat.
„Tento model argumentácie pôsobí až dovnútra do katolícko-protestantského spoločného prijímania! Kardinál Walter Kasper sa pripravuje na vznášanie argumentov týmto smerom.“
Medzi katolíckymi biskupmi Kanady existujú napríklad rozdielne postoje k udeľovaniu sviatostí osobám, ktoré plánujú asistovanú samovraždu. Táto diskusia prebieha paralelne s diskusiou o „Amoris laetitia“.
„Biskupi západnej provincie Kanady odmietajú poskytovať im sviatosti, pretože plánujú ťažký hriech. Biskupi východných teritórií sa odvolávajú na pápeža Františka a nechávajú udeľovanie sviatostí otvorené. Majú to vysvetliť v pastoračnom sprevádzaní osôb, ktoré chcú spáchať samovraždu, príslušní kňazi!“ píše Douthat.
„Rozkol, ktorý na oboch synodách, pri výklade ´Amoris laetitia´ a iných otázkach vystúpil na povrch, bude Cirkev zamestnávať ešte aj po pontifikáte pápeža Františka,“ píše Douthat. „Vidím v tom konflikt, ktorý môže nabrať rozmery historických teologických kontroverzií podobne ako pri rozpore medzi jezuitmi a jansenistami, ba možno dokonca podobne ako ten medzi Atanáziom a ariánmi.“


Kardinál Dolan a iní sa budú modliť za Trumpa

Washington, 18.1.2017 (KAP/KNA) 020 089 – „Donald Trump hľadá toľko duchovnej podpory pri uvedení do úradu, ako nijaký iný americký prezident pred ním,“ povedal newyorský kardinál Timothy Dolan. Patrí k šiestim náboženským vodcom, ktorí sa budú za neho modliť pri uvedení do úradu. Katolícky hodnostár, ktorý zostal vo volebnom boji neutrálny, no kritizoval Trumpa pre jeho postoj k prisťahovalectvu, sa cíti v každom prípade „poctený, že ho poprosili, aby pri Trumpovom uvedení do úradu čítal zo Svätého písma“. Vo vyhlásení v utorok uviedol: „Teším sa na to, že budem všemohúceho Boha prosiť, aby nášho nového prezidenta inšpiroval a viedol.“
Na schodom Kapitolu bude aj Franklin Graham, syn legendárneho ľudového kazateľa Billyho Grahama. Ten je pojmom „amerického pastora“ a stál tak často ako nijaký iný duchovný prezidentom po boku pri uvádzaní do úradu – či už demokratom ako Lyndon B. Johnson a Bill Clinton, alebo republikánom ako Richard Nixon a George Bush senior. Billy Graham si svoje politické názory nechával pre seba, no jeho syn Franklin je nadšený podporovateľ Trumpa. Ešte pred ním sám propagoval ideu zákazu prisťahovalectva moslimov do USA. Po Trumpovom zvolení vyjadril presvedčenie, že Boh pri voľbách vypočul modlitby státisícov ľudí. „Verím, že to bol Boh.“
Pozvaná je aj Paula Whiteová, ktorá v „New Destiny Christian Center“ pri Orlande káže akýsi druh „evanjelia blahobytu“. Kto dáva a robí dobre, toho Boh odmení aj materiálne – tak znie jadro jej posolstva. Tak ako Trump je tretí raz vydatá a užíva si nákladný život. Senát jej pôsobenie v r. 2007 spolu s inými televíznymi evanjelizátormi podrobne preveril, ale nenašiel nič trestné. V predchádzajúcom spoločenstve iba v r. 2004 – 2006 si nahromadila majetok 150 miliónov dolárov. Trump si myslí, že Paula je „pekná znútra aj zvonka“ a poctil ku pozvaním na uvedenie do úradu.

Príde aj Afroameričan reverend Wayne Jackson. Ten káže v „Great Faith Ministries International“ v Detroite svojmu spoločenstvu podobnú ideológiu ako Whiteová. Pri volebnom boji otvoril svoj kostol pre Trumpa. Teraz bude s budúcim prezidentom na úpätí vŕšku Kapitolu prosiť o Božie požehnanie.
Prítomný bude aj prezident evangelikálnej konferencie „National Hispanic Christian Leadership Conference“, Samuel Rodriguez, ktorý postoj voči Trumpovi výrazne zmenil. Rodriguez predtým verbálne útoky proti Mexičanom rozhodne odmietal, no dnes si myslí, že „niet väčšej cti, ako slúžiť svojej krajine takým špeciálnym spôsobom pri takej mimoriadnej príležitosti“.
Tak ako kritizujú Rodrigueza za jeho obrat v názoroch, musí aj rabín Marvin Hier odpovedať na otázky židov. To, že predseda a zakladateľ „Centra Simona Wiesenthala sa bude modliť pri Trumpovom uvedení do úradu, vyvolalo veľkú kritiku.

 

‚Sekulárny prorok zániku’ vo Vatikáne
Vatikán, 17.1.2017 (kath.net/LSN/jg) 020 085 – Americký biológ a demograf Paul R. Ehrlich vystúpi na vedeckej konferencii Pápežskej akadémie vied a Pápežskej akadémie sociálnych vied. Ehrlich je považovaný za otca populačnej politiky a okrem iného sa vyslovil za nútené potraty a masové sterilizácie, ak by malo pre preľudnenie dôjsť ku krízam, ktoré ohrozujú existenciu spoločnosti.
Spoločná konferencia oboch pápežských akadémií sa zaoberá témou vymierania druhov a koná sa 27. februára až 1. marca 2017 vo Vatikáne. V brožúrke ku konferencii sa hovorí o „nerovnováhe“, ktorá existuje medzi svetovou populáciou a zdrojmi Zeme: „Už len klimatické zmeny zničia až do 40 percent biodiverzity Zeme, ak sa neurobia rozhodujúce opatrenia.“
V knihe „The Population Bomb“ (Populačná bomba) Ehrlich v r. 1968 predpovedal, že Zem v 70. a 80. rokoch minulého storočia už neuživí rastúce obyvateľstvo. Obával sa hladomoru a spoločenských kríz ako následkov preľudnenia. Ehrlich bol spoluzakladateľom „Zero Population Growth“, hnutia, ktoré sa zasadzuje za nulový rast populácie. Organizácia sa dnes nazýva „Population Connection“.
Ehrlichove prognózy sa nesplnili. V súčasnosti vedie Centrum pre konzervačnú biológiu na Stanfordskej univerzite. Na konferencii bude hovoriť na tému „Príčiny a cesty straty biodiverzity“.
„Ehrlichove názory o vymieraní druhov sú rovnako prehnané ako jeho falošné prognózy o explózii obyvateľstva,“ hovorí Stephen Mosher z „Population Research Institute“ (Inštitút pre výskum populácie).
„Nechápem, prečo Vatikán ponúka pódium tomuto sekulárnemu prorokovi zániku, zatiaľ čo je tu dostatok serióznych katolíckych vedcov, ktorí si zaslúžili prednášať na konferencii,“ kritizoval vedec.

 

Bývalá moslimka: Pretože Ježiš je pravda!

Viedeň, 18.1.2017 (kath.net) 020 087 – „Moslimská šatka je symbol podriadenosti ženy, jej sexuality a jej sebaurčenia pod vládu muža.“ Vyhlásila to bývala moslimka a kritička islamu Sabatina Jamesová v interview pre rakúsky denník „Kurier“. Jamesová, ktorá pre hrozby zavraždenia žije roky pod ochranným programom obetí, pripomína, že islamské spoločenstvo štátov OIC v jeho islamskom vyhlásení ľudských práv EMRI jednohlasne odmieta právne zrovnoprávnenie žien. Mohamed okrem toho prikázal zabíjanie inovercov pri odpadnutí od islamu, ako aj zabíjanie inak žijúcich ako homosexuálov a inak zmýšľajúcich kritizujúcich systém práva šaría. To platí podľa Jamesovej aj pre podrobenie sa ženy a pre bitie ženy.
Jamesová pripomenula, že mnohé mladé ženy nenosia šatku dobrovoľne. Tie podporujú našu podporu. „Šatka nie je nijaký náboženský symbol, inak by ju museli nosiť aj muži. Je to skôr znak podrobenia sa ženy mužovi, teda antidemokratický symbol.“
Na otázku, prečo konvertovala na kresťanstvo, táto Rakúšanka s pakistanskými koreňmi povedala:
„Pretože Ježiš je pravda. Ak by niekedy bolo niečo, na čo stavím svoj život, tak je to pravda! Ježiš nikdy neučil ani nepraktizoval násilie. Mohamed násilie učil a praktizoval. Tak je Mohamedovo násilie krokom naspäť v porovnaní s nenásilnosťou Ježiša.“
Jamesová vstúpila do Katolíckej cirkvi v r. 2001. V islame vidí náboženstvo zákona, v ktorom sa musí dodržiavať náboženský zákon. V rozhovore pripomenula, že Mohamed za to aj zabíjal a islamské spoločenstvo štátov to dodnes neodvolalo. Ježiš naproti tomu staval lásku a odpúšťanie nad náboženský zákon. Východisková situácia je „extrémne odlišná“. „Mohamed vyzýval k zabíjaniu a aj sám zabíjal. Kto si berie za vzor, môže sa ľahko dostať do problémov. Treba prestať brať si ešte dnes Mohameda za vzor.“

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.