Vyhlásenie k ohrozeniu slovenskej štátnosti. + A. Hrnko: Nepodporím žiaden návrh na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara

Aktivisti Iniciatívy 2016 v kauze zrušenia Mečiarovej amnestie vidia príležitosť pre odporcov slovenskej štátnosti rozložiť právny systém štátu a následne aj slovenskú štátnosť.

Preto vyzývajú politické strany, ústavných činiteľov a všetkých občanov Slovenska, aby odsúdili konanie politikov zodpovedných za vyvolávanie chaosu a masovej hystérie obyvateľstva a nepripustili deštrukciu a zničenie slovenskej štátnosti.
Ústavný súd SR už raz rozhodol o nezrušiteľnosti amnestií a sme presvedčení, že ani zmenou Ústavy SR nemožno odstrániť prekážku retroaktivity. Preto považujeme za neprijateľné a pre Slovensko zničujúce otváranie zbytočných káuz. Varujeme pred uvrhnutím Slovenska do legislatívneho bahna, z ktorého niet návratu. Čo bude nasledovať po zrušení Mečiarovej amnestie? Benešove dekréty?

 
Aktivisti Iniciatívy 2016 apelujú na svedomie politikov, aby nehazardovali s medzinárodným postavením Slovenskej republiky a ctili si princípy základného zákona štátu. Ústava Slovenskej republiky je od prijatia v roku 1992 nadčasovým ochrancom samostatnosti Slovenskej republiky a odkazom na cyrilo-metodské dedičstvo nás radí medzi vyspelé kultúrne európske štáty.

 

V Bratislave 28. marca 2017

Signatári Iniciatívy 2016:

Mgr. Miroslav Šuňal, politológ

Ing. Eva Zelenayová, publicistka

Peter Kašarík, živnostník
Výzvu podporujú:

ThMgr. Ignác Juruš, katolícky kňaz
Ing. Magdaléna Sulanová, živnostníčka, občianska aktivistka
Ing. Jozef Mikuš, dôchodca, občiansky aktivista
Karol Polanský, kresťanský aktivista
Teodor Križka, básnik, šéfredaktor časopisu Kultúra
ThDr. Ján Košiar, katolícky kňaz
Jozefa Košková, občianska aktivistka
Mária Švecová, učiteľka, pro- life aktivistka
Vladimír Gregor, spisovateľ, filozof, knihovník
Milan Rybársky, dôchodca, občiansky aktivista, predseda MO MS Kremnica
Anna Rybárska, občianska aktivistka
Marína Vjazanková, kresťanská a občianska aktivistka
Doc. RNDr. Kamila Hároníková, PhD., bývalá vysokoškolská učiteľka
Ing. Iva Vranská Rojková, spisovateľka a publicistka
Mgr. Anton Čulen
Zuzana Garelová, živnostníčka
Vojtech Zeman, sdb, katolícky kňaz
Viera Králičeková, živnostníčka
RNDr. Valentín Švidroň, CSc., občiansky aktivista
Mgr. Jozef Behýl, živnostník, občiansky aktivista

 

 

Anton Hrnko: Nepodporím žiaden návrh na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara

Anton Hrnko sa nechce podieľať na búraní ústavného poriadku, ktorý pomáhal stavať

Poslanec za SNS Anton Hrnko nepodporí opozičný, ale ani koaličný návrh na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara. Vyhlásil to dnes v pléne s tým, že sa nechce podieľať na búraní ústavného poriadku, ktorý pomáhal stavať.
“S Mečiarom sme mali od začiatku mnohé rozpory najmä o tom, ako treba vykonávať politickú moc. Nikto ma nemôže obviniť, že by som bol stúpencom Mečiara alebo jeho politiky. Ale ako človek, ktorý od začiatku pracoval na vytvorení ústavného systému republiky, som jeden z tvorcov ústavy, musím povedať, že nepodporím ani koaličný, ani opozičný návrh,” deklaroval.

Podľa Hrnka je 22 rokov dosť na to, aby sa amnestiami prestali zaoberať politici a venovali sa tomu historici. “Spravodlivosť nie je možné budovať inak ako prostredníctvom práva a zákona. Príliš si vážim česť, svoje meno, zákony a spravodlivosť. História bude hodnotiť každého a ten súd bude tvrdý,” myslí si.

Hrnkovi sa tiež nepáčia niektoré pohľady na Mečiarovu éru. “Prvý, kto použil tajnú službu proti protivníkovi, bol prezident Michal Kováč, ktorý dal sledovať Vladimíra Mečiara tajnou službou. Ale nazvať to zločinným režimom mečiarizmu, ako to urobil prezident Andrej Kiska, je nehoráznosť. Bola taká doba. Netreba to ospravedlňovať, ale vysvetľovať. Ale nazvať to zločinným režimom je nehorázne,” dodal.

http://www.hlavnespravy.sk/anton-hrnko-nepodporim-ziaden-navrh-na-zrusenie-amnestii-vladimira-meciara/948616

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.