Kardinál Burke povedie súd na ostrove Guam. + Rakúsky minister: ‘Ako kresťania buďme sebavedomí!“ + Arcibiskup Chaput: Médiá proti Trumpovi

Guam, 16.2.2017 (kath.net) 020 222 – Kardinál Raymond Burke, emeritný prefekt apoštolskej signatúry a patrón Rádu maltézskych rytierov bude predsedať cirkevnému súdu na ostrove Guam. Ide o prvú inštanciu, obžalovaný je v júni z úradu suspendovaný arcibiskup Anthony Apuron,ktorý je obvinený zo zneužívania dieťaťa.

Informovalo o tom britské vysielanie katolíckej televízie EWTN s odvolaním sa na noviny na Guame. Ostrov Guam patrí USA a nachádza sa v Mikronézii v Tichom oceáne.
Kardinál Burke začne vyšetrovanie neverejným vypočutím žalobcu, očividne pravdepodobnej obete. Podľa novín „Guam Post“ kardinál Burke preberá túto úlohu z poverenia vatikánskej Kongregácie pre náuku viery.

Rôzne názory na úlohu Burkeho
Názory na to, ako hodnotiť túto úlohu kardinála Burkeho, sa rôznia. EWTN komentovala správu otázkou, či je naozaj zvyčajné, aby Vatikán poslal emeritného prefekta Apoštolskej signatúry na cirkevný súd akurát na odľahlý ostrov v západnom Tichom oceáne, čo ukončila poznámkou: „Guam leží vo vzdialenosti 12 155 km od Ríma.“
No vôbec sa nehovorí o tom, že by sa kardinál Burke mal vzdať postu patróna Rádu maltézskych rytierov. Vtedy by sa táto úloha navyše mohla považovať dokonca za poctu jeho bývalej zodpovednosti prefekta najvyššieho cirkevného súdu.
Kardinál Burke sa považuje za kritika v Cirkvi sporných návrhov otvoriť znovu zosobášeným rozvedeným prístup ku sviatostiam, ako jeden zo signatárov 5 otázok o „dubia“ pápežovi Františkovi k jeho „Amoris laetitia“.

 

Rakúsky minister: ‘Ako kresťania buďme sebavedomí!“

Viedeň, 16.2.2017 (kath.net/PEW) 020 224 – V interview pre katolícke noviny „Sonntag“ rakúsky minister zahraničných vecí Sebastián Kurz potvrdil svoj politický cieľ intenzívne sa zasadzovať za prenasledovaných kresťanov. „Svetový rast nábožensky motivovaných konfliktov a násilia, ako aj diskrimináciu prívržencov iných náboženstiev“ označil ako „nanajvýš znepokojujúci“.
Kresťanov vidí ako najviac prenasledovanú skupinu vo svete: „Je jedným z ťažísk našej práce, zasadzovať sa za ich ochranu. Táto povinnosť vyplýva z historického charakteru našej krajiny.“ Aj v programe pomoci sa budú celkom vedome klásť do centra prenasledovaní kresťania, ako povedal minister. Budovanie humanitárnej pomoci pomáha ľuďom v regióne a nevystavuje ich nebezpečiu úteku cez more.

Žiadané je sebavedomé kresťanstvo
„Od všetkých, ktorí prišli do Rakúska ako utečenci, však treba vyžadovať, aby neobmedzene rešpektovali tie hodnoty, ktoré vyrástli z našej kresťanskej tradície. Musíme v našom vlastnom postoji k týmto hodnotám vystupovať jasne a sebavedomo,“ zdôraznil Sebastián Kurz.
K problému radikalizácie v krajine minister povedal: „Práve mladým musíme jednoznačne sprostredkovať vedomie, že džihádizmus nie je nijaká hra, ale smrteľne vážna záležitosť. A musí sa objasniť, že hlavnými obeťami teroristov IS v Iraku a Sýrii sú moslimovia. Tu zohrávajú islamskí učitelia náboženstva dôležitú úlohu. Musia vysvetľovať, že veriaci moslimovia nikdy nesmú páchať také zločiny. Na druhej strane majú títo učitelia chybný vývoj mladých hlásiť a aj oznámiť polícii.“

 

Arcibiskup Chaput: Médiá proti Trumpovi

Filadelfia, 15.2.2017 (kath.net/jg) 020 220 – Tlač sa správa voči prezidentovi Trumpovi nepriateľsky a často stavia náboženské presvedčenia do zlého svetla. Povedal to arcibiskup Charles Chaput, z Filadelfie v interview pre rozhlas.
Médiá sú voči Trumpovi zreteľne kritickejšie ako voči jeho predchodcovi Barackovi Obamovi. „Uvádza ma do úžasu, aká nepriateľská je tlač voči každému prezidentovmu opatreniu,“ povedal arcibiskup. Zdôraznil, že svojimi výpoveďami sa nechce stavať na jeho stranu. Ale pri všetkej kritike, ktorá sa tak samozrejme u Trumpa smie robiť, mali by všetci prezidentovi želať úspech, keď ide o krajinu ako celok, ako pripomenul arcibiskup Chaput.
Počas volebného boja filadelfský arcibiskup nešetril kritikou Donalda Trumpa, ani Hillary Clintonovú. V ostatných týždňoch pranieroval Trumpovu reštriktívnu politiku voči prisťahovalectvo a utečencom. Nominovanie Neila Gorsucha pre najvyšší súd však ocenil ako povzbudzujúci signál.
Stále väčší vplyv štátu vidí arcibiskup Chaput skepticky. „Čím širší bude rádius aktivity štátnych inštitúcií, tým menej je štát ochotný akceptovať iné inštitúcie. To sa týka intermediárnych inštitúcií ako Cirkev, no predovšetkým rodiny, ktoré sa pre štát stávajú stále väčšou neobľúbenou konkurenciou.“
Elity náboženstvo vo všeobecnosti skôr odmietajú. To sa týka aj médií. Menej ako štvrtina žurnalistov v masmédiách je nábožensky založená. Na rozdiel od toho sa zreteľne viac ako polovica Američanov hlási k náboženskému presvedčeniu, ako uviedol arcibiskup.
Politik ako Donald Trump je konfrontovaný s masívnym odporom vládnucich elít, ktoré sa pokúšajú „zničiť“ jeho pôsobenie v prezidentskom úrade,“ ako povedal arcibiskup Chaput.

Sestra Lucia z Fatimy bližšie k blahorečeniu

http://www.ncregister.com/blog/joseph-pronechen/sister-lucia-of-fatima-takes-step-toward-beatification

Joseph Pronechen

Blog, 14.2.2017 / 020 219 – Práve včas k 100. výročiu zjavení Panny Márie vo Fatime sa 13. februára uzavrela diecézna fáza procesu kanonizácie sestry Lucie, jednej z troch vizionárov vo Fatime 13. Oznámili to zo svätyne vo Fatime aj Diecéza Coimbra, kde sa proces začal 30. apríla 2008.
Tento dátum je aj 11. výročím smrti sr. Lucie. Prvá časť procesu jej kanonizácie sa začala v r. 2008, len tri roky od jej smrti, vďaka dišpenzu emeritného pápeža Benedikta XVI. (Cirkev normálne vyžaduje lehotu 5 rokov od smrti kandidáta.) Rovnaké privilégium bolo poskytnuté fatimskému pápežovi sv. Jánovi Pavlovi II. pápežom Benediktom XVI.
V oficiálnom vyhlásení svätyne jej rektor o. Carlos Cabecinhas povedal, že táto správa ho naplnila „veľkou radosťou“.
Uzavretie tohto kroku diecézneho priebehu „procesu blahorečenia a svätorečenia Božej služobnice Lucie od Ježiša sa uskutočnilo na 13. zasadnutí v Karmeli sv. Terézie v Coimbre. Oficiálny záver tvorila svätá omša vďakyvzdania a po nej koncert s Lisabonským symfonickým orchestrom a detských chórom v Regionálnom konzervatóriu v Coimbre.
Bolo to ako „príchod domov“ pre sestru Máriu Luciu od Ježiša a od Nepoškvrneného Srdca Panny Márie. Žila 57 rokov ako karmelitánka. Do rehole vstúpila po mnohých rokoch života ako sestra dorotejka.
Po diecéznom procese sa dokumenty postúpia na preskúmanie na Kongregáciu pre kauzy svätých v Ríme.
„Som preto veľmi šťastná, že sa tu proces uzavrel,“ povedala sestra Angela Coelhová, vice-postulátorka kauzy sr. Lucie.
Od r. 2008 trvalo roky, kým sa vykonali potrebné práce na skompletizovaní množstva materiálov, ktoré bolo treba preskúmať.
Boli tu svedectvá 60 svedkov, týkajúce sa svätosti a heroických cnostní sr. Lucie. Bolo treba sústrediť a preskúmať všetky jej zápisky.
„Každú stranu, ktorú sr. Lucia napísala, bolo treba úzkostlivo analyzovať a to hovoríme o 10 000 listoch, ktoré sme zhromaždili a denníku s 2000 stranami, okrem toho tu bolo mnoho osobných textov,“ povedala sr. Angela Coelho, ktorá Luciu poznala.
Vysvetlila, že proces sr. Lucie trval dlho, pretože to bola „žena, ktorá žila takmer 98 rokov a korešpondovala s pápežmi od Pia XII. po sv. Jána Pavla II. aj s kardinálmi a mnohými inými. Diecézna fáza si vyžiadala prácu 30 ľudí na plný úväzok. Boli medzi nimi aj 8 historici a 18 teológovia.
Sestra Angela zostáva postulátorkou kauzy svätorečenia aj bl. Františka a bl. Hyacinty Martových. Tých blahorečil sv. Ján Pavol II. na fatimské výročie 13. mája 2000. Sestra Lucia bola na ich blahorečení prítomná.
Teraz je pochovaná so sesternicou a bratrancom v Bazilike Ružencovej Panny Márie vo fatimskej svätyni.
V súčasnosti sa pripravuje oficiálny materiál kanonizácie – positio – a ten bude odoslaný na vatikánsku Kongregáciu pre kauzy svätých. Positio je zvyčajne veľmi dlhé – je to kompilácia štúdií a správ komisií. Veľmi dôležité sú aj menej formálne kroky.
Rektor fatimskej svätyne o. Cabecin objasnil, čo je teraz potrebné:
„Vyzývam vás všetkých, aby ste sa za proces modlili, aby dospel ku koncu čo možno najrýchlejšie. Všetci si uvedomujeme dôležitosť sestry Lucie – vizionárky – ktorá žila toľko rokov. Má povesť svätosti a očakávame, že sa tento zložitý proces sa bude podporovať modlitbami, ale sme si istí, že sa všetko dobre dopadne.“

 

 

Rakúsko: Ďalšia ‘večná eucharistická poklona’!

Miesto stále otvoreného náručia Boha

 

Viedeň, 15.2.2017 (kath.net) 020 221 – Podľa príkladu farností Pöllau v Steiermarku a Zell am Ziller v Salzburskej diecéze má sa teraz začať večná eucharistická adorácia aj vo viedenskej farnosti. Oznámil to farár Christian Sieberer pre kath.net. Od nedele 19. marca 2017 pozýva Farnosť sv. Jakuba Penzing na ulici Einwanggasse 30, 1140 Viedeň, v čase od 6.00 do 18.00 hod.  do farského kostola a od 18.00 do 6.00 do bočnej kaplnky Jakobsbrunnen (Studňa sv. Jakuba) na tiché stretnutie s Ježišom Kristom. Farár Sieberer k tomu pre kath.net povedal:

„Tam kde je večná poklona Eucharistii, je svedectvo jednomyseľné: Tu je pokoj. Toto miesto sa stane pravou oázou pokoja. Kostol a kaplnka otvárajú pre všetkých možnosť v nepokojnom behu života sa zastaviť, aby sme našli ten pokoj, ktorý môže dať iba Boh.“

Možno sa tam zapísať na „modlitbovú službu“ na určitý čas v týždni. „Tí, ktorí sa na tom zúčastnia týmto spôsobom, zabezpečia, že Pán tak neostane nikdy sám. Ich požehnanie sa rozšíri aj na iných, lebo tak umožnia, že môžu prísť mnohí ďalší. Následkom toho si uvedomia, že brány chrámu môžu byť pre ich službu stále otvorené. Večná adorácia sa tak stane miestom stále otvoreného náručia Boha,“ povedal farár Sieberer.

Na celom svete je viac ako 3000 kostolov a kaplniek večnej adorácie, z ktorých je vyše 1300 v USA a vyše 500 na Filipínach.

 

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.