‚Kardinál má povinnosť povedať pápežovi, čo si myslí’. + Filipíny: Piráti zabili osem kresťanov – rybárov. + Paríž: Tisíce účastníkov na „Pochode za život“

Rím, 23.1.2017 (kath.net/jg) 020 107 – „Kardinál má v istých situáciách povinnosť povedať pápežovi, čo si skutočne myslí. Je úlohou kardinálov pápežovi radiť.“ Povedal to kardinál Raymond Burke ešte v decembri 2014 pre týždenník francúzskeho denníka Le Figaro. Magazín mal titul: „Tajná vojna vo Vatikáne“ a zaoberal sa zmenami, ktoré pápež František uskutočnil, ako aj jeho prístupom k ľuďom, ktoré s nimi neboli uzrozumení.

Interview s kardinálom Burkem sa konalo iba niekoľko týždňov po jeho zosadení z postu prefekta Apoštolskej signatúry a menovaní za patróna Rádu maltézskych rytierov.
V októbri sa konala prvá synoda biskupov o rodine, o ktorej Le Figaro Magazine takisto písal. Tí, ktorí pred synodou a po nej v októbri 2014 pripomínali náuku Katolíckej cirkvi o pripustení znovu zosobášených rozvedených ku svätému prijímaniu a zastávali sa jej, boli obvinení, že sú proti pápežovi a že narušujú jednotu Cirkvi. To bolo podivuhodné, ako konštatoval kardinál Burke.

„Synoda samotná bola náročnou skúsenosťou“, povedal kardinál Burke ďalej. Bolo mu nápadné, že mnohí z tých, v ktorých rukách spočívalo vedenie synody, vzhľadom na znovu zosobášených rozvedených zastávali postoj kardinála Kaspera! Povedal, že mal dojem, že predbežná správa zo synody (relatio post disceptationem) bola hotová už predtým, než sa synodálni otcovia o tom poradili a hlasovali o tom. Správa okrem toho neobsahovala nijaké odvolávky na Sväté písmo, na Tradíciu Cirkvi, ani na výpovede pápeža Jána Pavla II. o manželstve. To bol ďalší problematický bod, ako zdôraznil kardinál Burke.

„V tomto čase zmätenia má Cirkev povinnosť zdôrazňovať nerozlučiteľnosť sviatostného manželstva. Musí manželstvo brániť a nie oslabovať,“ pripomenul kardinál Burke.
Nedávno uverejnil informácie na túto tému aj vatikánsky expert Edward Pentin v článku v internetovom vydaní National Catholic Register (NCR) a potvrdili ich aj dvaja vysokí predstavitelia Vatikánu:
Kongregácia pre náuku viery mala voči „Amoris laetitia“ výhrady. Komisia kongregácie, ktorá exhortáciu pred zverejnením kriticky preverila, vypracovala 20-stránkový zoznam návrhov korekcií. Boli medzi nimi aj výhrady, aké uvádzali v liste s „dubia“ štyria kardináli Caffarra, Brandmüller, Burke a Meißner. Ani jediný z týchto návrhov nebol zapracovaný do definitívnej podoby „Amoris laetitia“, ako informoval aj francúzsky denník Le Figaro už 7. apríla 2015, v predvečer uverejnenia exhortácie.

Podľa NCR aj významný počet biskupských konferencií predložil pápežovi Františkovi výhrady voči „Amoris laetitia“. Pentin ďalej informoval, že 30 kardinálov si ešte pred zverejnením dokumentu prečítalo jeho návrh. Títo pápeža varovali, že dokument by najmä vzhľadom na prístup rozvedených k prijímaniu oslabil tri sviatosti – Eucharistie, manželstva a zmierenia. No ani biskupské konferencie, ani kardináli odpoveď nedostali, ako napísal Pentin. –zg-

 


Filipíny: Piráti zabili osem kresťanov – rybárov

Filipíny, 23.1.2017 (kath.net) 020 111 – Na Filipínach bolo zavraždených osem rybárov, pretože boli kresťania. Informovala o tom nadácia „Open Doors“ (Otvorené dvere). Pri prepade člna piráti prikázali moslimskej posádke, aby sa oddelila od kresťanov a spútala ich. Potom museli moslimovia skočiť cez palubu a plávať k najbližšiemu ostrovu, zatiaľ čo kresťania boli chladnokrvne zavraždení. Prípad sa stal už 9. januára. Dvanásti ťažko ozbrojení muži prišli na štyroch motorových člnoch. Zastavili rybársky čln na šírom mori pred Zamboanga a preskúmali ho, aby od jeho majiteľa získali výkupné. Táto tragédia zbavila viaceré kresťanské rodiny manželov, otcov, synov a aj ich príjmu. Pre početné iné rodiny kmeňa Sama predstavuje more základ obživy. Teraz čelia dramatickej situácii. Ďalší rybári si už netrúfajú vyplávať na more.
Filipíny sú síce slobodný a demokratický štát, no sú na okraji Svetového indexu prenasledovania 2017. Na juhu Filipín je cirkev, ktorá je vystavená nepriateľstvám – spoločenstvo kresťanov s moslimským pozadím. Väčšinu veriacich tvoria členovia ľudu Sama, chudobného, opovrhovaného etnika, ktoré žije v moslimskej časti ostrova Mindanao. Sama je posmešný názov a znamená vyhodenie alebo pľuvanec. „Open Doors“ podporuje týchto kresťanov už mnohé roky materiálnou pomocou. Takže mnohí prešli na iné remeslá, aby zabezpečili prežitie svojho spoločenstva.

 

Pápež vidí v nových populistoch paralely k Hitlerovi

Vatikán, 22.1.2017 (KAP) 020 106 – V interview v nemeckom časopise „Welt am Sonntag“ pápež František vidí paralely medzi novými populistickými hnutiami v Európe a stále väčšou popularitou Adolfa Hitlera v r. 1933.
Vo svetovej hospodárskej kríze bolo Nemecko zruinované a volilo Hitlera, ako povedala hlava Katolíckej cirkvi: „Hitler nestrhol na seba moc, on bol zvolený ľudom a svoj ľud zničil. V časoch krízy zlyháva schopnosť zdravého úsudku.“
„V obdobiach krízy ľudia hľadajú spasiteľa, ktorí nám znovu dodá našu identitu. Chránime sa múrmi a ostnatým drôtom pred inými národmi, ktoré by nám mohli vziať našu identitu. To je veľmi zlé,“ povedal František.
Rok 1933 v Nemecku je „typický“. Nemecko sa nachádzalo v kríze a hľadalo identitu. „Tu prišiel charizmatický vodca a sľuboval im dať identitu. Ale dal im zvrátenú identitu a my vieme, čo sa potom stalo.“

 

Po Trumpovej prísahe výzva k rozvahe
Vzhľadom na nového amerického prezidenta Donalda Trumpa vyzýva František svet k rozvahe. Nikto by sa „nemal strachovať alebo tešiť z niečoho, čo by sa mohlo stať“, ako zdôraznil. „Uvidíme, čo urobí, potom si vytvorím svoj názor.“ Pápež poskytoval interview vo chvíli, keď Trump skladal prísahu.


Pomoc pre utečencov a ochrana hraníc

K téme utečenci František varoval svet pred izolovaním sa, ale súčasne zdôraznil právo štátov na ochranu hraníc: „Každá krajina má právo kontrolovať svoje hranice, vedieť, kto prichádza dnu a kto vychádza von.“ A krajiny, ktoré sú v nebezpečenstve – pre terorizmus alebo podobné veci – majú právo ich kontrolovať ešte prísnejšie, „ale nijaká krajina nemá právo brať svojím občanom právo na dialóg so svojimi susedmi“.
Pápež potom vyzval európske štáty, aby robili viac pre integráciu utečencov. „Problémom je: My týchto ľudí prijímame, dáme im ubytovanie. Taliansko a Grécko tu konali príkladne.“ Ale teraz musí nastať proces integrácie. Inak Európa riskuje, že sa budú tvoriť ďalšie getá ako napr. v Belgicku, keď atentátnici z Bruselu pochádzali z takýchto get.
Pápež v interview oslovil aj mnohé vnútro-cirkevné otázky. Interview viedol žurnalista španielskeho denníka „El País“. Ten patrí ako aj „Welt am Sonntag“ do „Leading European Newspaper Alliance“ (Vedúcej aliancie európskych novín), kde spolupracuje sedem novín.

 

Paríž: Tisíce účastníkov na „Pochode za život“

Dva roky väzenia za informácie na zabránenie potratu?

Paríž, 22.01.2017 (KAP/KNA) 020 105 – Desiatky tisícov ľudí sa zúčastnili na tohoročnom francúzskom „Pochode za život“ v Paríži. Demonštrácia proti potratu a eutanázii sa konala v nedeľu popoludní po jedenásty raz. Organizátori pochodu hovorili o viac ako 50 000 účastníkoch. Demonštranti niesli transparenty s nápismi ako „Ponechať si svoje dieťa znamená pravú slobodu“, „Ďakujem, že ste ma nechali žiť“, alebo „Umelé oplodnenie sa týka všetkých“.
Už pred pochodom podporil podujatie aj pápež František. V pozdravnom príhovore vyzval Katolícku cirkev k nasadeniu sa za ochranu života. Nesmie sa „nikdy unaviť v tom, aby bola obhajcom života“. Ľudský život musí „byť bezpodmienečne chránený od momentu počatia po prirodzenú smrť“.
„Pochod za život“ podporilo aj 21 francúzskych diecéznych biskupov. K prominentným podporovateľom pochodu patrí francúzsky prímas, kardinál Philippe Barbarin, ako aj prefekt vatikánskej Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, kardinál Robert Sarah.
Vo Francúzsku sa v súčasnosti diskutuje o návrhu zákona, ktorý predpokladá trestanie internetových stránok so „zavádzajúcimi informáciami“ o potrate. Kto na internete uverejní „tvrdenia a zaujaté prezentácie“ na zabránenie potratov, mohol by v budúcnosti za istých podmienok rátať až s dvomi rokmi väzenia, či vysokými pokutami. O návrhu sa má v národnej rade diskutovať v stredu.
Tlačový hovorca „Pochodu za život“, Nicolas Sevillia, návrh zákona odsúdil. Okrem toho žiada zrušenie niektorých za prezidenta Francoisa Hollanda zavedených opatrení – napríklad zrušenie sedemdňovej lehoty na premyslenie pred potratom, ako aj zavedenie bezplatnej a anonymnej distribúcie „pilulky po akte“ v školských zdravotníckych zariadeniach.

 


Trump podpisuje dekrét proti „Planned Parenthood“!

Washington D.C. (kath.net) Americký prezident Donald Trump podpísal v pondelok dekrét, ktorým okamžite škrtá všetku finančnú podporu najväčšej potratovej organizácii sveta „Planned Parenthood International“ (Plánované rodičovstvo). Výnos patrí k prvým nariadeniam nového prezidenta. Obama mimochodom pred ôsmymi rokmi ako jedným zo svojich prvých úkonov v úrade financovanie potratovej organizácie znova umožnil! Trump to teraz opäť zrušil. Americké skupiny pro-life sú z tohto Trumpovho výnosu nadšené.
Za Biskupskú konferenciu USA reagoval kardinál Timothy Dolan na toto rozhodnutie jednoznačným súhlasom. Kardinál Dolan, predseda Komisie pre ochranu života pri BK USA, povedal:
„Toto je vítaný krok“, ktorý znova posilní „najzákladnejšie ľudské právo – právo na život“.
Link na Dolanovo vyhlásenie: USCCB Pro Life Chairman Applauds Reestablishment of Mexico City Policy. Americká biskupská konferencia je už dlhú dobu výrazne aktívna v ochrane života.
Trumpov hovorca Sean Spicer v pondelok na tlačovej konferencii vyhlásil: „Prezident úplne jasne ukázal, že je prezidentom ‚pro-life“ – za život. „On je tu pre všetkých Američanov – aj za tých nenarodených“.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.