Poslancov ĽSNS vykázali pre odznaky zo sály, odísť odmietli. + V Sudáne odsúdili českého misionára. + Viedeň: Panika v metre. + Najmenej 50 miliónov násilných moslimov

Na odznaky kotlebovcov poukázal Beblavý, podľa ktorého je takýto odznak v rozpore s rokovacím poriadkom
Poslancov Národnej rady SR za ĽSNS dnes vykázali z rokovacej sály parlamentu. Došlo tak k prvému uplatneniu tohto opatrenia, ktoré priniesla novela Rokovacieho poriadku NR SR. Kotlebovci ju mali porušiť tým, že na sakách majú odznaky propagujúce ich politickú stranu.

Schôdzu najskôr prerušila predsedajúca Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a poslancov ĽSNS vyzvala, aby si dali odznaky dole. Keďže tak neurobili, prišlo krátke prerušenie rokovania. Po porade s ďalšími členmi vedenia parlamentu Ďuriš Nicholsonová poslancov ĽSNS vykázala zo sály. Odísť však odmietli.

Podpredsedníčka parlamentu ich upozornila, že vykázanie zo sály sa berie ako neospravedlnená účasť na rokovaní a pri opakovanej absencii im siahnu na poslanecký plat. Na odznaky kotlebovcov poukázal poslanec Miroslav Beblavý (nezaradený), podľa ktorého je takýto odznak v rozpore s aktuálnym rokovacím poriadkom.

http://www.hlavnespravy.sk/poslancov-lsns-vykazali-pre-odznaky-zo-saly-odist-odmietli/892143

 


V Sudáne odsúdili českého misionára na 20 rokov väzenia

Sudán/Česká republika 30. januára – Sudánsky súd odsúdil českého misionára z Cirkvi bratskej Petra Jaška na 20 rokov väzenia okrem iného za špionáž a protištátnu činnosť. Podľa miestnych médií mu hrozil až trest smrti. O rozsudku v nedeľu informovalo české ministerstvo zahraničných vecí.
Misionár, ktorého zadržala tajná sudánska polícia v decembri 2015, prišiel do moslimskej krajiny, aby pomáhal miestnym kresťanom, ktorí čelia krutému prenasledovaniu. Bývalý riaditeľ českej nemocnice z Kladna už dlhšie spolupracoval s americkou organizáciou Voice of Martyrs, ktorá pomáha prenasledovaným kresťanom. Za sebou má viacero misií v Ázii či v západnej Afrike. -ab-

http://sk.radiovaticana.va/news/2017/01/30/v_sud%C3%A1ne_ods%C3%BAdili_%C4%8Desk%C3%A9ho_mision%C3%A1ra_na_20_rokov_v%C3%A4zenia/1289261

 

Český biskup varuje pred stratou identity Európy

Frankfurt, 30.1.2017 (kath.net) 020 144 – Slávnostný celebrant na tohoročnej pontifikálnej svätej omši na počesť Karola Veľkého, ktorá sa slávi vo Frankfurte n. M. každý rok na jeho výročie smrti, bol český emeritný biskup František Radkovský z Plzne. Slávenie sa koná v Cisárskom dóme sv. Bartolomeja, korunovačnom chráme nemeckých cisárov. Koná sa v poslednú sobotu v januári od r. 1332.
Biskup Radkovský v homílii varoval pred tým, že Európa so svojím „zle pôsobiacim multikulturalizmom“ stratí svoju identitu a že islamskí imigranti by mohli Európu zmeniť. Okrem toho poukázal na to, že negatívny postoj k rodine a deťom necháva Európu vymierať a tým ponúka priestor imigrantom. Český biskup ďalej v preplnenom dóme varoval pred rozpadom Európskej únie.
Biskup poukázal aj na to, že po viac ako 40 rokoch komunizmu s politicky prikázaným ateizmom v jeho vlasti sa po otvorení železnej opony v r. 1989 postupne rozšíril „smäd po duchovných hodnotách“: „Tam, kde bol ateistický tlak najväčší, sa ľudia väčšinou vracali naspäť ku viere.“ Biskup Radkovský však tiež vysvetlil, že cesta naspäť od ateizmu často nevedie priamo ku kresťanstvu, keďže je veľa duchovných ponúk. Ale kresťanské kultúrne dedičstvo má pozitívny vplyv. Čo vo východnej Európe už 25 rokov rastie, je aj nádej pre sekularizovanú západnú Európu, ako zdôraznil biskup: „To si vyžaduje veľa trpezlivosti a modlitieb. Dôležitý je však aj príklad kresťanov, ktorí na základe evanjelia vedú šťastný harmonický život.“ Informovala o tom katolícka mestská farnosť v tlačovej správe a denník „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ (FAZ).
Cisársky dóm sv. Bartolomeja vo Frankfurte bol korunovačným chrámom nemeckých cisárov. Súčasná stavba pochádza z polovice 13. storočia. Cisár Karol Veľký sa narodil v r. 747 alebo 748 a zomrel 28. januára 814 v Aachene. Frankfurtský dóm je chrámom Limburskej diecézy.
Minulý rok štokholmský biskup Anders Arborelius ako slávnostný celebrant vzhľadom na utečeneckú krízu zdôraznil zasadzovanie sa za otvorenú Európu.

 

Do Paríža prišlo 50 000 mladých ochrancov života

Paríž, 30.1.2017 (kath.net – Cornelia Kaminski) 020 142 – V decembri odhlasoval francúzsky parlament návrh zákona, ktorý boj proti potratu cez internet považuje za trestný čin. Ironicky prichádza tento ženám nepriateľský zákon práve z ministerstva pre rovnoprávnosť socialistickej ministerky Laurence Rossignolovej, ktoré týmto návrhom ženy skôr diskriminuje ako zrovnoprávňuje. Vláda obviňuje správcov internetových stránok, ktoré sa zreteľne stavajú proti potratu a šíria príslušné informácie, z dezinformovania a vyvíjania morálneho tlaku na tehotné ženy. Trestný čin bránenia potratu síce existuje vo Francúzsku už od r. 1993, no bol nasmerovaný skôr na demonštrácie protivníkov potratov pred klinikami a predpokladal trest do 2 rokov väzenia a 30 000 eur pokuty. Tieto tresty teraz hrozia všetkým, ktorí na internete ponúkajú poradenstvo a pomoc tehotným.
Vzhľadom na túto hrozbu zmobilizovali francúzski obhajcovia ľudských práv pod organizáciou «Choisir la vie» („Zvoliť si život“) aj podporovateľov zo zahraničia a pozvali ich deň pred pochodom za život, ktorý sa konal 22. januára, na medzinárodnú výmenu skúseností o pochodoch za život.
Už pozvanie na toto stretnutie dávalo poznať s akou profesionalitou sa vo Francúzsku pochod za život už 12. krát organizoval. Pozývala síce Cécile Edelová, prezidentka „Chosir la vie“, kontaktné osoby však boli Paul Ginoux Defernom a Angelika de Poncharra. Tie už predtým viedli korešpondenciu v angličtine, francúzštine, nemčine a španielčine a počas konferencie fungovali ako prekladatelia.
Pozvaní boli aktivisti za ľudské práva z Veľkej Británie, Talianska, USA, Senegalu, Španielska, Švajčiarska a Slovenska. Pozvanie prijal aj Dr. Dr. Kai Witzel – zástupca akcie „Právo na život pre všetkých (ALfA e.V.) z Nemecka a pricestoval aj Eduard Pröls z „CitizenGo“ takisto z Nemecka.
V USA sú lekári stále viac vystavení nátlaku, aby vykonávali potraty, ako povedal Shenan Boquet, katolícky kňaz a prezident „Human Life International“. Vysvetlil, že v ostatných 20 rokoch sa na svete investovalo 173 miliárd dolárov štátnymi organizáciami do „kontroly obyvateľstva“, 75 miliárd z toho v Afrike, ktorá je pre svoje prírodné bohatstvo predmetom politických záujmov. Na tom sa podstatne podieľa WHO a „International Planned Parenthood“ ktoré pod rúškom „reprodukčných práv“ napomáhajú potraty a mentalitu antikoncepcie, ktorá sa protiví africkej mentalite a Boquet ju označil ako „kolonizáciu mysle“.
Taliansko síce nemalo asi 500 000 účastníkov pochodu za život ako v USA, no má iný rekord: medzi 40 000 účastníkmi pochodu „Marcia per la Vita“ v Ríme bolo 80 % mladých ľudí, ktorí takto výrazne dokazujú, akoby mohla vyzerať v budúcnosti potratová lobby v Taliansku. Nie nadarmo sa talianski potratári sťažujú na zlú vekovú štruktúru a starosti s dorastom. Pochod priťahuje početných medzinárodných účastníkov aj preto, lebo dni predtým sa koná kongres o práve na život, na ktorom sa minulý rok zúčastnil arcibiskup Luigi Negri, ako aj kardinál Raymond Leo Burke a biskup Athanasius Schneider z Kazachstanu.
Aká dôležitá je mládež pre ochranu života zreteľne ukázali mladí účastníci z Veľkej Británie. Rhoslyn Thomas a Isabell Vaughan-Spruceová hovorili o anglickom pochode v Birminghame. Konal sa štvrtý raz a zúčastnilo sa ho 2000 ľudí. Organizácia na ochranu života SPUC (Society for the protection of unborn children), ktorá v r. 2017 oslávi 50. jubileum, organizuje každoročne pre mladých ochrancov života konferenciu „SPUC Youth Conference“.
Vzhľadom na mnohé pozitívne správy naladila prítomných správa zo Švajčiarska smutne. Policajný inšpektorát v Berne minulý rok vyhlásil, že pre obávané narušenia ľavicou nedokážu zaručiť bezpečnosť pochodu a povolili iba stretnutie na námestí Bundesplatz, na ktoré prišlo namiesto očakávaných 3000 iba 1700 ľudí. V tomto roku budú Švajčiari preto demonštrovať na vidieku.
Ako vyzerá pochod za život vo Francúzsku, mohli účastníci zažiť na ďalší deň. Organizátori dúfajú, že to kvôli novému zákonu nebude posledný parížsky pochod, pretože zmobilizovali 50 000 prevažne mladých ľudí, ktorí v najlepšej nálade pochodovali ulicami. Príhovory trvali 45 minút, potom sa pochod rozdelil na viaceré prúdy s vozmi a reproduktormi. Na otázku ako riešia protesty proti pochodu reagovali vo veľkom počte prítomní policajti nechápavo a nakoniec vyhlásili užasnutému mužovi, ktorý sa na to pýtal a mal pred očami hlučných protivníkov z Berlína, že vôbec nevedia, čo myslí, veď tam nie sú nijaké protestujúce osoby. Polícia je tam na ochranu pred atentátmi. Diváci na chodníkoch užaslo vnímali dobre naladených na populárnu hudbu tancujúcich ľudí s pestrými balónikmi a ružovými či bledomodrými plagátmi, ktorí nemali nič spoločné so smútočným sprievodom ako napr. v Nemecku, ale dojímavo sprostredkovali posolstvo: my milujeme život – a je to tak dobre! Proti tomu sa ťažko protestuje.

Autorka správy učí angličtinu a francúzštinu na gymnáziu, je vyššia študijná radkyňa, vydatá a matka troch detí. Je členkou CDL a podpredsedníčkou ALfA.

 

Viedeň: Panika v metre: Migranti kričali ‘Allahu Akbar’

Viedeň, 31.1.2017 (kath.net) 020 149 – Vo Viedni vypukla v pondelok opäť panika, ktorú spôsobili mladí migranti. Skupina mladých migrantov začala v blízkosti stanice metra U3 Schweglerstraße podľa svedkov vyrevovať „Allahu akbar“ a manipulovať s pištoľami, ako napísal denník „Krone“. Mali padnúť aj výstrely. Medzi cestujúcimi vypukla panika. Amer Albayati, známy expert na teror novín „Krone“, sa stal okolo 14. hodiny sám svedkom tohto incidentu. Povedal, že štyria mladiství migranti po arabsky vykrikovali a mávali pištoľami. Išlo o tzv. softguns (mäkké zbrane). Počul aj padnúť výstrely. Cestujúcim sa nakoniec podarilo chlapcov premôcť a na ďalšej stanici mladiství opustili metro. Teraz sa vo Viedni po týchto migrantoch pátra.

 

Rakúsko: Zákaz zahaľovania a burky

„V Rakúsku niet miesta pre symboly paralelnej spoločnosti“

Viedeň, 30.1.2017 (kath.net) 020 146 – V Rakúsku sa vláda dohodla o novom integračnom zákone so zákazom zahaľovania a burky v celom verejnom priestore, ako aj so zákazom šatky v exekutíve, u sudkýň a prokurátoriek. Informoval o tom denník „Krone“. V Rakúsku bude zakázaná aj distribúcia Koránu salafistami. Zákon podporoval najmä minister zahraničných vecí Sebastián Kurz. Už v decembri k tomu povedal: „Z môjho hľadiska je dôležitým signálom, že v Rakúsku nebude miesto pre symboly paralelnej spoločnosti. Nie je tu miesto pre symboly, ktoré odporujú rovnoprávnosti muža a ženy a plné zahalenie k tomu počítam. A v našej krajine niet miesta pre distribúciu Koránu salafistami.“

 

Expert: Najmenej 50 miliónov násilných moslimov

Berlín, 30.1.2017 (kath.net) 020 145 – Najmenej 50 miliónov moslimov je pripravených prijať násilie na obranu islamu. Tento názor vyjadril berlínsky sociológ a expert na migráciu Ruud Koopmans v interview pre „RP Online“. Koopmans vysvetlil, že polovica moslimov na svete sa pridržiava „ultra-konzervatívneho islamu“, ktorý si málo cení práva žien, homosexuálov a inovercov. „To, že nie každý, kto je ochotný použiť násilie, ho aj naozaj používa, je jasné. Ale hrozba vychádza aj od tých, ktorí radikálov podporujú, povzbudzujú ich, poskytnú im úkryt, či jednoducho mlčia, keď pozorujú radikalizáciu a tušia prípravu útokov,“ povedal expert.
Koopmans pripomenul aj štúdiu v Nemecku z r. 2007 z poverenia ministerstva vnútra, z ktorej vyplýva, že 8 percent nemeckých moslimov súhlasí s použitím násilia voči „neveriacim“, ak to slúži islamskému spoločenstvu. Podobná štúdia vyšla aj v r. 2010 v Holandsku. A v r. 2013 sa americký výskumný inštitút „Pew Research Center“ pýtal moslimov vo viacerých islamských krajinách, či sú samovražedné útoky na civilistov ospravedlniteľné na obranu islamu. V priemere 14 percent moslimov vyhlásilo, že také útoky sú „často“ alebo „niekedy“ ospravedlniteľné. S jeho vlastným odhadom 50 miliónov k násiliu ochotných moslimov ho teda ešte možno považovať za „konzervatívneho“, ako povedal Koopmans.
Na otázku, či teraz máme k moslimom pristupovať so zdravým dištancovaním sa expert povedal, že na cudzích kultúrach nie je nič zlé, pokiaľ usilujú „o integráciu do väčšinovej spoločnosti“ a našu krajinu chcú naozaj obohatiť. „K tým však, ktorí si myslia, že môžu intoleranciu a stredoveké chápanie viery, ktoré je v islamských krajinách žiaľ veľmi rozšírené, tu jednoducho ďalej žiť, by sme mali pristupovať s nulovou toleranciou. To sme dlžní v neposlednom rade kresťanským, jezídskym a nefundamentalistickým utečencom, ktorí ušli pred nenávisťou a neznášanlivosťou,“ povedal Koopmans. Dodal, že musíme byť oveľa obozretnejší v tom, koho do Európy pustíme. Bez objasnenia identity by sem nemal byť nikto vpustený, ale mal by ísť najprv do tranzitných zón.

 

Trumpov zákaz vstupu do USA – hystéria a fakty

USA, 31.1.2017 (kath.net) 020 148 – Dočasné obmedzenia vstupu do USA pre určité krajiny „nie sú nijakou nerozumnou úpravou a predovšetkým sa tak veľmi neodchyľujú od doterajšej praxe bežnej v USA“. Upozornil na to Joachim Steinhöfel v príspevku v „Tichys Einblick“. Známy právnik vysvetlil, že Trump vôbec nezakázal vstup moslimov do krajiny. Krajiny s najpočetnejším moslimským obyvateľstvom ako Pakistan či Indonézia vôbec nie sú na zozname. Správy o údajnom „zákaze vstupu pre moslimov“ sú preto čisté „fake news“ (klamné správy).
Steinhöfel vysvetlil, že sa to týka len Iraku, Iránu, Sudánu, Sýrie, Líbye, Somálska a Jemenu a to sú presne tie krajiny, ktoré boli aj v zákone Obamovej vlády „Visa Waiver Program Improvement and Terrorist Travel Prevention Act of 2015“, ktorý doplnili v r. 2016. Právnik pripomenul, že podobné dočasné a zreteľne dlhšie zákazy vstupu existovali už za prezidenta Cartera aj za Obamu. „Skutočnosti, ktoré sa žiaľ nijako nespomínajú.“
Trumpov zákaz obsahuje „mierne obmedzenie budúcich počtov utečencov“, ako aj časovo obmedzené úpravy týkajúce sa imigrácie osôb z konfliktných džíhádistických oblastí. Zákaz platí 90 dní, aby úrady mohli implementovať „spoľahlivejšie bezpečnostné preverovanie, ako bolo doterajšie“. „Počet utečencov za rok sa obmedzuje na 50 000. Celý ten rozruch je neprimeraný. Počet utečencov v USA sa až za Obamu v r. 2016 masívne zvýšil. Trumpov počet 50 000 je v limite, ktorý platil aj za Georga Busha a Obamu až do r. 2015.
Súčasný zákaz má podľa Steinhöfela ministerstvu ochrany vlasti dať príležitosť získať informácie a zaslať požiadavky na krajiny pôvodu migrantov, čo mu umožní preverovať, či osoba predstavuje bezpečnostné riziko. Pripomenul, že v Somálsku možno bez problémov získať pas za 100 dolárov! Okrem toho Trumpovo nariadenie obsahuje výnimku, keď sa v jednotlivých prípadoch pricestovanie povoľuje aj teraz. A zákaz sa nevzťahuje na osoby s povolením pobytu, či „zelenou kartou“.
Kriticky vidí právnik aj vykrikovanie demokratov v USA a označuje to za „lživé“ a „pokrytecké“. „Celkom odhliadnuc od jednoznačnej celkovej zodpovednosti, ktorú Obama svojím zahranično-politickým zlyhaním za krízu v Sýrii nesie. On sa genocíde a útokom jedovatým plynom iba prizeral, nechal IS rozkvitať a prospievať a iba maličkému počtu utečencov poskytol pomoc. „Ak socha slobody teraz stojí na hlave, ako napísali noviny ‚Huffington Post‘, tak s tým začala uprostred Obamovej vlády.“
Na záver Steinhöfel pripomenul aj interaktívnu grafiku nadácie „Heritage Foundation“ o plánovaných a realizovaných moslimských teroristických útokoch, z ktorej vyplýva, že od r. 2015 zreteľne rastie ich počet. „Správna cesta teda smeruje k bezpečnosti a kontrolovaným hraniciam USA s veľkou bránou pre slušných ľudí, ktorí chcú pricestovať a pre pravých utečencov.“

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.