FALŠOVANIE HISTÓRIE: Primátor Nových Zámkov (počas vojny pripadli Hortyovskému Maďarsku) odmietol Kotlebu. + Banky zavedú biometriu: EÚ vyžaduje prísnejšie pravidlá identifikácie

Primátor O. Klein (predtým poslanec mestského zastupiteľstva Most-Híd a SaS, operný spevák), zabudol na to, že:
„V roku 1938 Nové Zámky boli štvrtým najväčším mestom Slovenska po Bratislave, Košiciach a Trnave. Na základe viedenskej arbitráže, ktorá bola dôsledkom Mníchovskej dohody vynútenej Hitlerom, boli Nové Zámky pripojené k Maďarsku. Nasledoval nútený odchod časti slovenského obyvateľstva.

 

A aj miestni Maďari boli na rozhodujúcich pozíciách v štátnej správe nahradení úradníkmi z Anya-Országu. Prichádzajúci maďarskí vojaci zničili pamätník legionárov. Dňa 30. apríla 1939 prišiel do Nových Zámkov zlatý vlak, ktorý priniesol svätú Pravicu (pravú ruku svätého Štefana). 15. júla 1939 sa Nové Zámky stali župným mestom.“ Veď Nové Zámky pripadli Hortyovkému Maďarsku a na konci vojny ich zbombardovali Američania! A čo má s tým spoločné Slovenská republika, M. Kotleba a ĽS NS?

Bombardovanie Nových Zámkov bolo najničivejším leteckým útokom na území dnešného Slovenska. Mesto bolo v tom čase súčasťou Maďarska

Primátor Nových Zámkov odmietol Kotlebu, z úcty k obetiam vojny

Kotlebovci odkazujú, že keď ich nepustia do kultúrneho domu, nájdu si v meste iný priestor.
„Neverte médiám! Príďte si vypočuť pravdu!“ Povolebný míting s takýmto sloganom chcel už v túto stredu v Nových Zámkoch zorganizovať líder Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba.

Stretnutie s občanmi sa malo konať od 18:00 v miestnom kultúrnom dome, strana ho už niekoľko týždňov avizuje na sociálnej sieti.

Porozprávať s voličmi sa okrem Kotlebu chceli aj poslanci Milan Uhrík, Milan Mazurek a Ján Kecskés. Štvorica zákonodarcov si však nakoniec bude musieť poradiť inak. Kotlebovcov totiž zastavil primátor Nových Zámkov Otokar Klein.

„Ako primátor mesta Nové Zámky, zvolený vysokou väčšinou zúčastnených oprávnených voličov nášho mesta som sa rozhodol, vzhľadom na uvedené fakty a s úctou k vojnovým obetiam z radov Novozámčanov ako aj všetkých vojnových obetí, že naše mesto neposkytne svoj priestor na organizovanie takéhoto podujatia,“ oznámil Klein dnes na tlačovej besede.


Nejde o kultúru, ale politiku

Kotlebovci totiž podľa neho verejne a opakovane prezentovali výroky, ktorými popierali historické fakty a tragédiu obyvateľstva počas 2.svetovej vojny.

Primátor Klein, ktorý sa odvoláva aj na obete druhej svetovej vojny, pripomína, že len z Nových Zámkov bolo odvlečených a v koncentračných táboroch usmrtených vyše 4000 ľudí.

Svoje rozhodnutie tiež odôvodňuje tým, že ĽSNS udalosť nahlásila ako verejné kultúrne podujatie, v skutočnosti však ide o politickú akciu.

ĽSNS: Nájdeme si iný priestor

Rozhodnutie novozámockého primátora predstaviteľov ĽSNS rozhorčilo. Vnímajú ho ako „primitívne sabotovanie“, za ktoré by sa „nemuseli hanbiť ani boľševici z 50. rokov“.

„Čakali sme, že sa zachová ako chlap a že neustúpi lobingu pochybných mimovládok a zapredaných bulvárnych médií,“ reaguje podpredseda strany Milan Uhrík.

Dom kultúry podľa neho na stretnutia s občanmi bežne využívajú aj iné politické strany a aj tie, ktoré volilo menej ľudí ako ĽSNS. Na míting v Nových Zámkoch sa kotlebovci pokúsia nájsť iný priestor.

https://www.aktuality.sk/clanok/409050/primator-novych-zamkov-odmietol-kotlebu-z-ucty-k-obetiam-vojny/

 

Banky zavedú biometriu: EÚ vyžaduje prísnejšie pravidlá identifikácie

Prísnejšie pravidlá pre elektronické platby stanoví nové nariadenie EÚ. Pre dôslednejšie overenie totožnosti budú môcť banky už za rok požadovať od klientov pri platbách cez internet alebo výbere peňazí z bankomatu biometrické údaje.
Prijatie nariadenia je pre všetkých členov EÚ povinné, overenie sa ale nemá týkať všetkých elektronických platieb, stanovia sa výnimky z tejto povinnosti . Či pôjde o odtlačok prsta, selfie alebo DNA, stanovuje smernica Európskej komisie, respektíve technické štandardy Európskeho orgánu pre bankovníctvo. Pôjde o kombináciu dvoch údajov, a to bežných prihlasovacích a tých, čo sú v moci platiteľa, ako je jeho mobilný telefón alebo biometrický údaj.

Ako bude systém dvojfaktorového overenia nastavený je vecou dohody medzi bankou a klientom. Biometrické údaje banka vyžadovať môže, ale nemusí. Ak nebude klient so spôsobom dvojitého overenia konkrétnej banky spokojný, môže prejsť k inej banke.

Banky zavedú biometriu: EÚ vyžaduje prísnejšie pravidlá identifikácie

„Ide o opatrenie, ktoré má za cieľ zabezpečiť väčšiu bezpečnosť platenia cez internet. Pri silnom overení je vyžadovaná kombinácia aspoň dvoch spôsobov overenia,“ uvádza sa v dôvodovej správe k návrhu zákona. Transpozícia nariadenia musí byť vo všetkých členských štátoch EÚ vykonaná najneskôr do 13. januára 2018, aby platobný styk fungoval v celom spoločenstve rovnako.

http://openiazoch.zoznam.sk/cl/173900/Banky-zavedu-biometriu-EU-vyzaduje-prisnejsie-pravidla-identifikacie

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.