Podľa Medianu SNS tretia, ĽSNS obrovský prepad, iba 7,5 percenta. Podľa MEDIA T je to úplne naopak. + Denník N: Kotlebov program nie je fašistický, ani nacistický

Na voľbách do Národnej rady SR by sa určite zúčastnilo 33 percent opýtaných

Podpora najsilnejšej vládnej strany je približne na úrovni volebného výsledku z parlamentných volieb z marca 2016. Podľa aktuálneho volebného prieskumu agentúry Median SK by Smer-SD získal 28,5 percenta hlasov. Oproti voľbám si mierne polepšili SaS (14,5 percenta ) a SNS (11,5 percenta).

Priesku volebných preferencií MEDIA T ukazujú pravý opak

Prieskum posúva do parlamentu aj KDH (6,5 percenta), ktoré má už niekoľko mesiacov rovnakú podporu ako Sme rodina (6,5 percenta) a Most-Híd (6,5 percenta). Najväčší prepad preferencií má od volieb #Sieť (2 percentá), ktorá by skončila mimo Národnej rady. Pohoršilo si aj OĽaNO-NOVA (10 percent), ako aj ĽSNS (7,5 percenta). SMK by so ziskom 4,5 percenta opäť ostala mimo parlamentu.

Na voľbách do Národnej rady SR by sa určite zúčastnilo 33 percent opýtaných, 20 percent sa vyjadrilo, že sa skôr zúčastnia a dve percentá ešte neboli rozhodnuté. K volebným urnám by určite nepristúpilo 40,5 percenta respondentov a ďalších 4,5 percenta by sa skôr nezúčastnilo.

Reprezentatívny prieskum sa realizoval formou osobných rozhovorov a cez webové dotazníky na vzorke 1078 respondentov starších ako 18 rokov od 17. apríla do 14. mája.

TASR dnes informoval Michal Mislovič z agentúry MEDIAN SK.

http://www.hlavnespravy.sk/prieskum-smer-sd-obhajil-volebny-vysledok-sas-sns-si-polepsili/1035300

 

Kotlebov fašistický program

Veľa ľudí by si zrejme želalo, aby nadpis zodpovedal realite, Kotlebova strana ĽSNS by mohla byť zakázaná a bolo by po probléme. Žiaľ, také jednoduché to nie je. Kotlebov program totiž nie je fašistický, ani nacistický. Je to zmes všeličoho a v prvom rade expresný tiket do Bieloruska.

Možno ide v niektorých bodoch mierne do extrému (bod 2.1 Založíme domobranu alebo bod 2.4 Zavedieme policajné cvičenia v osadách), ale to je tak všetko. Možno o to viac by sme mali diskutovať o tom, že viac ako polovica bodov (28 zo 49) jeho programu sú buď obyčajný populizmus, miestami horší než ten Ficov (14 bodov) alebo sú to body, ktoré by našej spoločnosti či ekonomike výrazne uškodili (tiež 14 bodov).

Ďalších 10 bodov je ako keby prevzatých z programu SaS, 9 bodov je na diskusiu a 2 body existujú už dnes. Spolu 49 jednotlivých bodov, ktoré sa nachádzajú v Kotlebovom programe. Samotný program je na konci tohto blogu. 

Poďme sa teda baviť o tom, ako by vyzeralo Slovensko, keby sa šibnutím čarovného prútika realizovali všetky Kotlebove body: Boli by sme vystúpení z EÚ, čo by znamenalo, že na slovenské výrobky exportované do EÚ by sa muselo platiť clo. Nerobme si žiadne ilúzie, že by nám EÚ dovolila ostať alebo stať sa členom EHS (Ekonomický hospodársky priestor), vlastne on a nie EÚ umožňuje bezcolný obchod.Do pár rokov by najväčší investori a nie len zahraniční, opustili Slovensko.

Bod 6.2. Zrušenie stimulov pre zahraničných investorov by sa naplnil automaticky, lebo už by sem nik neprišiel. Boli by sme aj vystúpení z NATO (bod 8.1.), čo by znamenalo, že by sme výrazne museli zvýšiť výdavky na obranu. Napríklad kvôli tomu, že by vojaci strážili hranice (bod 4.2) alebo že by sme mali vlastnú protivzdušnú obranu (bod 8.5). Mali by sme už len jednu zdravotnú poisťovňu (bod 5.2.), čo by znamenalo odškodnenie alebo odkúpenie súkromných zdravotných poisťovní za stovky miliónov Eur.

Ľudia by chodili do dôchodku v šesťdesiatich rokoch, dva dôchodkové ročníky sú ročné vyššie náklady (a nižšie príjmy do sociálnej poisťovne) asi o trištvrte miliardy eur. Mali by sme zavedenú rovnú daň, čo by síce ekonomike pomohlo, no v prvom roku by spôsobilo mohutný výpadok verejných financií (tento plánuje SaS financovať zrušením Ficových sociálnych balíčkov, čo Kotleba neplánuje).

Výpadok vo verejných financiách by spôsobili aj nájomne byty, ktoré by „slušným rodinám“ dal k dispozícii štát (bod 3.5), rovnako ako materská vo výške 100 predošlej mzdy po dobu troch rokov (bod 3.6), či odkúpenie alebo vyvlastnenie (vrátane odškodnenia) strategických podnikov (bod 6.1) .

Uvedené opatrenia by v prvom rade spôsobili miliardové výpadky resp. vyššie výdavky a Slovensko by sa vybralo rovno na grécku cestu a/alebo čelilo rôznym medzinárodným žalobám (za vyvlastnenie zdravotných poisťovní či strategických podnikov). Samozrejme naplnenie bodu 1.1. Vyrovnaný štátny rozpočet je nemysliteľné. Ak by k týmto opatreniam opustilo Slovensko eurozónu (bod 9.1), masívne by devalvovala nová slovenská koruna.

Do tohto všetkého by bolo zrušené financovanie politických strán (bod 1.4), čo v skutočnosti znamená, že by sa do parlamentu dostali len strany financované oligarchami a tiež by poslanci robili za minimálnu mzdu (bod 1.5), čo znamená že v parlamente by boli len neschopní snilkovia alebo grázli schopní všetkého. Skôr tí druhí. V tomto je Kotleba aj so svojim programom nebezpečný. Nie v tom, že by jeho program rušil demokraciu. Ale v tom, že by nás dostal rovno do Bieloruska.

 

Vysvetlivky: S – z programu SaS, N – nerealizovateľné alebo škodlivé, P – populistické, E – existuje, D – na diskusiu Krátene. Viac TU: https://dennikn.sk/blog/kotlebov-fasisticky-program/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.