Pápež ohlasuje zlatú ružu pre Fatimu + Spomienka na Fatimu

Vatikán, 11.5.2017 (KAP) 020 561 – Pápež František oznámil v stredu večer vo videovom posolstve odovzdanie Zlatej ruže mariánskej svätyni vo Fatime pri svojej púti v piatok a sobotu. František je po Pavlovi VI. (1967) a Benediktovi XVI. (2010) tretím pápežom, ktorý tam prinesie toto vysoké pápežské vyznamenanie – z pozláteného striebra vytepanú kyticu šiestich zlatých ruží.

 
V posolstve pápež prosí Portugalsko aj o porozumenie, že návštevu obmedzí na Fatimu. Uvádza, že nevidel možnosť prijať pozvania „do domov a farností, dedín a miest“. Veriacich vyzval, aby s ním putovali do Fatimy k Božej Matke „fyzicky, či duchovne, hlavne že s celým srdcom“.
„Prichádzam, aby som sa s vami podelil o Evanjelium nádeje a radosti,“ povedal pápež. Chcel by „ako pastier všeobecnej Cirkvi prísť k Božej Matke a priniesť jej svoju Zlatú ružu. Predstavuje „bratov a sestry na celom svete, ktorí sú vykúpení Ježišovou krvou – bez toho, že by bol niekto vylúčený“.

 
„Modlitba rozširuje naše srdce a robí ho ochotným prijať Božie dary. Ďakujem vám za vaše modlitby a obety, ktoré denne za mňa prinášate a ktoré veľmi potrebujem, pretože som hriešnik medzi hriešnikmi. ‘Veď som muž s nečistými perami a bývam medzi ľudom s nečistými perami’ (Iz 6,5). Nech modlitba osvecuje moje oči, aby som mohol vidieť iných, ako ich vidí Boh a milovať iných, ako ich miluje on,“ uviedol pápež.
Zlatá ruža (Rosa aurea) je pápežským vyznamenaním – je to strieborná kytica, ktorá sa pozlacuje. Má šesť ruží naplnených lahodne vonnými esenciami – balzamom a pižmom. Symbol zlatej ruže symbolizuje Ježiša Krista. Zlato ukazuje na jeho zmŕtvychvstanie, tŕne na jeho umučenie. Jednu z prvých ruží venoval pápež Urban II. v r. 1096 grófovi z Anjou, neskôr zlatú ružu odovzdávali pápeži osobnostiam, aby si ich naklonili svojmu vplyvu. Pápežský komorník Karl von Miltitz tak v r. 1519 odovzdal ružu kniežaťu Friedrichovi III. Saskému, aby ho povzbudil k potlačovaniu náuky Martina Luthera. Od pápeža Pavla VI. (1963-1978) sa toto zvláštne vyznamenanie odovzdáva už iba pútnickým miestam. Benedikt XVI. napr. priniesol toto vysoké vyznamenanie v r. 2007 rakúskej národnej svätyni v Mariazelli. …

 

Spomienka na Fatimu

V júni 1997 som sa zúčastnila pútnického zájazdu Lurdy – Fatima. Cestu tam sme absolvovali autobusom, naspäť lietadlom.
Cestou do Lúrd sme sa zastavili v Monaku a v Nice, kde sme okrem veľkolepých katedrál, obdivovali i nádheru stredomorského pobrežia, aj promenádu, nedávno tak kruto zasiahnutú teroristickým útokom.


Keďže zážitkov z týchto miest, a hlavne z posvätných zázračných Lúrd, bolo po každej stránke neúrekom, v tomto Jubilejnom roku Fatimy ožila vo mne túžba podeliť sa znova o skúsenosť, ktorú som, pred dvadsiatimi rokmi na tomto pútnickom mieste, spolu so všetkými ostatnými prítomnými pútnikmi, zažila.
Do Fatimy sme pricestovali 8. júna. Ráno 9. júna sme mali sv. omšu v nemocničnej kaplnke. Po obede od 14. hod. sme si konali krížovú cestu. Bolo úplne bezoblačno, obloha blankytne modrá, slnko riadne pálilo, zdalo sa byť väčšie ako v našich zemepisných šírkach.

 

Zrazu sme spozorovali, že sa okolo slnka v určitej vzdialenosti od jeho stredu vytvoril súvislý pravidelný viacfarebný kruh. Tento jav na Nebi trval až do úplného západu Slnka.
Niet divu, že celú krížovú cestu sme absolvovali s hlavami otočenými smerom ku slnku, čoho
dôsledkom bolo; poriadne spálené tváre a rovnako všetky obnažené časti tela, ba aj časté zakopnutia.
Keď sme sa podvečer vracali z krížovej cesty, divili sme sa, že všetky dostupné miesta vo Fatime a jej okolí boli obsadené autami a stanmi, okolo ktorých sa pohybovalo značné množstvo detí. Keď sme prišli do areálu baziliky, videli sme, že ku kaplnke Zjavenia prichádzajú neustále skupinky detí, nesúce každé z nich biely kvet, najčastejšie gladiol alebo karafiát. Deti kládli kvety pred sochu Panny Márie na obvodný ochranný múrik, na ktorom do začiatku sviečkovej procesie bola z nich vytvorená poriadne vysoká vrstva.
Priečelie baziliky pri slávnostnej sv. omši v nedeľu doobeda 10. júna bolo úplne preplnené v bielom oblečenými deťmi. Keďže nikto z účastníkov nášho zájazdu nemal vedomosti o tom, čo sa to vlastne v ten deň vo Fatime deje, neinformovala nás o tom ani sprievodkyňa ani duchovný zájazdu, domnievali sme sa, že deti sem prišli z celého Portugalska na prvé sv. Prijímanie?! (Doteraz nemám v tomto jasno.)

 

Informácie sme si upresnili až neskôr pomocou knihy Fatima, ktorú som, tesne pred odchodom z tohto posvätného miesta, kúpila. Cestou v autobuse pri jej listovaní som zistila, že 10. júna je sviatok Anjela Portugalska, jeden z najkrajších v roku, a vtedy sa koná i národná púť detí do Fatimy, možno aj prvoprijímajúcich?!
Obrázok v knihe Fatima predstavujúci maľbu v nemocničnej kaplnke, ktorý prikladám, verným spôsobom zobrazuje úkaz okolo slnka, ktorý nás všetkých počas krížovej cesty, tak hlboko oslovil. Samozrejme, že som knihu nechala v autobuse kolovať a po dlhšom tichu sme sa s bázňou osmeľovali vyjadrovať svoje dojmy a pocity z Fatimy aj takýmito slovami:
„Nebo neobvyklým úkazom okolo slnka 9. júna vítalo prichádzajúce deti, malých nevinných pútnikov z Portugalska, ich rodičov a príbuzných“.
No, a my, rôzni pútnici z celého sveta, putujúci do Fatimy v ´97 roku 80. Výročia Zjavení Panny Márie, sme sa pri nich „zviezli“. Boli sme obdarení veľkou milosťou, že sme sa práve v tom čase nachádzali na tomto svätom mieste, že sme toto všetko tam videli, prežili, zakúsili.
I keď sme si tieto skutočnosti uvedomili trocha oneskorene, o to intenzívnejšie a dlhšie sme ich prežívali potom.
Keď sme pristávali na bratislavskom letisku, spontánne sme začali spievať Ave Mária …. Pri lúčení sme si sľubovali a prízvukovali, že na túto skúsenosť z Fatimy nikdy nezabudneme, že ju priblížime našim drahým a blízkym a všetkým, ktorí …….. Preto, za seba, v tomto milostivom roku Fatimy, znova vydávam toto svedectvo.
Vďaka ti Bože, i tebe Panna Mária Fatimská, Kráľovná posvätného ruženca, za tento veľký dar, ktorým ste ma, prostredníctvom darčeku mojich detí k môjmu životnému jubileu, vtedy obdarovali!
S úctou pútnička Kamila
V sobotu 13. mája 2017 putujme duchovne celá rodina do Fatimy a navzájom sa zasväťme:
Mária, Matka naša, zasväcujeme seba a všetkých členov našich rodín Tvojmu Nepoškvrnenému Srdcu v živote i v smrti, aby nás chránilo od každej záhuby duše i tela. Viem Matka, že tých, ktorých ochraňuješ, sú v bezpečí, a preto sa odovzdávam Tvojmu Srdcu s úplnou dôverou pre čas i pre večnosť. Amen

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.