Patakyová, Šípošová a Čulen. Kto nahradí Dubovcovú? Budú poslanci hlasovať podľa skúseností kandidátov alebo podľa toho, ktorá strana ich nominovala?

Anton Čulen

Už dnes od 13:00 hodiny sa uskutoční zasadnutie Výboru Národnej rady SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, ktoré zvolala poslankyňa OĽaNO-NOVA Erika Jurinová. Na výbore dôjde k verejnému vypočutiu kandidátov na post verejného ochrancu práv. Následne ombudsmana alebo ombudsmanku zvolia v tajnej voľbe už túto stredu 8. februára poslanci NR SR.

Online kúpa knihy: A. Čulen – „Kde iní končia, my začíname“. Vo svojej knihe podáva strhujúci a detailný opis sveta totality, v ktorom sa jednotlivec odhodlá brániť sa.
Výbor si vypočuje troch kandidátov, ktorých nominovali politické strany. Profesorku Univerzity Komenského Máriu Patakyovú nominovala strana Most-Híd. Z publikovaných informácií vyplýva, že kandidátka sa môže tešiť podpore celej vládnej koalície. Strana OĽaNO-NOVA navrhla aktivistku za ľudské práva a bývalú poslankyňu Janku Šípošovú. Aktivistu Antona Čulena nominovala Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) a nezávislý poslanec Peter Marček.

Mária Patakyová

Mária Patakyová (53) je profesorkou a prorektorkou Univerzity Komenského, ktorá sa venuje najmä obchodnému, finančnému a hospodárskemu právu. Zároveň je neúspešnou kandidátkou na post sudkyne Všeobecného súdu Európskej únie. Patakyovú navrhla strana Most-Híd, samotná kandidátka sa dobré pozná so súčasnou ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (Most-Híd). V oblasti ľudských práv sa angažuje od roku 2004 cez Európske univerzitné centrum UK, ktoré realizuje Európsky magisterský študijný program v oblasti ľudských práv a demokratizácie.

Mária Patakyová

Napriek deklarovanej podpore vládnej koalície, v neprospech kandidátky na post ochrankyne práv môže vyznieť kritika, ktorej čelí v súvislosti so študijnou referentkou Zuzanou Melicherčíkovou. Tá poukázala na korupciu pri prijímacích pohovoroch na Právnickú fakultu Univerzity Komenského, avšak samotná Patakyová sa jej nezastala a referentka prišla o prácu. Ako sa k tejto informácii postavia poslanci strany SMER-SD a SNS? Bude držať koalícia spolu aj napriek verejne známym faktom, alebo podporia ďalších kandidátov, ktorí nečelia podobnej kritike a angažujú sa viac v oblasti ľudských práv ako Patakyová?

Janka Šípošová

Janka Šípošová (68) je bývalá poslankyňa NR SR, ktorej kandidatúru podporili poslanci strán OĽaNO-NOVA a SaS. Aktuálne je občianskou aktivistkou a zároveň jednou z troch asistentov poslankyne Eriky Jurinovej. Oblasti ľudských práv sa už venuje dlhé roky, je zakladateľkou občianskeho združenia Pomoc obetiam násilia.

Na snímke Janka Šípošová

Hlavný nominant Igor Matovič Šípošovú hodnotí ako erudovanú odborníčku a dlhoročnú aktivistku v oblasti ľudských práv, osobitne obetí trestných činov, násilia a prenasledovania.

Šípošová kritizovala Istanbulský dohovor, ktorý mnohí pokladajú za „trójskeho koňa“ a vytýkajú mu, že nielenže nepomôže ženám, ale pomocou neho sa budú presadzovať zásahy do práv rodičov, či do kompetencií nášho štátu. V súvislosti s referendom o rodine Šípošová vyzývala ľudí, aby sa na ňom zúčastnili, ale pod petíciu za jeho vypísanie sa nepodpísala.

Anton Čulen

Anton Čulen (52) je kandidátom strany ĽSNS. Médiá mu ako kandidátovi venovali najmenší priestor, prípadne jeho kandidatúru komentovali slovami, že ho „diskvalifikuje už len samotný fakt, že v parlamentných voľbách kandidoval za ĽSNS“.
Čulen je učiteľom náboženskej a etickej výchovy. Zároveň je známym verejným aktivistom a disidentom, ktorý sa dlhodobo angažuje pri ochrane sociálnych a náboženských práv občanov Slovenska. Je predsedom občianskeho združenia Aliancia za nedeľu – Slovensko, ktorá sa angažuje za právo pracujúcich občanov na odpočinok, právo na dôstojný pracovný čas, vylučujúci prácu vo sviatky a nedele, ako i za právo na spravodlivú mzdu. V súvislosti so snahami Čulena je potrebné podotknúť, že už zajtra sa bude v parlamente hlasovať o zákaze práce počas sviatkov.

Kandidát Čulen je zároveň činný tiež v hnutí za život, ktoré presadzuje ochranu ľudského života od počatia po prirodzenú smrť a práva nenarodených detí.

Samotný Čulen ako kandidát na post verejného ochrancu práv má osobné skúsenosti s ochranou práv prenasledovaných osôb a on sám bol v minulosti mnohokrát perzekvovaný za svoje kresťanské a národné presvedčenie.

Súčasnej verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej sa končí funkčné obdobie 28. marca, poslanci NR SR ju zvolili v roku 2012 na päť rokov. Nahradiť by ju mal jeden z troch kandidátov, ktorý je bezúhonný a jeho vzdelanie, schopnosti, skúsenosti a morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu verejného ochrancu práv bude riadne vykonávať.

http://www.hlavnespravy.sk/patakyova-siposova-a-culen-kto-nahradi-dubovcovu-budu-poslanci-hlasovat-podla-skusenosti-kandidatov-alebo-to-ktora-strana-ich-nominovala/894403

 

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.