Obchody budú počas sviatkov a dní pracovného pokoja zatvorené. + ĽSNS chce zatvorené obchody v nedeľu: Obhajujú to Bohom a zdravým fungovaním rodiny

Obchody na Slovensku budú zatvorené počas viacerých štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja. Počíta s tým novela Zákonníka práce, ktorú pripravila skupina koaličných poslancov. Dnes ju definitívne schválil parlament.

Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa. Počet týchto dní sa po novom rozšíri. “V záujme ochrany zamestnancov sa v súlade s kultúrnymi tradíciami SR ustanovujú dni, počas ktorých nie je možné nariadiť a ani dohodnúť so zamestnancom prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác,” zdôvodnili predkladatelia návrhu.

Týmito dňami budú: 1. január, 6. január, Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa, Veľkonočný pondelok počas celého dňa, 1. máj, 8. máj, 5. júl, 29. august, 1. september, 15. september, 1. november, 17. november, 24. december po 12. hodine, 25. december a 26. december. Výnimku budú mať len tie prevádzky, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie potrieb obyvateľstva a budú vymedzené v zákone.

V prípade zatvorenia obchodov počas Veľkonočného pondelka pôvodne poslanci počítali so zatvorením obchodov len do 14. hodiny. Parlament však schválil pozmeňujúci návrh Ľuboša Blahu (Smer-SD) a obchody budú v tento pondelok zatvorené celý deň.

Schválením ďalšieho pozmeňujúceho návrhu Mariána Kéryho (Smer-SD) sa upraví maloobchodný predaj aj počas 8. mája a 1. septembra, kedy bude platiť výnimka na predaj kvetov a 1. novembra má tiež platiť výnimka na predaj kvetov a predmetov určených na výzdobu hrobového miesta.

Novela nadobudne účinnosť od 1. mája tohto roka.

Zatvorenie obchodov počas sviatkov nebude mať podľa koalície negatívne dopady

Zatvorenie obchodov počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja nebude mať žiadne ekonomické dopady na zamestnávateľov ani obchodníkov. Presvedčení sú o tom koaliční poslanci, ktorí pripravili novelu Zákonníka práce. Dnes ju definitívne schválil parlament. Platiť začne od 1. júna tohto roka. Pôvodne mala platiť od 1. mája, ale poslanci schválili pozmeňujúci návrh z výborov.

“Návrh rešpektoval všetky pripomienky zamestnávateľov a obchodníkov a je výsledkom konsenzu. Nebude mať ekonomické dopady ani pre zamestnávateľov, ani pre obchodníkov a zamestnancov. Zhodli sa na tom odborové aj zamestnávateľské zväzy,” povedal na dnešnej tlačovej konferencii poslanec Ján Podmanický (Smer-SD).

Po novom sa tak rozšíri okruh sviatočných dní, kedy budú mať zamestnanci v maloobchode voľno, pretože obchody budú zatvorené. “Títo zamestnanci za tieto voľné dni dostanú zaplatené tak, ako to patrí každému zamestnancovi, ktorý je počas sviatku doma,” doplnil Podmanický. Zároveň je presvedčený, že ľudia sa pred voľnými dňami predzásobia a nakúpia pár dní vopred. Taktiež sa neobáva ani ohrozenia brigádnickej práce. “Samotní zamestnávatelia avizovali, že je nedostatok pracovných miest. Skôr je opačný trend, že v tomto sektore je nedostatok pracovníkov. Brigádnická práca študentov je veľmi flexibilná, môžu pracovať v iných službách. Predpokladáme, že veľká časť brigádnikov, ktorí pracovali v maloobchode, si budú hľadať inú prácu,” očakáva Podmanický. V súvislosti s úvahami o rozšírení voľna aj na ďalšie dni, napríklad na nedele, dodal, že návrhy je potrebné prijímať na základe zhody. “Môžeme v budúcnosti ešte uvažovať o ďalších zmenách. Každý návrh sa musí prijímať v určitom konsenze. Aplikačná prax ukáže, ako sa zmeny prejavili,” dodal Podmanický.

Poslankyňa Edita Pfundtner (Most-Híd) skonštatovala, že prijatím zákona nastane dobrá sociálna zmena. “V maloobchode pracuje viac ako 200.000 zamestnancov, z toho dve tretiny sú ženy, tak chceme dopriať čas na oddych a regeneráciu aj týmto pracovníkom,” podotkla Pfundnter.

Zákon v pléne okrem koaličných strán podporili aj niektorí opoziční poslanci. Za jeho prijatie hlasovala väčšina poslancov hnutia OĽaNO-NOVA, ale aj hnutie Sme rodina či ĽSNS. Proti boli poslanci SaS. “Myslíme si, že tento zákon je veľmi dobrý a získal širokú podporu. Pre nás je priorita rodina. Pre nás je podstatné sa pozrieť na tento návrh zákona aj očami detí, ktoré majú právo byť cez sviatky so svojimi rodičmi,” doplnil poslanec Tibor Bernaťák (SNS).

http://www.hlavnespravy.sk/obchody-budu-pocas-sviatkov-dni-pracovneho-pokoja-zatvorene/948028

 

Kotlebovci chcú zatvorené obchody v nedeľu: Obhajujú to Bohom a zdravým fungovaním rodiny

BRATISLAVA – Poslanci Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko chcú, aby na Slovensku boli obchody zatvorené v nedeľu. Do parlamentu predložili vlastný návrh novely Zákonníka práce, ktorý má zakázať prácu v nedeľu v obchodoch. Zákaz by sa nevzťahoval na čerpacie stanice, lekárne alebo letiská. Zákon, o ktorom bude rokovať NR SR v marci, predložili poslanci Marian Kotleba, Natália Grausová, Stanislav Drobný, Ján Mora.

Cieľom návrhu zákona je podľa predkladateľov umožniť opätovné povýšenie nedele na deň pracovného voľna. V tento deň si rodiny môžu spolu zasadnúť k spoločnému stolu, rodičia, mamy a otcovia sa budú môcť venovať deťom, budú mať možnosť prejaviť im a sebe navzájom svoju lásku a spolupatričnosť, venovať spoločným aktivitám, na ktoré cez týždeň nemajú čas, pretože deti chodia do školy a rodičia do zamestnania. „Zlepší sa plnohodnotné fungovanie rodín i jednotlivcov v našej spoločnosti. Pracujúci budú môcť využiť voľný deň a zotaviť sa pred novým pracovným týždňom, čo prispeje k lepším pracovným výsledkom,“ argumentujú poslanci.

V súčasne platnej legislatíve je v Slovenskej republike umožnený maloobchodný predaj spotrebiteľom počas nedieľ, napriek širokej dostupnosti obchodov cez pracovný týždeň a sobotu. Tým podľa kotlebovcov prichádzajú mnohé matky a otcovia, pracujúci v nedeľu, o možnosť tráviť čas so svojimi deťmi a rodinou. „Práca v nedeľu nemôže byť povýšená nad zdravé fungovanie rodiny. Život človeka nemôže byť určovaný iba trhom a obchodom. Podľa článku 41. ods. 1 Ústavy SR, manželstvo, rodičovstvo a rodina sú pod ochranou zákona,“ pripomínajú predkladatelia.

Podľa nich sa rozmáha sa nezdravý, konzumný spôsob života. „Jednotlivci, dokonca i celé rodiny s deťmi, trávia voľný čas v nedeľu potulovaním sa a nakupovaním v prevádzkach nákupných stredísk, v tzv. shopping parkoch, čo je tiež jednou z príčin sociálneho i kultúrneho úpadku, a tým aj oslabenia našej spoločnosti,“ zdôrazňujú.

Kotlebovci pripájajú aj kresťanskú argumentáciu pre zdôvodnenie svojho návrhu. „Slovenská republika sa vo svojej ústave hlási k cyrilo-metodskej tradícii. Sv. Cyril a Metod na slovenské územie priniesli v reči ľudu vieru v Ježiša Krista ako Božieho Syna a požiadavku podľa tejto viery aj žiť. K tomu patrí aj zachovávanie nedele ako sviatočného dňa. Svätiť siedmy deň Boh žiada od človeka už v Starom zákone. Jeden deň v týždni oddychovať, v kresťanskej kultúre je to nedeľa, sa dostal aj do civilných zákonov v celej Európe,“ upozorňujú kotlebovci, pričom poukazujú na to, že ešte aj v predchádzajúcom režime bývali obchody počas nedieľ zatvorené.

Parlament vo februári posunul do druhého čítania návrh poslancov za Smer-SD Jána Podmanického a Mariána Kéryho obmedziť predaj počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja. Tí získali v januári podporu aj ďalších koaličných strán SNS a Most-Híd. NR SR bude rokovať o jeho schválení v marci. „Návrh sme predložili po dohode so všetkými relevantnými silami v obchodnom sektore. Republiková únia zamestnávateľov, ktorá zastrešuje približne 100 najväčších obchodníkov na Slovensku, víta tento návrh a považuje ho za krok k vyspelej Európe. Je to teda aj hlas najväčších obchodníkov na Slovensku,“ zdôraznil Podmanický, ktorý odmieta, že zmena má negatívne ekonomické dopady. „Samotní obchodníci tvrdia, že to dopady nemá, ale aj zdravý rozum hovorí, že to ekonomické dopady mať nemôže. Ľudia sa totiž prispôsobia tomu, že obchody budú v podstate zatvorené jeden deň v mesiaci. Nakúpia si dopredu,“ konštatoval Podmanický.

Podľa Podmanického predaj v obchodoch nie je taká činnosť, bez ktorej by sa spoločnosť nezaobišla. „Mali by sme sa správať solidárne k 300-tisíc zamestnancom v tomto sektore. Mali by sme im dopriať to, čo aj my si užívame. Pokoja a atmosféru sviatkov. Mali by sme to dopriať mužom a ženám za pokladňami, medzi regálmi,“ vyhlásil Podmanický s tým, že tento zákon nechce nikomu nič určovať, ale chce pomôcť bezbranným pracujúcim.

V návrhu koaličných poslancov sa uvádza, že v záujme ochrany zamestnancov sa v súlade s kultúrnymi tradíciami Slovenskej republiky ustanovujú dni, počas ktorých nie je možné nariadiť a ani dohodnúť so zamestnancom prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác. Týmito dňami sú: 1. január, 6. január, Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa, Veľkonočný pondelok do 14:00 hodiny, 1. máj, 8. máj, 5. júl, 29. august, 1. september, 15. september, 1. november, 17. november, 24. december po 12:00 hodine, 25. december a 26. december.

http://www.topky.sk/cl/100535/1613613/Kotlebovci-chcu-zatvorene-obchody-v-nedelu–Obhajuju-to-Bohom-a-zdravym-fungovanim-rodiny

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.