USA: Kardinál Dolan vedie vigíliu pro-life. + Maltézsky veľmajster Festing odstupuje. + Krádež ciboria s posvěcenými hostiemi

Washington, 26.1.2017 (kath.net/KAP) 020 122 – Predseda Komisie pre aktivity pro-life pri Biskupskej konferencii USA, kardinál Timothy Dolan, povedie vo štvrtok vo Washingtone vigíliu pre očakávaných 25 000 ochrancov života. Koná sa pri príležitosti každoročného „Pochodu za život“ v deň výročia dnes už sporného výnosu Najvyššieho súdu USA v kauze „Roe versus Wade“, ktorým sa v r. 1973 „liberalizoval“ a legalizoval potrat.

Vigília sa koná pred otváracou svätou omšou vo washingtonskej Bazilike národnej svätyne, ktorú bude celebrovať kardinál Dolan.
Webová stránka KB USA www.usccb.org pripomína, že od rozsudku v prípade „Roe versus Wade“ sa v USA vykonalo viac ako 57 miliónov potratov. Podľa stránky kardinál Dolan sa v pondelok prezidentovi Donaldovi Trumpovi poďakoval za jeho „Memorandum ochrany života“. Memorandum obsahuje opätovné zavedenie „politiky Mexico-City“ a jej rozšírenie na všetky mimovládne organizácie, ktoré poskytujú štátom spolufinancovanú rozvojovú pomoc.
Týmto „Executive Order“ (exekutívnym nariadením) dostanú zahraničné organizácie finančnú pomoc pre rozvojové krajiny, len ak nebudú ponúkať potratové poradenstvo alebo potraty odporúčať. To zahrňuje aj tehotenské poradenstvá, v ktorých sa poukazuje na to, že potrat predstavuje legálnu voľbu.


Úpravu známu ako „politika Mexico-City“ od r. 1984 republikánski prezidenti stále znova nasadzujú a demokratickí ju znova rušia. Trump však svojím rozhodnutím zašiel ešte o krok ďalej: v budúcnosti to nemá postihnúť iba MVO, ktoré v zahraničí ponúkajú plánovanie rodiny, ale všetky mimovládne organizácie. Napríklad humanitárne organizácie, ktoré sú nasadené proti tropickým chorobám, musia najprv dokázať, že neodporúčajú potraty, až potom dostanú štátnu podporu.Médiá: Maltézsky veľmajster Festing odstupuje

Vatikán, 25.01.2017 (KAP/KNA) 020 120 – Veľmajster Rádu maltézskych rytierov, Matthew Festing (67), podľa správ médií odstúpil zo svojho postu. Dôvodom odstúpenia bola príslušná výzva pápeža Františka, ako informovala medzinárodná agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu rehole. Festing bol za 79. veľmajstra rádu zvolený v marci 2008 – do konca života. Podľa informácií sa v utorok stretol s pápežom Františkom, aby sa s ním porozprával o trvajúcom spore o vatikánskom vyšetrovaní vedenia rádu.
Spor sa začal po zosadení Nemca Albrechta von Boeselagera z postu veľkého kancelára rádu. Veľmajster Festing odôvodnil jeho zosadenie v decembri „závažnými problémami“, ktoré sa vyskytli počas Boeselagerovho postu zodpovedného za koordináciu humanitárnej pomoci rádu. S humanitárnou pomocou sa mala distribuovať aj antikoncepcia. Boeselager však zdôraznil, že jeho odvolanie z postu nemá „nijaký právny podklad“. V polovici januára podal preto na príslušný rehoľný magistrálny súd protest proti svojmu odvolaniu a vylúčeniu z rádu.
Festing sa proti vyšetrovaniu krízy vo vedení rádu Vatikánom bránil a odmietol spolupracovať s vyšetrovacou komisiou pod vedením bývalého arcibiskupa Silvana Tomasiho. Festing poukázal na suverenitu rádu a hovoril o „právnej bezvýznamnosti“ vatikánskej komisie. Povedal, že pri výmene Boeselagera ide o „interné rozhodnutie vedenia rádu“.
Suverénny rád maltézskych rytierov má vo svete 13 500 členov a má štatus národno-právneho subjektu. Jeho patrónom je od r. 2014 americký kardinál Raymond Leo Burke.

 

 

Krádež ciboria s posvěcenými hostiemi

Arcibiskup Luigi Negri z Ferrary oznámil v neděli 22. ledna, že v jednom kostele jeho diecéze bylo ze svatostánku ukradeno ciborium s mnoha posvěcenými hostiemi. Pachatel nebo pachatelé jsou neznání.

»Je to ta největší bolest, jaká mé srdce postihla. V té hodině jsme ztratil všechen klid.«

Ke krádeži došlo v kostele sv. Kláry v bývalém kapucínském klášteře ve Ferraře. V tomto kostele a mnoha dalších se konají smírné pobožnosti na odčinění hrozné svatokrádeže. Arcibiskup připomněl, že na světě neexistuje nic drahocennějšího než Eucharistie, ve které je přítomen náš Pán Ježíš Kristus se svým tělem a krví, duší a božstvím. Příští sobotu se budou konat ve všech farnostech, kde je to možné, smírné pobožnosti. Arcibiskup sám povede eucharistický průvode městem. Vyzval, aby se tento týden konaly katecheze se zdůrazněním eucharistické adorace.

Kapucíni přišli do Ferrary v roce 1609, kde byl díky dobrodincům postaven chrám sv. Kláry z Assisi. Během napoleonských válek 1810 byl klášter zrušen a klauzura byla obnovena 1817. V roce 1987 komunita klášter opustila a přesídlila do San Giovanni Rotondo. V roce 2012 byl kostel sv. Kláry těžce poškozen zemětřesením a byl 2 roky opravován.

V kostele se nachází hrob ctihodné kapucínky Veroniky od Nejsvětější Svátosti (1896-1964). Je to vynikající učitelka duchovního života, která hluboce pronikla do tajemství Kristova utrpení a stala se sama jako kající duše účastnicí tohoto mystického utrpení. Připomínala trvalou nezbytnost boje proti všemu zlému. Její proces blahořečení byl zahájen v roce 2015.

Její hrob je hojně navštěvován věřícími, kteří si vyprošují její přímluvu.

Katholisches.info

http://www.lumendelumine.cz/index.php?page=kradez-ciboria-s-sposvecenymi-hostiemi

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.