Poľská vláda súhlasí s pracovným voľnom aj počas nedieľ. Ochranu zamestnancov v obchodoch bude riešiť zákon.+ Zákon na ochranu voľnej nedele predložili do NR SR aj poslanci ĽSNS

Poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko predložili do NR SR zákon na ochranu nedele

Návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov predkladajú poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR). Marian Kotleba, Natália Grausová, Stanislav Drobný, Ján Mora.
Cieľom návrhu zákona je umožniť opätovné povýšenie nedele na deň pracovného voľna, v ktorý si rodiny môžu spolu zasadnúť k spoločnému stolu, v ktorý sa rodičia, mamy a otcovia, budú môcť venovať svojim deťom a budú mať možnosť prejaviť im a sebe navzájom svoju lásku a spolupatričnosť, budú sa môcť venovať spoločným aktivitám, na ktoré cez týždeň nemajú čas, pretože deti chodia do školy a rodičia do zamestnania. Zlepší sa plnohodnotné fungovanie rodín i jednotlivcov v našej spoločnosti. Pracujúci budú môcť využiť voľný deň a zotaviť sa pred novým pracovným týždňom, čo prispeje k lepším pracovným výsledkom .

Slovenská republika sa vo svojej ústave hlási k cyrilo-metodskej tradícii. Sv. Cyril a Metod na slovenské územie priniesli v reči ľudu vieru v Ježiša Krista, ako Božieho Syna, a požiadavku podľa tejto viery aj žiť. K tomu patrí aj zachovávanie nedele ako sviatočného dňa. Svätiť siedmy deň Boh žiada od človeka už v Starom zákone. Jeden deň v týždni oddychovať, v kresťanskej kultúre je to nedeľa, sa dostal aj do civilných zákonov v celej Európe.

Ľudová strana Naše Slovensko je v súčastnosti jedinou stranou na Slovensku, ktorá sa otvorene hlási k Ježišovi Kristovi. Väčšina poslancov ĽSNS nebojácne nosí na sakách v NR SR krížik aj napriek ponižovaniu a zosmiešňovaniu zo strany neobolševikov a tzv. „kresťanov“. Predseda ĽSNS Marián Kotleba (na snímke) sa s Vdp. M. Čajkom pomodlil modlitbu „Otče náš“ aj na galavečere na oslavu Prvej Slovenskej republiky 14. 3. 2017

Ešte aj v predchádzajúcom režime bývali obchody počas nedieľ zatvorené. Ani pre agnostika a ateistu nebola voľná nedeľa problémom, ale pomocou, aby si uvedomil potrebu oddychu od povinností všedných dní a venoval svoj čas rodine.
Po roku 1989 nastal vo východných postkomunistických štátoch boom západných investorov v obchodnej sfére. Pritom tie firmy v materských krajinách západnej Európy majú v nedeľu obmedzenú prácu. U našich najbližších západných susedov, napr. v Rakúsku a v Nemecku, ale aj v iných vyspelých štátoch je voľná nedeľa garantovaná zákonmi.
Žiaľ, v našej republike je skupina bezohľadných, ziskuchtivých ľudí, ktorí by pracujúcich vyžmýkali do posledných síl a najradšej z nich zodrali aj kožu.

 

Poľská vláda chce zakázať predaj v nedeľu

Varšava, 21.03.2017 (KAP/KNA) 020 376 – Poľská konzervatívna vláda chce v širokom rozsahu zakázať nedeľný predaj. Na zasadnutí kabinetu v utorok v Kerne sa vyslovila za príslušnú ľudovú iniciatívu odborov Solidarność. Teraz sa pokladá súhlas parlamentu k zásadnému zákazu predaja pre supermarkety a obchodné centrá za pravdepodobný.
Odborársky návrh zákona povoľuje otvorenie supermarketov a obchodných centier iba sedem nedieľ v roku, medzi nimi sú dve adventné nedele. Vláda v stanovisku k ľudovej iniciatíve podľa hovorcu Rafala Bocheneka neurčuje koľko nedieľ s otvorenými obchodmi sa má v budúcnosti povoliť. Obchody na železničných staniciach a letiskách majú byť naďalej otvorené vo všetky nedele. Tresty do dvoch rokov väzenia za porušenie tohto zákazu, ako to žiada ľudová iniciatíva, však vláda odmieta.
Doteraz museli mať supermarkety v Poľsku zatvorené iba cez zákonné sviatky. V nedeľu mohli byť otvorené neobmedzene. V nákupných centrách je v nedeľu stále veľa ľudí a možnosť cezhraničného nedeľného nákupu láka do Poľska aj mnohých Nemcov.

Odbory Solidarność zozbierali pre svoju ľudovú iniciatívu s podporou katolíckej cirkvi až 500 000 podpisov. Odbory napomínajú, že k viac ako miliónu zamestnancov v obchodoch sa už neslobodno správať ako k „občanom druhej kategórie“. Majú právo na „normálny rodinný život“. Biskupská konferencia vyzvala minulý týždeň poslancov, aby hlasovali za ľudovú iniciatívu. Poukázala na ochranu nedele v Nemecku a iných krajinách západnej Európy.
Liberálna opozícia chce v parlamente proti zákazu nedeľného predaja bojovať. Združenie obchodných centier ľudovú iniciatívu takisto odmieta. Zákaz otvárania obchodov v nedeľu by viedol k poklesu obratu o takmer 4 percentá – alebo o viac ako miliardu eur – ako varuje. Tým by len v obchodných centrách odpadlo asi 20 000 pracovných miest.

 

Svätý hrob v Jeruzaleme po renovácii

Jeruzalem, 22.3.2017 (kath.net) Po renovácii je Svätý hrob v Jeruzaleme opäť prístupný. Podľa tradície sa tu uctieva miesto kde Ježiš po smrti na kríži vstal z mŕtvych. Opätovné otvorenie svätého miesta sa dnes slávi ekumenickou svätou omšou. –zg-

 

Taliansko: Prvá omša arcibiskupa v Norcii

Rím, 21.3.2017 (KAP) 020 372 – V talianskom meste Norcia sa po prvý raz po ničivom zemetrasení 30. októbra znova slávila svätá omša. Celebroval ju arcibiskup tohto mesta v Umbrii Renato Boccardo a konala sa pred Bazilikou sv. Benedikta zničenou až na fasádu. Chrám ležiaci v troskách sa stal v Taliansku symbolom ničenia sériou zemetrasení.
Vtedajší premiér Matteo Renzi ohlásil rýchlu obnovu kostola. NA fasáde sa teraz nachádza lešenie. Svätá omša sa slávila k sviatku sv. Benedikta (480-547), patróna Norcie, odkiaľ zakladateľ benediktínov aj pochádzal.
Stredné Taliansko postihli 24. augusta a 30. októbra 2016, ako aj 18. januára 2017 silné zemetrasenia. V auguste zomrelo pritom 300 ľudí a mestečko Amatrice bolo úplne zničené. Epicentrum druhej vlny malo silu 6,5 stupňa a bolo v blízkosti Norcie.
Po svätej omši v utorok veriaci kráčali v procesii s relikviami sv. Benedikta ulicami mesta. V rámci osláv 60. výročia Rímskych dohôd v Ríme navštívili v piatok predsedovia frakcií Európskeho parlamentu Norciu, keďže sv. Benedikt je aj patrónom Európy.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.