Slovenský problém číslo jedna sú šialene nízke platy. + Mladých do 29 rokov bez práce bola štvrtina

Aký je slovenský problém číslo jedna a čo ľudia potrebujú?
Mám pocit, že všetci sa zbláznili. Všetci tí analytici, politológovia, blogeri a komentátori sú úplne mimo reality. Nežijú medzi nami. Pretože sa venujú marginálnym témam, ktoré sú ľuďom ukradnuté – ľudia majú ďaleko vážnejšie problémy. Ale nikto o nich nehovorí.

Náš problém číslo jedna sú šialene nízke platy. Máme ceny ako v Nemecku a platy sú pritom na úrovni nemeckého vreckového: zarábame 3-4x menej pri porovnateľných cenách! Zo slovenského platu sa nedá viesť dôstojný život, a založiť si rodinu je takmer morbídnosť. Preto každoročne odchádzajú tisícky ľudí do zahraničia.

Ľudia potrebujú okamžité výsledky a rýchle zlepšenie svojej situácie. Potrebujú to cítiť na svojích peňaženkách a vnímať okolo seba napríklad na opravených uliciach alebo na nových a drahších autách na cestách. Ak toto nedostanú, budú nahnevaní a frustrovaní ešte viac než dnes, a extrémne postoje sa budú šíriť raketovým tempom.

Nakoniec bude premiérom Marián Kotleba. Stačí mu sedieť so založenými rukami a čakať.
Poslanci Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko chcú, aby na Slovensku boli obchody zatvorené v nedeľu. + Ako veľmi sa pomýlil poslanec Mazurek?
Presne takto to je. Šialene nízke platy sú náš problém číslo jedna. Toto trápi ľudí najviac zo všetkého.

Neviem, prečo o tom nikto nehovorí. Bohužiaľ, ešte som sa nestretol s takto jasným pohľadom na súčasnú situáciu – dokonca ani na alternatívnej scéne.

Šialene nízke platy by mali byť mediálnou témou číslo jedna pre politilógov, analytikov, ale aj pre alternatívne média a blogerov. Mali by o tom hovoriť všetci, mali by do toho búšiť každý deň. Hlavne alternatíva.

Politické strany a spravodajské médiá musia o tom začať hovoriť. Musia prestať problém ignorovať a tváriť sa, že neexistuje. Keď vyjdú nespokojní ľudia do ulíc, už bude na pokojné riešenia pozde.

Autor: Michal, www.protiprudu.org

https://www.protiprudu.org/aky-je-slovensky-problem-cislo-jedna-a-co-ludia-potrebuju/

 

Mladých do 29 rokov bez práce bola štvrtina

Vyše štvrtinu evidovaných nezamestnaných na Slovensku na konci januára tohto roka tvorili mladí ľudia do 29 rokov. Išlo o 70 tisíc osôb z celkového počtu 273,9 tisíca nezamestnaných. Do 20 rokov malo 8,6 tisíca ľudí bez práce, vo veku od 20 do 24 rokov bolo 28,9 tisíca nezamestnaných a 32,5 tisíca uchádzačov o zamestnanie malo 24 až 29 rokov.

Ďalších 32,5 tisíca nezamestnaných bolo ku koncu januára vo veku od 30 do 34 rokov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

V pásme od 35 do 39 rokov vykázali úrady práce ku koncu januára 34 tisíc uchádzačov o zamestnanie, vo veku od 40 do 44 rokov bolo 33,4 tisíc nezamestnaných, vo veku od 45 do 49 rokov bolo na úradoch práce 29 tis. uchádzačov o zamestnanie. Od 50 do 54 rokov malo 31,7 tisíca nezamestnaných, v kategórii od 55 do 59 rokov bolo 35,3 tisíca nezamestnaných. Takmer 8,1 tisíca nezamestnaných malo nad 60 rokov.

Najviac uchádzačov o zamestnanie vo veku do 29 roko v bolo ku koncu januára tohto roka z Prešovského a Košického kraja. V Prešovskom kraji išlo o 18,8 tisíca ľudí a Košický kraj evidoval v tejto vekovej kategórii 14,3 tisíca nezamestnaných. Tretí najhorší je v tomto ukazovateli Banskobystrický kraj, kde malo do 29 rokov 11 tisíc evidovaných nezamestnaných. Naopak, najmenšie problémy so zamestnávaním mladých ľudí majú Trnavský a Bratislavský kraj. V Trnavskom kraji bolo na konci januára tohto roka bez práce 3,7 tisíca ľudí do 29 rokov a Bratislavský kraj zaznamenal takisto 3,7 tisíca nezamestnaných mladých ľudí do 29 rokov.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla ku koncu januára tohto roka 8,64 %. Oproti decembru minulého roka sa miera evidovanej nezamestnanosti znížila o 0,12 percen­tuálneho bodu. Medziročne bola miera nezamestnanosti v januári nižšia o 1,75 percen­tuálneho bodu. Úrady práce pritom evidovali 235 455 dispo­nibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti decembru minulého roka ide o pokles o 2 522 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol v januári o 46 884 osôb.

http://profesia.pravda.sk/zamestnanie/clanok/422020-mladych-do-29-rokov-bez-prace-bola-stvrtina/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.