Exorcisti varujú pred zaklínaním Trumpa. + ‘Agresívne a urážlivo pravidelne hreší kardinálov. + Bavorsko: Ďalší vyhorený Boží chrám. + Po znesväteniach kostol zatvorili

Exorcisti varujú pred zaklínaním Trumpa
Rím, 6.2.2017 (kath.net) 020 303 – Exorcisti z katolíckej cirkvi varovali pred tým, aby sa prezidenta Donalda Trumpa zaklínalo a bosorovalo. Presne to pred niekoľkými dňami urobili rôzne bosorky a mágovia.

Páter Vincent Lampert, kňaz a exorcista zo štátu Indiana, dôrazne varoval pre CNA predtým, aby sa nového prezidenta zaklínalo:
„Takýchto pochybných praktík sa treba veľmi zdržiavať. Kliatby môžu nadobudnúť veľkú silu, ale táto sila neprichádza od Boha! Kto vyprosuje inú moc ako od Pána, ten sa nutne pridáva na stranu Zlého. Ľudia nedokážu túto silu kontrolovať a nakoniec nás kontroluje diabol! Kliatby môžu urobiť dojem iba na ľudí, ktorí sú duchovne slabí. Ale kto verí v Boha je dostatočne silný a nemusí sa báť, to nás učí Biblia,“ povedal kňaz.
Lampert pritom poukázal na úsek z Deuteronómia 18,10-12, kde sa čarovanie prísne zakazuje: „Nech niet medzi vami nikoho, kto by kázal svojmu synovi alebo dcére prejsť ohňom, aby sa očistili, alebo kto by sa vypytoval hádačov, dával pozor na sny a na znamenia; nech niet čarodejníkov, zaklínačov, nikoho, kto by sa radil duchov alebo veštcov, alebo by sa pýtal mŕtvych na pravdu. Všetky tieto veci sa ošklivia Pánovi a pre tieto nešľachetnosti ich vyhubí.“
Iný exorcista šiel ešte o krok ďalej: „Títo ľudia nie sú proti Trumpovi, oni sú proti Ježišovi!“ Kto verí v Boha sa však aj tak nemusí báť nijakých zaklínaní. Riešenie by sa malo hľadať skôr v modlitbe.“

 

‘Agresívne a urážlivo pravidelne hreší kardinálov

Viedeň, 7.3.2017 (kath.net) 020 308 – Hans Winkler, bývalý šéfredaktor novín „Kleine Zeitung“ pre zahraničie a bývalý prezident rakúskeho katolíckeho Zväzu publicistov, v pondelok v komentári vo viedenskom denníku „Die Presse“ obvinil pápeža Františka z „populizmu“.
Jeho téza: „Namiesto práva stavia voluntarizmus vodcu a svoju bezprostrednosť k ´ľudu´, ktorému vsugerúva, že ´elity´ ho zradili. V prípade pápeža hrajú túto úlohu cirkevní predstavení a teológovia, ktorí ľudu nakladajú bremená, ktoré ako sľubuje, mu on sníme. A agresívne a urážlivo pravidelne hreší kardinálov.

 

“Winkler obviňuje tiež pápeža, že na kritiku neodpovedá vecne, ale vybavuje to „osobne“. Ako príklad uvádza nereagovanie na otázky štyroch kardinálov („dubia“) k Amoris laetitia. „Dodnes nepovažuje týchto kardinálov za hodných odpovede. To je nielen nezdvorilé, ale je to očividne istá metóda. Nijaký iný šéf svetovej firmy by takto s personálom nezaobchádzal. Namiesto toho vypúšťa svojich pomocníkov, ktorí sú hneď po ruke s hrozbami, alebo pýtajúcich sa obvinia z herézy, teda z odpadu od viery,“ napísal Winkler.
Katolícky publicista označuje potom Františka ako autoritatívneho. Uvádza, že na Synode biskupov sa odvolal na svoj na Prvom vatikánskom koncile definovaný jurisdikčný primát. „V otázkach ekonómie a ochrany životného prostredia prejavuje pápež ideologickú rozhodnosť, ktorá mu v jeho vlastnej oblasti, náuke viery a morálke, úmyselne chýba.“ Tieto otázky sú pravdaže oblasti, v ktorých „nemá nijaké kompetencie svojho úradu“, ani „nijaké fundované znalosti“.
Kriticky vidí Winkler aj tú „spontánnosť a bezprostrednosť“ jeho príhovorov. „To môže byť zábavné, no od pápeža by sme smeli očakávať, že bude hovoriť s istou mierou konzistentnosti a uvážlivosti a nie ako populista, ktorý podľa publika, či situácie mení svoje postoje.“ Ako príklad uvádza Winkler Františkove výpovede k migračnej politike. Na Svetovom luteránskom zväze vo švédskom Lunde vyhlásil, že nijaká krajina nemusí prijať viac migrantov, ako zvládne. Tým vlastne hovoril priamo o hornej hranici. Na recepcii pre vatikánskych diplomatov zasa František hovoril o „práve na migráciu bez obmedzení“.
Ako iróniu vidí Winkler samotnú voľbu mena, pretože sv. František z Assisi je v Cirkvi patrónom obchodníkov. Františkánski bratia zakladali banky a poskytovali kredity núdznym za úroky. Františkáni sú dodnes veľmi zruční v otázkach peňazí, ako aj úspešní správcovia nehnuteľností, ako napísal Winkler.

 

 

Obrovský kríž v Mosule
Mosul, 4.3.2017 (kath.net) 020 299 – Irackí kresťania postavili neďaleko Mosulu na kopčeku obrovský kríž, ako informuje agentúra „idea“. Chaldejský patriarcha Bagdadu, Louis Sako, na prvej svätej omši v Mosule po dva a pol roku tento kríž posvätil, ako informuje „Fox News“. Sako hovoril v homílii o „prvej iskre svetla“ a o „znamení nádeje“ v mestách nížiny Ninive. Ten kríž je tu aj symbolom zakorenenia kresťanov na tomto mieste: „Tu sme sa narodili a tu aj zomrieme. Naši predkovia sú pochovaní v tejto čistej zemi. To je naša zem a naša domovina.“

 

 

Bavorsko: Ďalší vyhorený Boží chrám

Steinsdorf (kath.net) 020 302 – Veľmi vážne škody utrpel katolícky Kostol sv. Martina v bavorskom Steinsdorfe pri Altmannsteine v Regensburskej diecéze. Obe strechy kostola boli 3. marca ráno úplne zničené. Po troch hodinách hasenia sú tak nasiaknuté vodou, že hrozí ich zrútenie, ako informovali noviny „Donaukurier“. Kriminálna polícia príčinu požiaru vyšetruje.
Ľudia zo Steinsdorfu budú bojovať o sanáciu kostola, ako povedal radca Johann Kuffer. Tento Boží dom bol symbolom mesta, „nenadarmo stál v strede obce“. „Historický hlavný oltár sa podarilo zachrániť len málo poškodený. Emocionálny vzťah obyvateľov ku kostolu je veľmi hlboký,“ povedal Kuffer. To, že sa podarilo zachrániť dokonca veľký kríž pri oltári, pociťujú mnohí podľa jeho slov ako „znamenie zhora“ – mnohí v obci sa tým povzbudzujú. „Prepli sme na bojový modus a nevzdáme to,“ vyhlásil Kuffar.
Kostol sv. Martina pochádza z neskorého baroka, postavili ho okolo r. 1770. V r. 1981 ho zväčšili o druhú loď paralelne k pôvodnej, bohoslužobný priestor sa stal tak kvadratický a musel byť zmenený. Sumu škôd ešte neurčili, ale bude zrejme poriadne vysoká.

 

 

Nemecko: Po znesväteniach kostol zatvorili
Augsburg, 3.3.2017 (kath.net/pba) 020 296 – Nemecký biskup Konrad Zdarsa v Augsburgu 2. marca po opätovnom znesvätení kostola vo farnosti Vöhringen nariadil jeho okamžité zatvorenie a až do odvolania zakázal v ňom slúžiť omše. Konal tak v zmysle cirkevného práva, ktoré pre takéto prípady predpokladá kajúci obrad (CIC, kánon 1211).
Po tom, čo už v nedeľu bol mestský farský Kostol sv. Michala vo Vöhringene značne poškodený grafitmi, postihlo to vo štvrtok aj farský Kostol Ružencovej Panny Márie v Bellenbergu. Grafitmi opäť pomazali celý kostol, aj oltár a ambónu nápismi urážajúcimi vieru, Cirkev a políciu. Nedávno sa podobné prípady vyskytli aj na iných verejných a súkromných budovách.
Farský kostol sv. Michala ostal napriek tomu otvorený, preto biskup Konrad po dohovore s farárom Martiom Straubom, teraz rozhodol, že druhý kostol v Bellenbergu dá zatvoriť. Generálny vikár Harald Heinrich veriacich o rozhodnutí biskupa informoval pri večernej svätej omši 2. marca. Biskup okrem toho prikázal zatvoriť všetky kostoly a kaplnky mimo bohoslužieb v dekanátoch Neu-Ulm, Memmingen a Günzburg až do dolapenia páchateľa.

Ako však potom oznámil policajný inšpektor Schwaben Süd/West, páchateľa chytili ešte 2. marca a ten sa priznal ku všetkým 13 vecným poškodeniam. Takže kostoly sa mohli znova otvoriť okrem Bellenbergu, kde diecézny biskup vykoná kajúci obrad.
„Som veľmi rád, že páchateľa tak rýchlo chytili,“ povedal generálny vikár. „Všetkým u polície patrí moja srdečná vďaka. Napriek tomu je pre nás veľmi trpké, že páchateľ mohol takto vyčíňať v dvoch kostoloch. Nikto v diecéze si na nič podobné nespomína. Som ako mnohí naši ľudia zdesený a nemám k tomu slov. Tento zlý prípad je provokáciou pre všetkých ľudí v slobodnom štáte Bavorsko. Vyzýva nás k tomu, aby sme premýšľali o zmysle a význame kostolov v našej krajine.“

 

 

Tresty 8 Iračanov, čo znásilnili ženu, vraj vysoké

Viedeň, 3.3.2017 (kath.net) 020 293 – Vo Viedni bola na Silvestra 2015 v noci podnapitá žena znásilnená ôsmimi Iračanmi. Súd ich 2. marca v rozsudku potrestal 9 až 13 rokmi väzenia. V tejto súvislosti sa istý muž, ktorý sa stará o utečencov z Iraku, postaral o škandál. Podľa správy novín „Krone“ muž povedal pre televízny vysielač Puls4, že tieto tresty sú „príliš vysoké“. Potom ešte vyhlásil, že žena je na tom sama vinná a nie je nijakou obeťou. Rozsudky ešte nie sú právoplatné.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.