Dnes je Európsky deň za voľnú nedeľu: Cirkev a odbory za voľnú nedeľu. + Bolševické metódy majú na Slovensku zelenú: Kotlebovcom zrušili premietanie historického filmu o bitke s Turkami pri Viedni

Rakúsko: Cirkev a odbory za voľnú nedeľu. NEDEĽA – dar nebies
Viedeň, 3.3.2017 (KAP) 020 295 – Mocné znamenie zachovania nedeľného pokoja v Rakúsku vydali cirkvi a odbory v piatok na viedenskom Námestí sv. Štefana.

„Neustále zasadzovanie sa za voľnú nedeľu je dôležité. Veľké obchodné reťazce a koncerny totiž stále znova na ňu útočia – a teraz už otvorene aj viedenská Rakúska ľudová strana,“ povedal hovorca Aliancie za nedeľu, Franz Georg Brantner, na akcii Medzinárodného dňa za voľnú nedeľu“ 3. marca. Účastníkmi akcie, ktorí pomocou ležadiel vyjadrovali pozitívnu stránku nedeľného pokoja, boli aj dómsky farár Toni Faber, opát Christian Haidinger a evanjelický superintendent Hans-Jörg Lein.

„Zamestnanci prácu v nedeľu jednoznačne odmietajú,“ povedal Brantner pre „Kathpress“ a poukázal prieskumy, ktoré robili odbory v centre Viedne a v nákupnom centre Lugner City. „Je jedno, kde sme sa pýtali, všade vyše 95 percent pracujúcich v nedeľu hovorilo, že v nedeľu pracovať nechcú,“ povedal predseda odborov GPA-djp pre Viedeň. „Už teraz je to v obchode pre individualizáciu otváracích hodín veľmi ťažké zladiť prácu, rodinu a voľnočasové aktivity. Ak nedeľné voľno padne, situácia sa podstatne zostrí.“
Ostrú kritiku „turistických zón“ vo Viedni, ktoré presadzuje hospodárstvo a viedenská ÖVP, vyjadrila koordinátorka Aliancie za nedeľu Gabriele Kienesbergerová z Katolíckej sociálnej akadémie Rakúska (ksoe): Viedenské centrum nie je vyhradené iba turistom, ale je to aj „životný priestor Viedenčanov“. Sedem dní práce sa týka mnohých odvetví súčasne, no zmeniť rytmus práce musia aj bezpečnostné zložky, pracovníci v doprave či čistiace služby. „Nejde len o predavačky, ktoré pracujú mnohé na skrátený úväzok a potom musia stáť v obchode aj v nedeľu,“ povedala Kienesbergerová.

Cirkev: Prvé privilégium voľného času

O voľnej nedeli ako o „prvom privilégiu voľného času“ hovoril benediktínsky opát Christian Haidinger.
„Pre Cirkev nie je nedeľa svätá iba z náboženských dôvodov: Nielen kresťania, ale každý človek musí mať právo nepracovať jeden deň, ale mať pokoj a oddych,“ zdôraznil predseda Konferencie rehoľných mužských predstavených Rakúska. Keď ÖVP označuje ľudí, ktorí chcú v nedeľu pracovať za „ochotných podávať výkony“, je to „vážna diskriminácia“ všetkých ostatných, ktorým je nedeľa dôležitá.


„Od voľnej nedele závisí rodinný život, veď sú to najmä matky, ktoré pracujú v obchodoch. Aspoň raz za týždeň musí byť možnosť zhromaždiť sa s rodinou okolo stola,“ povedal opát ďalej. „Napriek mnohým sviatkom hrozí spoločnosti, že sa odnaučí sláviť, pretože na to je potrebný spoločný čas pre seba, pre rodinu a pre priateľov.“
Voľná nedeľa je „najdôležitejší deň týždňa“ a aj biblicky podložený, ako zdôraznil evanjelický superintendent Hans-Jörg Lein. „Boh odpočíval po tom, čo dokončil dielo stvorenia a poveril nás, aby sme si takisto v tento deň užívali pokoj. K tomu sa pre nás kresťanov pridáva, že v tento deň myslíme na vzkriesenie.“ Vzhľadom na stále „hektickejšiu spoločnosť“ je nevyhnutne potrebné dodržiavať týždenný rytmus, čo sa nemôže podariť iba prácou a konzumom naplnenými dňami.
„Medzinárodný deň voľnej nedele“ 3. marca pripomína rímskeho cisára Konštantína, ktorý v tento deň v roku 321 ediktom vyhlásil „dies solis“ za povinný sviatok.
Viedenskou ÖVP požadované otvorenie obchodov v nedeľu v hlavnom meste bude 4. apríla hlavnou témou plenárneho zhromaždenia „Aliancie za voľnú nedeľu“, na ktoré sa očakáva aj viedenský predseda ÖVP Gernot Blümel. –zg-

http://www.hlavnespravy.sk/kotlebovcom-zrusili-premietanie-historickeho-filmu-o-bitke-s-turkami-pri-viedni/919964

 

 

Kotlebovcom zrušili premietanie historického filmu o bitke s Turkami pri Viedni

Kotlebova Ľudová strana – Naše Slovensko je v ťažkej pozícii. Okrem toho, že v televíznych diskusných reláciách nedostáva žiaden priestor, poslancom tejto strany sú rušené taktiež stretnutia s občanmi v kultúrnych domoch a v mestských priestoroch. Neuspeli v Nových Zámkoch ani v Piešťanoch. Najnovšie im zrušili stretnutie aj v Topoľčanoch, kde chceli premietať historický film o bitke s Turkami pri Viedni

V sobotu večer mali Kotlebovci naplánované premietanie historického filmu “11. september 1683 – Bitka pri Viedni”. Film , ktorý kvôli politickej korektnosti odmietla odvysielať verejnoprávna televízia, ešte v piatok stihol skritizovať bulvárny plátok Topky.sk.

Ľudia sa už zhromaždili pred mestským priestorom kde sa mal film premietať, na bráne sa však zablysol nápis ” Z technických príčin zatvorené – porucha elektroinštalácie.”

Primátorom Topoľčian je Peter Baláž, ktorý kandidoval s podporou vládnej strany SMER-SD.

Kotlebovec Milan Uhrík, ktorý mal historický film uvádzať, si však myslí, že dôvod zrušenia je politicky motivovaný :

Anton Čulen: Pavol Frešo a Fedor Gál hanobia katolíkov

“V Topoľčanoch sme chceli premietať pomaly už zakázaný historický film o vpáde Turkov do Európy. Mali sme oficiálne objednanú sálu, ale nakoniec nám mesto premietanie zakázalo s trápnou výhovorkou o náhlej poruche na elektrickom zariadení v premietacej sále. Pritom sme opäť nechceli nič iné, len ukázať ľuďom necenzurovanú pravdu. Zbabelý primátor, ktorý kandidoval s podporou SMER-u, sa však po troche politického a bulvárneho vydierania rozklepal a zosypal. Teraz si predstavte, že ako takíto politici môžu hájiť záujmy ľudí, keď za nimi príde niekto s kufríkom peňazí? A ako by hájili záujmy Slovenska, keby sem teraz vpadla tá 300-tisícová turecká armáda, ktorá je opisovaná v tom filme? Čo by robili potom?! My takúto cenzúru rozhodne tolerovať nebudeme a pokúsime sa nájsť na premietanie v Topoľčanoch iný priestor.”

Čudná „hra“ Freša a spol.

Na stranu Mariána Kotlebu môže mať každý svoj názor. Je však nepopierateľným faktom, že táto strana sa do parlamentu dostala legitímnym spôsobom a má za sebou vyše 200 tisíc voličov a preto zakazovať im stretnutia s občanmi v mestských priestoroch s otrepanými výhovorkami už môže vyvolávať u ľudí pocity návratu do totalitného politického zriadenia, kde je opozícia neustále umlčiavaná.

Samuel Gdovin

http://www.hlavnespravy.sk/kotlebovcom-zrusili-premietanie-historickeho-filmu-o-bitke-s-turkami-pri-viedni/919964

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.