Ľavicoví extrémisti podlo zaútočili už aj na Maticu Slovenskú. Osvedčenou metódou na spustenie holokaustu bude odobratie financií. + Prejav J. Kováča na oslavách Slovenského štátu 19. marca 2017 v Detroite

MAĎARIČ: Matica slovenská premrháva šancu byť akceptovaná inštitúcia
Minister kultúry SR nevylúčil, že v budúcnosti môže byť na stole téma nefinancovania Matice zo štátnych peňazí.

Bratislava 16. marca (TASR) – Matica slovenská za posledné roky premrháva príležitosť byť akceptovanou inštitúciou, ktorá si nájde svoje miesto v 21. storočí. Myslí si to minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD), podľa ktorého je Matica slovenská a jej financovanie veľká politická otázka. Nevylúčil, že v budúcnosti môže byť na stole téma nefinancovania Matice zo štátnych peňazí.

„Nikto nepopiera jej (Matice slovenskej) obrovskú historickú zásluhu, prácu a symboliku,“ zdôraznil s tým, že Matica slovenská vznikala v čase a z dôvodu, že Slováci nemali vlastný štát, neboli akceptovaní. Dnes je ale situácia iná.

Budúci predseda Matice slovenskej bude mať podľa Maďariča možno poslednú príležitosť presvedčiť verejnosť a politické strany o zmysluplnosti Matice slovenskej a na stole možno bude aj otázka, či má štátu Maticu financovať.

Maďarič si myslí, že Matica by sa nemala politizovať, ale mala by si nájsť svoje miesto vo svete, ktoré by jej dávalo zmysel existencie. Na Maticu slovenskú sa Maďariča pýtal poslanec OĽaNO-NOVA Jozef Viskupič, ktorý kritizoval dotáciu pre Maticu aj v súvislosti s nedávnym videofilmom „Bez 14. marca“.

Matica uviedla, že nejde o historický dokument. Mal iba poskytnúť iný pohľad na v ňom spomínané udalosti a brániť radikalizácii spoločnosti.

Voči filmu sa zniesla vlna kritiky, namietali ho aj židovské organizácie. Podľa nich išlo o pokus rehabilitovať zločinný režim fašistického štátu z rokov 1939-1945. Matičiari sa podľa židovských organizácií vo videu dopracovali k cynickému záveru, že vzhľadom na vývoj vo vtedajšej Európe, slovenských Židov by tak či tak čakal tragický osud.

http://www.teraz.sk/slovensko/m-madaric-matica-slovenska-premrha/249305-clanok.html

 

Prejav k 14. Marcu 1939

Dlho som premyslal co by tu malo odzniet ku dnesnej oslave, co by Vas zaujalo a mozno v niecom obohatilo. V poslednom case som castejsie sledoval slovenske media, cital rozne clanky, blogy, studie, hladajuc inspiraciu. V Slovenskych mienkotvornych mediach a medzi politikmi momentalne prebieha az zuriva kampan proti vsetkemu, co ma nejaky suvis s prvym Slovenskym Statom. Stale sa omiela dookola to iste: o koncetracnych taboroch, o deportaciach, o tom aky bol Tiso zly a ako sme vsetci ti, ktori sme hrdi Slovaci, fasisti.

Cim dlhsie som sledoval tieto nase “objektivne” slovenske media, tym viac som bol presvedceny , ze mame dovod oslavovat 14. Marec a oslav sa nevzdame – a to nielen preto, ze oslavujeme dnes aj sv. Jozefa. Budeme oslavat nie preto, ze sme akoze proti Zidom, alebo ze nas oznacuju ako extreminstov, pretoze my nie sme ani jedno a ani druhe, ale preto, ze si velmi vazime vlastnu historiu a vazime si nasich rodicov, starych rodicov, prarodicov, proste, nasich predkov. Vazime si to, ze to boli oni, ktori urputnou pracou po starocia pracovali a prezivali len tak tak a postupne budovali nasu buducu samostatnost. Nas narod musel po cele starocia plnil tlste brucha panov najprv vo Viedni, potom v Budapesti a nakoniec v Prahe.

 

Slovensky narod vydrzal a prezil mnoho zleho mozno aj preto, ze mal uprimnu vieru v Boha a v Sedembolestnu Pannu Mariu, patronku Slovenska. Boh nam nedal zhynut a pozehnal nam prave v case ked vo svete vladol diabol druhej svetovej vojny. Chcem verit tomu, ze aj do buducnosti nas narod bude verny Panu Bohu a Pan Boh nam za to umozni zit v slobode i nadalej.
Po dlhych starociach spoluzitia v monarchii nam najprv svitla nadej v roku 1918 na lepsi a plnsi narodny zivot, ale bohuzial ocakavany rozkvet nenastal. Bolo to skor z uprimneho nepochopenia slovenskej duse v tom case u politickej garnitury v Prahe. Marne sa slovensky narodny cinitelia a politici snazili o udelenie autonomie, ku ktorej sa Masaryk zaviazal v Pittsburgskej dohode, pri ktorej mimochodom stala prave Slovenska Liga v Amerike.

 

So stupnujucou sa politickou krizou koncom 30-tych rokov prazska vlada nakoniec pod tlakom okolnosti ustupila a umoznila Slovakom vyhlasit autonomiu 6. Oktobra 1938. Ani nie pol roka na to, vtedajsie Ceskoslovensko stalo pred kolapsom zradene a opustene spojencami – Velkou Britaniou a Francuzkom. Ceskoslovensky prezident mal len jediny a sebecky plan na riesenie krizy – ten plan sa volal eroplan. Benes odletel do Londyna a nechal Cechov a Slovakov napospas ich osudu. Slovensko sa ocitlo pred volbou. Aka to vsak bola volba? Bola to lahka ci tazka volba? Ako by sme sa rozhodli my dnes? Ci by sme odmietli aby plody prace nasich predkov konecne nesli v prospech nasich deti, nasho naroda? Dr. Jozef Tiso a Slovensky snem urobili jedine historicky spravne rozhodnutie – vyhlasili Slovensky Stat 14. Marca 1939.
Slovensky stat nevznikol aby niekomu ublizoval, ale vznikol aby chranil nas narod a mozeme povedat, ze sa mu to pocas 6 rokov existencie pomerne dobre darilo, nebyt ciernych skvrn sposobenych deporataciami nasich Zidovskych spolubcanov. Pripomenme si vsak, ze koncetraky, deportacie a konecne riesenie nevyslo so slovenskych hlav. Koncentracne tabory prvy krat pouzili Anglicania proti civilnemu obyvatelstvu v Burskej vojne, potom ich vo velkom pouzivali komunisti v Rusku a od nich Nemci uz len zbierali skusenosti. Dokonca aj v modernej historii USA pouzili koncentracne tabory kde internovali tisice nevinnych Iracanov pocas prvej vojny proti Saddamovi Husainovi. Su za to Americania povazovani za zlych? Nie, nie su. Iba sa chceli preventivne chranit. Aj Slovaci sa chceli chranit, nakoniec aj historia ukazuje, ze kto sa v case druhej svetovej vojny postavil Nemecku, kruto na to doplatil. Politika mensieho zla je stale politika zla, dnes to uz vieme vsetci. Vtedy vsak nik nevedel co bude zajtra a kazdy sa chranil ako mohol.
Este by som sa chcel vratit ku vyznamu prvej Slovenskej republiky pre dnesok. Slovensko ako samostatny stat bol mimoriadne uspesny na vsetkych poliach spolocenskeho zivota. Zacali sa vydavat nevidane mnozstva knih, podporovalo sa vzdelanie a kultura, rozvoj hospodarstva a vedy, zalozila sa SAV. Stavali sa cesty, zeleznice, fabriky, zacala sa stavba Oravskej priehrady. Na konci vojny nam Nemecka risa dlzila vyse 3 miliardy risskych mariek a slovenska koruna sa nazyvala svajciarsky frank strednej Europy. Pocas celej vojny na Slovensku nebol pridelovy alebo listkovy system ako to bolo vo vsetkych okolitych krajinach. Toto vsetko by nebolo mozne bez narodneho zjednotenia, entuziazmu a usilia celeho slovenskeho naroda. Dnes ti, ktori by radi vymazali kazdu spomienku, vsetko dobre co sa vtedy na slovesnku udialo radi sliapu aj na obete, ktore priniesli slovenski vojaci pocas druhej svetovej vojny – od obrany pred Madarskou agresiou az po SNP. Ich preliata krv vsak nebola zbytocna – po 45 rokoch od vojny padol najnehumannejsi system na svete – komunizmus a po 48 rokoch vznikla nova moderna Slovenska republika. Za to vsetko patri vdaka vsetkym, ktori sa svojou pracou a obetou o to pricinili. Pre toto a pre nic ine oslavujeme 14. Marec!

Dakujem. Ing. Jozef Kovac.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.