Návrat ÚV KSČ? Kotlebovcov chcú rozpustiť, Čižnár sa obrátil na Najvyšší súd. + ĽSNS môže snaha o rozpustenie posilniť. + Deň svätých Cyrila a Metoda v Rusku

Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu je v ohrození. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal Najvyššiemu súdu návrh na jej rozpustenie. Ide vraj o extrémistickú stranu s fašistickými tendenciami, ktorá svojou činnosťou porušuje Ústavu Slovenskej republiky. Polícia v poslednej dobe začala vyšetrovať viacero jej členov.

Biele deti či ukryté symboly
Generálna prokuratúra týmto uzavrela prešetrovanie vo veci vyše 170 evidovaných podaní s požiadavkou rozpustiť kotlebovcov. S ĽSNS sa v poslednej dobe spája viacero káuz; napríklad kauza neonacistických symbolov ukrytých v číslach, protižidovský status poslanca Stanislava Mizíka, slová Milana Uhríka o bielych deťoch či sporné výroky v rádiu poslanca Milana Mazureka.
Podobný osud, aký teraz hrozí ĽSNS, pred rokmi postihol Slovenskú pospolitosť. Najvyšší súd ju rozpustil v roku 2006 s argumentom, že jej činnosť je v rozpore s Ústavou. Išlo o prvý podobný prípad v dejinách moderného Slovenska. Predsedom Pospolitosti bol terajší šéf ĽSNS Marian Kotleba.

Nie sú tieto preferencie  skutočný dôvod na zrušenie ĽSNS?

Návrh generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára na Najvyšší súd na rozpustenie Ľudovej strany Naše Slovensko Mariana Kotlebu môže strane priniesť nárast preferencií.
Zakročte, vyzýval Fico

Premiér Robert Fico 9. mája vyzval orgány činné v trestnom konaní, aby proti kotlebovcom zakročili. „Pretože ak toto budeme vnímať ako niečo normálne a budeme sa tváriť, že toto je súčasť slobody názoru alebo slobody prejavu, tak sa veľmi, veľmi mýlime. Toto nemá nič spoločné ani s demokraciou, ani s hodnotami a čím skôr tieto prejavy zastavíme, tak to bude pre túto krajinu lepšie,“ uviedol.

Fico hovoril o prejavoch extrémizmu spojených s pôsobením jednej z parlamentných strán. Upozornil, že politik tejto strany v televízii hovorí, že nemá názor na holokaust a iného predstaviteľa strany sprevádzali v televízii dvaja ozbrojení muži, ktorí ostentatívne ukazovali svoje zbrane. Podobne to podľa Fica bolo aj v 30. rokoch minulého storočia, keď Adolf Hitler chodil po Nemecku s príslušníkmi SA.

http://www.ta3.com/clanok/1106101/cesta-do-pekla-lsns-moze-snaha-o-rozpustenie-posilnit.html
V Rusku veľkolepo oslavujú na Červenom námestí a v celej federácii Deň slovanského písomníctva, Deň svätých Cyrila a Metoda, pozrite si krátku správu (cca 2 minúty!) z televíznych novín ruskej verejnoprávnej telvízie: Video TU: http://www.1tv.ru/news/issue/2017-05-24/15:00#4 – v Slovenskej republike „tiše po pěšince”, hanbíme sa, že sme Slovania…
Únia slovenských spisovateľov, umelcov a kultúrnych tvorcov žijúcich mimo územia Slovenska
Cesta do pekla? ĽSNS môže snaha o rozpustenie posilniť

Návrh generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára na Najvyšší súd na rozpustenie Ľudovej strany Naše Slovensko Mariana Kotlebu môže strane priniesť nárast preferencií.

 

Dokazovanie bude zložité
Ako uviedol politický analytik Ján Baránek, nevie si predstaviť, ako bude vyzerať dokazovanie, že strana sa snaží o rozklad demokratického zriadenia. To bude podľa neho veľmi zložité na dokázanie. Baránek uviedol, že v celom prípade hrozí, že v záujme záchrany demokracie prijmeme nedemokratické opatrenia, čo je cesta do pekla. Celý postup je podľa neho zle nastavený.

Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu je v ohrození. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal Najvyššiemu súdu návrh na jej rozpustenie. Ide vraj o extrémistickú stranu s fašistickými tendenciami…
Problém sa podľa Baránka má riešiť tým, že ĽSNS zoberú agendu, a nie legitimitu, keďže strana je legitímne zvolená. K tejto agende patrí riešenie korupcie, ochrana národných záujmov či riešenie rómskeho problému. Ako uviedol, tu je priestor pre koalíciu, ktorá však musí problémy riešiť pragmaticky. Rozpustenie strany by podľa Baránka nič nevyriešilo. Predstavitelia strany si totiž môžu kúpiť inú stranu, dajú jej iný názov a tá strana začne s vyššími preferenciami, ako majú dnes.


Čo by sa stalo v parlamente

Prípadné zrušenie ĽSNS by v vraj v parlamente nespôsobilo takmer žiadne zmeny, uviedla zapisovateľka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eva Chmelová s odvolaním sa na volebné zákony.

Kotlebovci by teda v parlamente bez strany zostali do konca volebného obdobia. Ak by však niektorý z nich po zrušení strany prišiel z rôznych dôvodov o mandát, nikto by ho nenahradil. „Zákon hovorí, že ak je strana zrušená, tak nenastupuje náhradník,“ uviedla Chmelová.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal v stredu na Najvyšší súd návrh na rozpustenie politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Podľa názoru prokuratúry, cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v Slovenskej republike. Generálna prokuratúra týmto uzavrela prešetrovanie vyše 170 evidovaných podaní s požiadavkou podať Najvyššiemu súdu Slovenskej republiky návrh na rozpustenie politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. S ĽSNS sa v poslednej dobe spája viacero káuz; napríklad kauza neonacistických symbolov ukrytých v číslach, protižidovský status poslanca Stanislava Mizíka, slová Milana Uhríka o bielych deťoch či sporné výroky v rádiu poslanca Milana Mazureka.
Podobný osud, aký teraz hrozí ĽSNS, pred rokmi postihol Slovenskú pospolitosť. Najvyšší súd ju rozpustil v roku 2006 s argumentom, že jej činnosť je v rozpore s Ústavou. Išlo o prvý podobný prípad v dejinách moderného Slovenska. Predsedom Pospolitosti bol terajší šéf ĽSNS Marian Kotleba.

http://www.ta3.com/clanok/1106101/cesta-do-pekla-lsns-moze-snaha-o-rozpustenie-posilnit.html

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.