Kollárovci chcú zakazovať mešity. Podporu možno nájdu u kotlebovcov aj u Sulíka. + Jozef Mikloško nehovorí pravdu o hlasovaní „kresťanov“ o zákone proti extrémizmu

Bola by možná výstavba mešít na Slovensku otvorenou „diaľnicou“ pre rozmach terorizmu, respektíve konkrétnych teroristických činov na našom území?

Podľa opozičného poslanca Milana Krajniaka existuje priama súvislosť medzi počtom mešít v danej krajine a počtom teroristických útokov. Niektorí poslanci nad takouto teóriou len mávnu rukou a považujú ju za naháňanie politických bodov, iných zase daný návrh oslovil a budú o ňom diskutovať.
Kollárovci chcú zakazovať mešity. Podporu možno nájdu u kotlebovcov aj u Sulíka. Ak to potlačí islam, samozrejme to podporíme, zaznelo.

Opozičné hnutie Sme rodina navrhuje zákonom zakázať výstavbu mešít na Slovensku, lebo tieto stavby považuje za bezpečnostné riziko.

Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol podpredseda Sme rodina Milan Krajniak. Návrh novely dvoch zákonov predložil na marcové zasadnutie Národnej rady SR s tým, že má ísť o prevenciu. Slovensko je jediná krajina EÚ bez mešity.

„Ako chceme hrozbe takýchto útokov čo najviac zabrániť? Musíme zabrániť vzniku náborových centier pre radikálny islam. A to sú práve mešity,“ zdôraznil poslanec. Podľa jeho slov viaceré krajiny Európy reagujú na útoky zatváraním mešít. Spomenul Francúzsko, Brusel aj Berlín.
Na druhej strane, ako Krajniak uviedol pre Parlamentné listy bezprostredne po skončení tlačovej konferencie, nemyslí si, že by sa zo Slovenska niekedy v budúcnosti stala multietnická krajina.

„Pokiaľ neprejdú povinné kvóty, ktoré presadzujú niektorí politici v západnej Európe, tak nie. Slovensko malo šťastie na dobrých ministrov vnútra, ktorí boli v tejto otázke veľmi obozretní. Robert Kaliňák, Vladimír Palko aj Daniel Lipšic viedli za posledných takmer 15 rokov veľmi opatrnú politiku a aj vďaka skúsenostiam zo západoeurópskych krajín tú radikálnu scénu monitorovali od samého počiatku. A to isté robila tajná služba. Takže by som povedal, že nie je náhoda, že na Slovensku máme s týmito záležitosťami celkom malé problémy,“ povedal Krajniak.

Čo na to poslanci?

Nad Krajniakovým návrhom však krúti hlavou smerák Miroslav Číž.

„Pokiaľ viem, nikto žiadne mešity na Slovensku nestavia a v tejto podobe a takto prezentovaná vec nesmeruje k ničomu inému len získaniu mediálnej pozornosti,“ povedal pre PL koaličný poslanec zo Smeru-SD. Podľa jeho názoru to nemá význam ani komentovať.

Podpredseda ĽS NS Milan Uhrík sa pre Parlamentné listy vyjadril, že si návrh poslanca Sme rodina Milana Krajniaka potrebujú pozrieť, ako je napísaný po legislatívnej stránke, či v nej nie sú nejaké „kulehy“ a či je naozaj zameraná proti tomu, ako je prezentovaná.

„Ak to bude dobrý návrh zákona a budeme s ním súhlasiť, to znamená, že reálne to bude smerovať k potlačeniu islamu na Slovensku, tak, samozrejme, tento návrh zákona podporíme,“ vyjadril sa Uhrík.

Šéf liberálov Richard Sulík vidí v návrhu pozitíva i negatíva a chce s kolegami na danú tému diskutovať.

„Moja pozícia v tejto veci, myslím si, je dostatočne známa. Je to vec na diskusiu, nemám jednoznačný postoj. Určite sa chcem o tom baviť aj s mojimi kolegami, pretože vidím v tom plusy aj mínusy,“ vyjadril sa europoslanec a zároveň líder SaS.

V rámci zákona o slobode náboženskej viery chce Sme rodina sprísnenie v tom, že predtým, ako sa nejaká nová cirkev na Slovensku zaregistruje, bude potrebné stanovisko SIS, či nie je bezpečnostným rizikom. Ak tajná služba povie, že nie je, nová cirkev dostane registráciu na päť rokov. Po tomto období bude musieť získať ďalšie stanovisko SIS. Ak služba opäť povie, že nie je rizikom, dostane trvalú registráciu. V opačnom prípade bude zrušená.

„Ľudia, ktorí sa dlhodobo venujú problematike islamského radikalizmu, už aj na Slovensku často zverejňujú svoje stanoviská pod nickmi (prezývkami – pozn. red.). To znamená, nechcú, aby boli zverejnené ich mená, lebo po skúsenostiach aj z krajín strednej Európy sa obávajú o svoju bezpečnosť. Takže v tomto si myslím, že je situácia u nás jednou z najlepších v Európe a môže to byť naša veľká výhoda,“ povedal Parlamentným listom Krajniak.

http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Kollarovci-chcu-zakazovat-mesity-Podporu-mozno-najdu-u-kotlebovcov-aj-u-Sulika-Ak-to-potlaci-islam-samozrejme-to-podporime-zaznelo-284910

 

Aký je váš postoj voči Žitnanskej zákonu, ktorý sa týka boja proti extrémizmu, ktorý bývalý poslanec Daniel Lipšic napadol na Ústavnom súde?

Extrémizmus, xenofóbia, rasizmus, fašizmus a nacizmus sú zlá, aj keď niekoho nimi označiť môže beztrestne urobiť aj novinársky elév alebo problémový politik. Dnes týmito pojmami, operuje kde-kto, označí nimi hocikoho, kto povie, čo sa nepáči. Médiá nimi nálepkujú ľudí, ktorí sa nemôžu brániť. Najmä internet je plný anonymných útokov, proti tomu sa nič nerobí. Je v tom chaos, ktorý sa zväčšuje hrozbou násilia a terorizmu. Údajne na tlak EÚ, Ministerstvo spravodlivosti dalo bez pripomienkového konania do parlamentu zákon proti extrémizmu. Zákon prešiel, zaujímavé, že napríklad všetci kresťania z OĽANO boli proti. Chcel som si ho prečítať, ale je dlhý, neprehľadný a nezrozumiteľný, v prílohe sú rozsiahle a nejasné Európske normy. Je to snaha o rýchlu novelizácia trestných kódexov, pričom riešenie sa necháva na Špeciálny trestný súd, ktorého hlavný cieľ je boj s organizovaným zločinom a korupciou. Týmto sa táto inštitúcia preťaží aj ľahkými prípadmi s nákladným súdnym konaním.

oEirene: Extrémizmus a Ježiš Kristus

 

Súhlasím s Dagom Danišom (HN) a jeho kritikou zákona: je proti slobode prejavu, môže byť použitý proti opozícii a nepohodlným názorom. Porušuje prezumpciu neviny, prináša nejasný výklad pojmu extrémizmu, zahltí súdy, je šitý na jednu stále rastúcu politickú stranu. Jej úspechy vidím v tom, že na Slovensku je tabu témou aj vedecké hodnotenie Slovenského štátu. Miesto toho, aby sme to nechali na historikov, terminológiou štyridsaťročného komunizmu odsudzujeme akúkoľvek snahu o realistický pohľad na toto zložité obdobie. Stranu, ktorej popularita rastie najmä medzi mladými ľuďmi, možno zastaviť iba vedecký fundovaným objektívnym pohľadom na roky 1939-45, ktorý väčšina akceptuje.

 

Myslím si, že tento protiextrémistický, narýchlo šitý balíček Ústavný súd spochybní. Dodávam, že pod neho by mala patriť aj obhajoba potratov, propagácia eutanázie, legalizácie drog, liberálna sexuálna výchova, propagovanie hormonálnej antikoncepcie mladistvým, adopcie detí u párov LGBTI, atď.

http://www.hlavnespravy.sk/jozef-miklosko-o-soku-v-kdh-predstaveni-natalka-narychlo-sitom-protiextremistickom-zakone-aktualnych-politickych-kauzach/912063

 

Kontroverzný zákon o extrémizme dnes poslanci odobrili. Koniec slobody slova?

Hlasovanie poslancov

Z prítomných poslancov za zákon hlasovali všetci poslanci strany SMER, SNS, Most-Híd a SaS. Zdržali sa poslanci za OĽaNO a proti hlasovali všetci poslanci ĽSNS a Sme rodina.

Prítomní

139

Hlasujúcich

139

[Z] Za hlasovalo

98

[P] Proti hlasovalo

21

[?] Zdržalo sa hlasovania

20

[N] Nehlasovalo

0

[0] Neprítomní

11

Klub SMER – SD

[Z] Bagačka, Michal [Z] Baláž, Vladimír [0] Baška, Jaroslav [Z] Blaha, Ľuboš

[Z] Blanár, Juraj [Z] Bublavý, Dušan [Z] Buček, Jozef [Z] Burian, Jozef

[Z] Čaplovič, Dušan [Z] Číž, Miroslav [Z] Ďurovčík, Emil [Z] Faič, Vladimír

[Z] Galis, Dušan [Z] Glenda, Tibor [Z] Glváč, Martin [Z] Goga, Pavol

[Z] Hambálek, Augustín [Z] Choma, Igor [Z] Chudík, Peter [Z] Jahnátek, Ľubomír

[Z] Janíková, Mária [Z] Jarjabek, Dušan [Z] Ježík, Jozef [Z] Kamenický, Ladislav

[Z] Kéry, Marián [Z] Kondrót, Maroš [Z] Krajkovič, Mikuláš [Z] Kubánek, Stanislav

[Z] Kvorka, Ján [Z] Laššáková, Jana [Z] Madej, Róbert [Z] Matejička, Vladimír

[Z] Mojš, Milan [Z] Muňko, Dušan [Z] Náhlik, Peter [Z] Nachtmannová, Oľga

[Z] Nemky, Martin [0] Panáček, Milan [Z] Petrák, Ľubomír [Z] Podmanický, Ján

[Z] Puci, Róbert [Z] Raši, Richard [Z] Senko, Ján [Z] Šuca, Peter

[Z] Tomáš, Erik [Z] Valocký, Jozef [0] Vaľová, Jana [Z] Vážny, Ľubomír

[Z] Želiezka, Ľubomír

 

Klub SaS

[Z] Baránik, Alojz [Z] Blahová, Natália [Z] Cigániková, Jana [Z] Dostál, Ondrej

[Z] Droba, Juraj [Z] Ďuriš Nicholsonová, Lucia [Z] Galek, Karol [Z] Galko, Ľubomír

[Z] Gröhling, Branislav [Z] Ivan, Miroslav [Z] Jurzyca, Eugen [Z] Kaščáková, Renáta

[Z] Kiššová, Jana [Z] Klus, Martin [Z] Laurenčík, Milan [Z] Mihál, Jozef

[Z] Osuský, Peter [Z] Poliačik, Martin [Z] Rajtár, Jozef [Z] Sloboda, Vladimír

[Z] Zemanová, Anna

 

Klub OĽANO

[?] Budaj, Ján [0] Dubačová, Viera [0] Fecko, Martin [?] Gaborčáková, Soňa

[?] Grendel, Gábor [?] Heger, Eduard [?] Jurinová, Erika [?] Krajčí, Marek

[?] Lukáč, Jozef [?] Marosz, Ján [?] Matovič, Igor [?] Remišová, Veronika

[?] Shahzad, Silvia [?] Sopko, Miroslav [?] Suchánek, Alan [?] Vašečka, Richard

[?] Verešová, Anna [?] Viskupič, Jozef [?] Žarnay, Oto

 

Klub MOST – HÍD

[Z] Adamčík, Eduard [Z] Antal, Peter [Z] Bastrnák, Tibor [Z] Bugár, Béla

[0] Cséfalvayová, Katarína [0] Fedor, Martin [Z] Gál, Gábor [Z] Hrnčiar, Andrej

[Z] Jakab, Elemér [Z] Janckulík, Igor [Z] Kresák, Peter [Z] Pfundtner, Edita

[Z] Sárközy, Irén [Z] Šebej, František [Z] Vörös, Péter

 

Klub SNS

[Z] Antošová, Eva [Z] Baláž, Radovan [Z] Bernaťák, Tibor [Z] Danko, Andrej

[Z] Farkašovský, Karol [Z] Hrnko, Anton [Z] Jančula, Tibor [Z] Kmec, Stanislav

[0] Kuciaňová, Magdaléna [Z] Pamula, Peter [Z] Paška, Jaroslav [Z] Ridoško, Jaroslav

[Z] Smolíková, Eva [Z] Tittel, Dušan [0] Zelník, Štefan

 

Klub ĽS Naše Slovensko

[P] Beluský, Martin [P] Drobný, Stanislav [P] Grausová, Natália [P] Kecskés, Ján

[P] Kolesár, Juraj [P] Kotleba, Marian [P] Kotleba, Martin [P] Krupa, Peter

[P] Mazurek, Milan [P] Mizík, Stanislav [P] Mora, Ján [0] Nehézová, Jana

[P] Schlosár, Rastislav [P] Uhrík, Milan

 

Klub SME RODINA

[P] Goga, Ľudovít [P] Kollár, Boris [P] Krajniak, Milan [P] Krištúfková, Petra

[P] Pčolinská, Adriana [P] Pčolinský, Peter [P] Šebová, Zuzana [P] Štarchoň, Peter

Poslanci, ktorí nie sú členmi poslaneckých klubov

[Z] Bašistová, Alena [Z] Beblavý, Miroslav [Z] Holúbek, Rastislav [0] Macháčková, Katarína

[?] Marček, Peter [Z] Petrík, Simona [Z] Procházka, Radoslav [?] Simon, Zsolt

[?] Šimkovičová, Martina

http://www.hlavnespravy.sk/poslanci-odobrili-prisnejsie-opatrenia-proti-extremizmu/850345

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.