Kardinál Burke: ‚Pápež mi neposkytol audienciu’. + Kardinál Maradiaga ostro napáda kardinálov ‚dubia’

Rím, 27.4.2017 (kath.net/LSN/jg) 020 505 – Kardinál Raymond Burke v interview pre InfoVaticana povedal, že ešte stále čaká na odpoveď na svoju prosbu o audienciu u pápeža. Kardinál je patrónom Suverénneho rádu maltézskych rytierov a jeden z autorov otázok – „dubia“ – pápežovi Františkovi k „Amoris laetitia“.

Pápeža pozdravil na kolégiu kardinálov na Vianoce, ale od novembra s ním nehovoril, ako povedal kardinál Burke. František menoval arcibiskupa Giovanniho Angela Becciu vo februári za mimoriadneho poverenca pre Maltézsky rád, ktorý rieši všetky otázky v mene pápeža.
„Mám titul, ale nijakú funkciu,“ konštatuje kardinál Burke. O situácii v ráde môže povedať len málo. Je však očividné, že sa tam odohrávajú „podivuhodné veci“, ako okolo veľkého daru, ktorého zdroj nie je známy, ako poznamenáva kardinál.
K nezodpovedaným otázkam štyroch kardinálov k „Amoris laetitia“ kardinál povedal, že nevie, či bude formálna verejná korekcia. Kardináli, ktorí „dubia“ predložili, sa však znova obrátia na pápeža. Taký je zvyčajný postup. Upozornia ho na význam tejto záležitosti, ktorá je taká závažná, že vedenie Cirkvi musí vydať jej objasnenie, ako povedal kardinál Burke.
Kardinál vyjadril dôveru, že pápež potom odpovie. Záležitosť sa musí riešiť „s veľkým rešpektom a jemnocitom“. Preto nechce uvádzať nijaké údaje vzhľadom na ďalší postup, ako zdôraznil kardinál Burke.

 

 

Kardinál Maradiaga ostro napáda kardinálov ‚dubia’
Vatikán, 27.4.2017 (kath.net/LSN/jg) 020 504 – Kardinál Oscar Rodriguez Maradiaga, koordinátor Rady kardinálov, ktorý radí pápežovi Františkovi pri reforme kúrie, ostrými slovami kritizoval štyroch autorov listu pápežovi s vyjadrením „dubia“ k „Amoris laetitia“. V interview pre talianske vysielanie švajčiarskeho RSI ich obviňuje z „farizejstva“.
„Štyria kardináli Walter Brandmüller, Joachim Meisner, Carlo Caffarra a Raymond Burke pápežský dokument vôbec nečítali,“ tvrdí Maradiaga. „Všetci sú už na odpočinku a mali by svoj čas využívať inak,“ odporúča hodnostár z Hondurasu. Kardinál Maradiaga je so 74 rokmi však tiež už blízko veku, v ktorom biskupi ponúkajú svoje odstúpenie.
„Ako je možné, že tí štyria nehovoria nič proti tým, čo vyrábajú zbrane,“ diví sa kardinál. „Iba Boh pozná svedomie a vnútornú motiváciu ľudí, no zvonka vyzerá správanie sa štyroch kardinálov ako nový farizejizmus,“ povedal Maradiaga doslova.
Títo „štyria bratia“ si myslia, že sú kompetentní pre náuku viery a pripúšťajú iba svoje metódy. Neberú ohľad na veľkú väčšinu veriacich, ktorí sú s „Amoris laetitia“ šťastní, ako tvrdí Maradiaga.
„Voz Cirkvi nemá spiatočný chod,“ pokračuje kardinál. „On jazdí vždy dopredu, pretože Duch Svätý sa nepohybuje smerom nazad. Duch Svätý vedie Cirkev, nie pápež. On pápeža Františka umožnil. Preto by sme mali s nádejou hľadieť do budúcnosti,“ odporúča kardinál.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.