Pápežove výpovede so škodlivými následkami. + Mimovládky kooperujú s prevádzačmi. + Prevádzači a zdanlivé obracanie na kresťanstvo

Komentár Petra Winnemöllera

Vatikán, 25.4.2017 (kath.net/pw) Utečenecké tábory sú bránou na prežitie tých, ktorí sú doma prenasledovaní, či dokonca ohrození na živote. Pri všetkej dráme sú znamením nádeje. Koncentračný tábor je smrteľný – vždy!

Pomaly si zvykáme, že pápež svojimi nechránenými príhovormi vyrába jednu netaktnosť za druhou. Raz je to úder do tváre tomu, kto uráža Cirkev, raz majú rodičia biť svoje deti s dôstojnosťou a nemajú sa množiť ako králiky, teraz zasa porovnanie juhoeurópskych utečeneckých táborov s koncentračnými tábormi nacistov. To zachádza priďaleko. Už sa právom sťažujú židovské organizácie na toto nevýslovné porovnanie.

 

Niet pochýb, že na hraniciach Európy je humanitárna katastrofa neustálym nebezpečenstvom. Stále prichádzajú utečenci vo veľkých počtoch. Hľadajú cestu na sever a západ, lebo dúfajú v lepší život v Európe. Pápež to právom pranieruje. Demografická katastrofa, ktorá je pred nami, sa už pomaly nedá zastaviť. Národy západnej Európy zanikajú. Nijaké deti, nijaká viera, dekadentný štýl života a nakoniec rozpad základnej bunky spoločnosti – rodiny. Tu už nie je veľa nádeje. Pápež to nazýva samovraždou a má pravdu, aj keď je to nevhodné. Pápež už často prejavil, čo si o Európe myslí: Nemá ju za nič.

 
Iba tak dokážeme pochopiť, ako mohlo vzniknúť porovnanie s koncentračným táborom. Argumentačný reťazec je jednoduchý. Európske národy páchajú demografickú samovraždu a financujú svoj dekadentný život vykorisťovaním chudobných krajín tretieho sveta. Chudobní, ktorých vojny a prenasledovanie vyplavilo na európske hranice, sa sústreďujú v táboroch a tam troskotajú. Pápež si nás neváži, ani náš život a naše tradície. Stále viac sa ukazuje, že nám nedôveruje a nič rozumné od nás nečaká. To je poľutovaniahodné. Musíme to vziať na vedomie. Porovnanie s koncentrákom však zostáva neprijateľné.
Svätý Otec Európanom viac menej podsúva aktívne alebo trpené vyhladzovanie utečencov v táboroch. Také porovnanie je v zásade neznesiteľné. Pritom pápež ešte aj rozbíja jednotu krajín Európy, tým, že Juhoeurópanov chváli za veľkodušnosť. Platca daní na severe Európy sa pýta, odkiaľ pochádzajú peniaze na financovanie táborov? Veď je to hospodárska sila európskych krajín, ktorá to z veľkej časti financuje.

 
Možno kritizovať postup. Je dôvod pýtať sa na európske právne normy a možno sa kriticky pozerať na Lesbos, Lampedusu atď. To sa však nesmie bez otázky o príčinách migrácie. Problém migrácie, to by si mal uvedomiť aj pápež, sa nevyrieši v južnej, ani v severnej Európe. Proti migrácii treba bojovať tam, kde vzniká. Ukončiť vojny, pomáhať v hospodárskej núdzi a zakázať prenasledovanie. Mierne koncepcie medzinárodných organizácií ako EÚ alebo OSN, v čase vojny možno aj NATO, sa majú preveriť a nahradiť účinnými opatreniami. Za to sa oplatí bojovať. Neustálym urážaním Európanov a ich ignorovaním ich však za partnerov nezíska. Európa musí migráciu zvládnuť a musí sa problematike postaviť. Vymierajúce obyvateľstvo produkuje prázdne priestory. Prázdne priestory v hospodársky silných krajinách produkujú migračný tlak. To bolo v histórii ľudstva už vždy tak. Mohli by sme sa pokúsiť migráciu usmerňovať. To v súčasnosti nenachádza väčšinu. To je problém. Môžeme však aj čakať ešte 50 rokov, potom tu máme migračné vojny, ktoré z okrajov Európy preniknú do hlavných krajín. To sú vojny, ktoré my Európania napriek hospodárskej sile a technike už nebudeme môcť vyhrať. Pápež má pravdu, ak Európanov pred tým varuje. No nie je jeho právo Európanov urážať, pokorovať, alebo diskriminovať porovnávaním s koncentrákmi.

 
Možno uveriť, že to nie je jeho úmyslom, no potom by mal konečne prejsť k tomu, že sa bude držať rukopisov a príhovory odsúhlasí s odborníkmi v kúrii. Voľné neviazané rečnenie pácha priveľa škody a škodí jemu a tým aj Cirkvi. Nemožno to stále znova ospravedlňovať. Aj pápežovi verní vo Vatikáne a inde dosiahnu niekedy svoje hranice. Koncentračné tábory, to by musel pápežovi niekto raz vysvetliť, je pojem, na ktorý sa v Európe najlepšie nesiaha, ani len pinzetou. Verejne to vysloviť môže byť verbálnou samovraždou. V Európe platí stále ešte nezrovnateľnosť s holokaustom. To musí akceptovať aj pápež.

 
Svätý Otec má tento týždeň pred sebou náročnú cestu do Egypta. Na túto cestu nepotrebuje hnev, ale podporu všetkých katolíkov najmä v modlitbe. Tej sa mu má dostať. Nemajú mu ju odoprieť najmä tí, ktorých s peknou pravidelnosťou rozhorčuje. Pápež je pápež.
Naučme sa od pružnosti hodnostárov vo Vatikáne podporovať pápeža aj vtedy, keď ich ignoruje, či dokonca verejne potupuje. To je duchovná veľkosť, ktorá hľadá svoju obdobu.

 

 

 

Prokurátor: Mimovládky kooperujú s prevádzačmi

Rím, 24.4.2017 (kath.net) 020 488 – Taliansky štátny prokurátor otvorene obvinil viaceré nadácie zo spolupráce s líbyjskými prevádzačmi pri záchrane utečencov v Stredozemnom mori.
„Máme dôkazy, že existujú konkrétne kontakty mimovládnych organizácií s prevádzačmi v Líbyi!“
Informoval o tom denník „La Stampa“. Obvinenia sa týkajú malých skupín aktivistov z Nemecka: „U iných ako maltézsky ,Moa’, či nemecké organizácie, ktorých je väčšina, to vyzerá inak,“ povedal Zuccaro.
Prokurátor Zuccaro už začal vyšetrovanie údajných spojení pomocníkov s prevádzačmi. Už sa zistilo, že utečenecké člny sú privádzané svetelnými signálmi smerom k záchrancom. A sú dôkazy aj o telefonických rozhovoroch prevádzačov so samozvanými aktivistami.
Objasnenie prípadu žiadajú viaceré talianske opozičné strany. „Postaráme sa o to, aby špinavá hra mimovládiek, ktoré sa obohacujú na utečeneckej dráme, bola odkrytá,“ vyhlásila strana Liga severu (Lega Nord) v senáte. Podala už aj žalobu na viaceré mimovládky pre podozrenie z napomáhania ilegálneho prisťahovalectva, prevádzačstva a usmrcovania z nedbanlivosti. Kritika prichádza aj od ľavicových populistov Hnutie piatich hviezd okolo hviezdy – komika Beppeho Grilla. To by chcelo vedieť, kto tieto mimovládky a ich lode financuje.

 

 

Kasper: V manželskej príprave sme rozvojová krajina

Salzburg, 24.4.2017 (kath.net) 020 487 – Nemecký kardinál Walter Kasper vo Veľkom týždni na „Kňazskom dni“ Salzburskej arcidiecézy v Salzburgu kritizoval manželskú prípravu a Nemecko pritom označil ako rozvojovú krajinu:
„To sa musí zmeniť. V pastorácii nejde ponajprv o to nachádzať riešenie v ťažkých situáciách, ale dbať o to, aby k nim vôbec nedošlo. Na to slúži príprava na manželstvo a to je výzva pre pastoráciu! V časoch krízy je ‚manželstvo a rodina‘ domovom pre mnohých, aby v krízach našli oporu. Synodou biskupov o manželstve a rodine sa Cirkev vydala na cestu spoločného smerovania k obnove. No nemá to byť obnova, pri ktorej sa ignoruje konsenzus s minulosťou a láme tradícia. Synodu chápeme ako cestu, na ktorej vedení láskou hľadáme pravdu,“ vyhlásil Kasper. Potom pripomenul, že otázka prípravy na manželstvo bola v „Amoris Laetitia“ hlavným pastoračným bodom.
„Preto nesmieme zabudnúť na to, aby sme usilovali o plnosť lásky, ktorá tvorí život rodiny! Manželstvo je budúcnosť Cirkvi. Manželský pár sa stáva stvoriteľom vlastného ‚produktu‘, keďže manželstvo nie je hotový produkt, ktorý možno kúpiť na recept.“
Kardinál na záver upozornil:
„V tejto sviatosti podľa sv. Tomáša Akvinského spočíva uzdravujúca milosť a manželstvo tak robí sviatosťou uzdravovania, ktorá vedie k spáse duší.“

 

 

Cirkev začína novú akciu: ‘Náš kríž bude neviditeľný!’

Kolín, 22.4.2017 (kath.net/Messe in Moll) 020 486 – Inovatívnou akciou by chceli cirkvi v Nemecku postupovať proti nenávisti, polarizácii a vzájomnej dehonestácii. Pre tento účel majú byť všetci úradníci a všetky cirkevné budovy vybavené neviditeľnými krížmi!
Ako vysvetlil hovorca akcie, biskup Engels-Bitburg, kríž v nemeckej spoločnosti často vyvoláva konflikty a vyhlásil:
„Inak zmýšľajúci a inoverci sa môžu týmto symbolom cítiť masívne rušení, či dokonca zhadzovaní. Ako kresťania tu musíme ísť dobrým príkladom a vyhnúť sa každej polarizácii – napríklad verejným vyznaním svojej viery.“
Náklady na výrobu neviditeľných krížov sú dosť vysoké, ako biskup Engels-Bitburg pripustil:
„Ale cirkevnými daňami v dvojmiestnej miliónovej výške a súčasným vzdaním sa všetkej misijnej činnosti to rozhodne zvládneme!“

 

 

Prevádzači a zdanlivé obracanie na kresťanstvo

Hannover, 25.4.2017 (kath.net) 020 493 – Nemecká polícia odkryla zneužívanie azylu a zatkla dvoch hlavných podozrivých, ako uvádza v tlačovej správe. „Oboch mužov, 37-ročného Iránca a 54-ročného Nemca, obvinili z prevádzačstva a organizovania bandy prevádzačov, ako aj zo zarábania na zneužívaní azylového procesu.“ Vyšetrujú sa aj ďalší obvinení.
Hlavný obvinený Nemec mal podľa polície, „za okamžitú platbu v hotovosti pripravovať ľudí na vypočúvacie rozhovory v azylovom procese na Spolkovom úrade pre migráciu a utečencov (BAMF) a cielene ich navádzať na opisovanie legendárneho úteku a príbehov o prenasledovaní. Vo väčšine prípadov boli ilegálne sa v Nemecku nachádzajúci utečenci intenzívne školení, aby sa vydávali za konvertovaných kresťanov, ktorým by pri odsune do vlasti hrozilo prenasledovanie. Pre tento účel si tieto osoby o. i. nechali potvrdzovať návštevy nemeckých bohoslužieb a naučili sa naspamäť biblické podobenstvá.“

 
Nemecko: Moslimskí vedci chcú islamský zákon!

Berlín, 24.04.2017 (KAP/KNA) 020 491 – Viacerí moslimskí vedci v Nemecku sa vyslovili za islamský zákon podľa rakúskeho vzoru. To by podľa islamského vedca Mouhanada Khorchideho a politológa Hameda Abdela-Samada bola cesta, ako stlmiť vplyv konzervatívnych moslimských zväzov a zahraničných sponzorov v nemeckých mešitách. V berlínskom denníku „Tagesspiegel“ z pondelka vyjadrili názor, že „taký krok by mohol napomáhať moderný reformovaný islam“.
Viacerí politici CDU okolo členov prezídia Jensa Spahna a Júlie Klöcknerovej taký zákon požadujú. To narazilo na kritiku vlády, cirkví aj členov strany. Minister financií Wolfgang Schäuble (CDU), ktorý patrí k spoluzakladateľom Islamskej konferencie, začiatkom mesiaca povedal, že spolkový zákon „určite nie je tá správna metóda“.
Khorchide, profesor pre islamskú náboženskú pedagogiku v Münsteri, zdôraznil, že Spahnova idea je v zásade sympatická“. Nemecký štát má financovať imamov, „aby sme neboli odkázaní na financie zo zahraničia“. Väčšina moslimov v Nemecku nie je reprezentovaná zväzmi, ktoré viaceré spolkové krajiny považujú za partnerov v dialógu.
„Zásadný problém je, že v Nemecku sa pokúšame prevziať kresťanský model pre islam. To nezodpovedá tomu, ako sa islam sám chápe. Islam je individuálne náboženstvo.“
Abdel-Samad žiadal rozhodovanie nezávislej vedeckej rady o tom, ktorí moslimskí teológovia majú na univerzitách učiť:
„Učitelia nemajú byť odkázaní na súhlas islamských zväzov. Štát musí vydávať licencie pre náboženské spoločenstvá a mešity. Mešity musia prijímať imamov, ktorých štát určí a nesmú byť financovaní zo zahraničia.“ –zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.