Predsedu AZN A. Čulena navrhla ĽS Naše Slovensko ako kandidáta na verejného ochrancu práv. + Poplach v bratislavskom domove dôchodcov: Za jediný mesiac tam zomrelo 13 starkých!

Kandidáti na verejného ochrancu práv
Bratislava 27. januára (Kancelária NR SR) – Verejný ochranca práv je nezávislý orgán, ktorý v rozsahu a spôsobom ustanoveným zákonom chráni základné práva a slobody fyzických a právnických osôb.

Funkčné obdobie verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej sa končí 28. marca 2017. Verejného ochrancu práv volí Národná rada SR na obdobie piatich rokov z kandidátov, ktorých jej navrhne najmenej 15 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
V určenom termíne do 27. januára 2017 poslanci Národnej rady Slovenskej republiky predložili tri návrhy kandidátov na voľbu verejného ochrancu práv.

Kandidáta Mgr. Antona Čulena navrhli poslanci NR SR za ĽS Naše Slovensko s podporou nezávislého poslanca NR SR (P. Marček). V odôvodnení návrhu sa uvádza, že ide o známeho verejného aktivistu a disidenta, ktorý sa dlhodobo angažuje v prospech ochrany predovšetkým sociálnych a náboženských práv občanov Slovenskej republiky.

Kandidátku prof. JUDr. Máriu Patakyovú, PhD. navrhli poslanci NR SR za MOST – HÍD. V odôvodnení návrhu sa uvádza, že je uznávanou odborníčkou a autoritou v oblasti práva s dlhoročnými skúsenosťami doma i v zahraničí. V súčasnosti pôsobí ako prorektorka Univerzity Komenského v Bratislave pre legislatívu.

V oblasti ľudských práv pôsobí ako zástupca UK v Európskom medziuniverzitnom centre, prostredníctvom ktorého sa realizuje študijný program zameraný na ľudské práva a demokratizáciu.

Kandidátku PhDr. Janku Šípošovú, CSc. navrhli poslanci NR SR za OĽANO-NOVA a SaS. V odôvodnení návrhu sa uvádza, že ide o erudovanú odborníčku a dlhoročnú aktivistku v oblasti ľudských práv, osobitne obetí trestných činov, násilia a prenasledovania.
Životopis: Ombudsman tlac_0418
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky pridelil návrhy kandidátov Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny na prerokovanie a zaujatie stanoviska o splnení stanovených podmienok. Voľba verejného ochranu práv sa uskutoční na najbližšej 12. schôdzi Národnej rady SR 8. februára 2017.

http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=udalosti/udalost&MasterID=54237

 


Poplach v bratislavskom domove dôchodcov: Za jediný mesiac tam zomrelo 13 starkých!

Klienti bratislavského domova dôchodcov umierajú jeden za druhým

Umierajú jeden za druhým. V domove dôchodcov na Pažítkovej ulici v Ružinove zažili naozaj čierny mesiac.
Zubatá si tu zobrala až 13 životov starých ľudí. Niektorí odborníci nad tým krútia hlavou a číslo nebohých pacientov považujú za naozaj vysoké. Nový Čas zisťoval, čo sa za múrmi domova dialo a či nebola zanedbaná starostlivosť o ľudí, ktorí sem prišli stráviť jeseň svojho života.

Poplach v bratislavskom domove dôchodcov: Za jediný mesiac tam zomrelo 13 starkých!

Na zlú situáciu v domove upozornil Nový Čas čitateľ, ktorý tvrdil, že tu zomrelo veľa ľudí, polovica zamestnancov je PN a všetci sa boja nákazy. Riaditeľka zariadenia nám povedala, že od decembra zomrelo 13 klientov po prevoze do nemocnice. Hlavným dôvodom bolo chrípkové obdobie. Išlo podľa nej o ľudí s najvážnejšími diagnózami. „Boli tu aj epidémie. Ochoreli na priedušky, starší ľudia to ťažšie znášajú. Vo vedľajšom zariadení majú chlamýdie, čiže vzduchom to ide všade,“ tvrdila riaditeľka domova Eva Samolejová.

Problém aj so zamestnancami

Riaditeľka potvrdila, že aj zamestnanci sú chorí, no starostlivosť o seniorov je zabezpečená. Domov patrí pod mestskú časť Ružinov. Úrad starostu Dušana Pekára 13 mŕtvych nepovažuje za problém, no niektorí odborníci nad tým dvíhajú varovný prst. „Počet úmrtí sa nedá štandardizovať. Všeobecné štatistiky ukazujú, že počet úmrtí ľudí vo vyššom veku v zimných mesiacoch stúpa,“ povedala starostka Ružinova Marianna Šebová.

Nový Čas oslovil aj úrad verejného zdravotníctva. Ten tvrdil, že úmrtnosť v centrách pre seniorov neevidujú. „Epidemický výskyt akéhokoľvek infekčného ochorenia neevidujeme,“ uviedla hovorkyňa Katarína Nosálová. Z ministerstva sociálnych vecí nám odpísali, že v zariadení vykonali dohľad, počet úmrtí a ich príčinu však neskúmali.

Potrebné je očkovanie

Etela Janeková, internistka

– Zimná sezóna navodzuje u starých ľudí častejšie ochorenia dýchacích ciest a v tom prípade, keď infekt prejde na zápal pľúc – čo je vážne ochorenie, tak môže dôjsť k úmrtiu u staršieho človeka. Z pohľadu prevencie by mali byť klienti v priebehu októbra očkovaní proti vírusu chrípky a keďže žijú v komunite, tak by mali byť očkovaní aj proti pneumokoku, čím sa zníži výskyt infektov. Ťažko sa však hodnotí, či išlo o zvýšenú úmrtnosť, niektorí z nich mohli umrieť následkom choroby, iní na starobu.

Odborník: Je to viac ako veľa

Martin Halas, Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív

– Ide o nezvyklý počet úmrtí. Je to viac ako veľa, je to maximálne neobvyklé. Niekto by mal skúmať, či tam nebola zanedbaná starostlivosť. Seniori a zdravotne ťažko postihnutí majú v zmysle nášho trestného poriadku status chránenej osoby ako sudcovia či prokurátori. V rámci nášho inštitútu sme pred tromi rokmi dávali na radu vlády návrh, aby domovy sociálnych služieb boli monitorované kamerami aj personálne úradom verejného zdravotníctva.

Poslanci to pôjdu preveriť

– Na Pažítkovej mám otca. Tie úmrtia boli spôsobené tým, že boli chrípky. Nemám pocit, že by sa tam niečo podceňovalo. Ale pre istotu to preverím.

– Počujem to prvýkrát, ale určite sa na to pozriem. Skôr som mala pocit, že to zariadenie je na nadštandardnej úrovni. Nechcem to zľahčovať, ale viem si predstaviť, že ak veľa starých ležiacich ľudí dostane chrípku a 39-stupňové horúčky, tak to môže byť takéto zdrvujúce.

– To číslo je alarmujúce a budem si pýtať informáciu, čo sa tam stalo a ako tomu predísť. Z minulosti však neevidujem negatívne ponosy na toto zariadenie.

ĎAKUJEME ZA VÁŠ HLAS
Áno
85%
Nie
15%

https://www.cas.sk/clanok/500952/poplach-v-bratislavskom-domove-dochodcov-za-jediny-mesiac-tam-zomrelo-13-starkych/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.