Kardinál Müller musí odstúpiť. + Nemecký parlament schválil ‘manželstvo pre všetkých’!

Pápež František sa lúči s kardinálom Müllerom

Vatikán, 30.6.2017 (KNA) – Pápež František sa prekvapujúco rozlúčil so svojím najvyšším spolupracovníkom. Ako informovali talianske médiá a nemecká Katolícka agentúra KNA v piatok podvečer, kardinálovi Müllerovi pápež nepredĺži jeho pôsobenie na poste prefekta Kongregácie pre náuku viery. Funkčné obdobie sa kardinálovi Müllerovi po piatich rokoch končí 2. júla. O dôvodoch rozhodnutia pápeža Františka zatiaľ nie je nič známe. Oficiálne potvrdenie jeho odstúpenia ešte nevydali.

Kardinál Müller vďačí svojmu menovaniu v roku 2012 pápežovi Benediktovi XVI. V r. 2014 ho František menoval za kardinála.
Medzi Müllerom a pápežom Františkom boli v minulých rokoch rozdiely v názoroch na morálno-teologické otázky. Naostatok kardinál Müller 25. mája v televíznom interview kritizoval skutočnosť, že František prepustil troch kardinálových dlhoročných verných spolupracovníkov proti jeho vôli.

Kardinál Müller, akademický žiak kardinála Karla Lehmanna, bol pred odchodom do Ríma od r. 2002 biskupom v Regensburgu. Predtým pôsobil ako profesor dogmatiky na Mníchovskej univerzite.
Médiá už dlhšiu dobu špekulujú o odvolaní Müllera. Nemecký kardinál nehral v protiklade s jeho predchodcami v úrade, najmä s vtedajším kardinálom Jozefom Ratzingerom, vo svojej funkcii za pápeža Františka nijakú ústrednú úlohu.

Spor o „Amoris laetitia“

Očividnými sa stali protikladné názory kardinála Müllera a pápeža pri výklade pápežského dokumentu „Amoris laeititia“ z apríla 2015. Kardinál Mülller verejne zastával názor, že aj po tomto dokumente je sväté prijímanie pre rozvedených a znovu zosobášených katolíkov možné iba, ak v druhom zväzku žijú v sexuálnej zdržanlivosti. Pápež naproti tomu odobril aj interpretácie – napr. biskupov Argentíny – ktoré prijímanie pre týchto ľudí v jednotlivých prípadoch dovoľujú.

Ludwig Gerhard Müller narodený 31.12.1947 v Mainz-Finthene je teológom medzinárodného mena. Už v r. 1997 ho pápež Ján Pavol II. povolal do Medzinárodnej komisie teológov, teologického „think-tanku“ pre pápeža a kúriu. Po menovaní za biskupa v r. 2002 sa stal členom Kongregácie pre náuku viery ako jeden z iba štyroch nekardinálov. Okrem toho je vydavateľom zobraných Ratzingerových diel.

Menovaním Müllera za prefekta Kongregácie pre náuku viery sa pápež Benedikt vtedy povzniesol ponad výhrady niektorých hodnostárov, ktorým bolo podozrivé Müllerovo priateľstvo s Gustavom Gutierrezom (84), otcom teológie oslobodenia.

Nemecký parlament schválil ‘manželstvo pre všetkých’!

Berlín, 1.7.2017 (kath.net/pl) 020 705 – Nemecký parlament schválil 30. júna „Manželstvo pre všetkých“! Predseda parlamentu Norbert Lammert oznámil výsledok hlasovania: zo 623 poslancov hlasovalo za zákon 393, proti bolo 226, zdržali sa štyria. Takže v Nemecku budú môcť páry rovnakých pohlaví uzatvárať „manželstvo“.

Kancelárka Angela Merkelová hlasovala proti zákonu. V príhovore po hlasovaní povedala, že sa veľa zaoberala otázkou blaha dieťaťa a pritom „dospela k zmene svojho postoja a k presvedčeniu, že by mohla byť možná aj adopcia detí pre homosexuálne páry“. „Napriek tomu zostáva pre mňa manželstvo v ústave zväzkom muža a ženy a preto som dnes nehlasovala za tento návrh zákona,“ povedala kancelárka.

V predchádzajúcej diskusii v parlamente sa toto rozhodnutie už pred hlasovaním oslavovalo ako „historické“! Otázky postihnutých detí a teraz už eticky naliehavé otázky umelého oplodnenia, darcovstva semien a vajíčkových buniek, ako aj náhradného materstva a adopcií sa v diskusii spomínali iba málo či vôbec nie!
Nemecký parlament bol napriek obmedzeniam v doprave a prudkých lejakoch a záplavách v Berlíne veľmi dobre obsadený.

Predseda frakcie kresťanských strán CDU-/CSU Volker Kauder sa v diskusii zastával manželstva muža a ženy. Konštatoval, že má rešpekt voči iným rozhodnutiam, ale že si vyprosuje tento rešpekt aj pre tých, ktorí sa z kresťanských dôvodov zasadzujú za manželstvo muža a ženy.

Thomas Oppermann, predseda frakcie socialistov SPD, povedal, že pri „manželstve pre všetkých“ ide predovšetkým o to, „aby ľudia, nie pohlavia, boli ochotní prijať za seba zodpovednosť“.
Katrin Göringová-Eckardová, predsedníčka frakcie Koalícia 90/Zelení (v r. 2009-2013 predsedníčka synody Evanjelickej cirkvi v Nemecku (EKD), sa bezvýhradne vyslovila za „manželstvo pre všetkých“.
Bývalá poslankyňa za úniu CDU-CSU, Erika Steinbachová, teraz nezávislá, sa jasne vyslovila za manželstvo muža a ženy a nazvala tento vývoj „spontánnym pôrodom“. Vyhlásila, že to neboli socialisti z SPD, ale sama kancelárka, kto otvoril dvere tomuto hlasovaniu.

Podpredseda parlamentu za CDU/CSU Jan-Marco Luczak sa vyslovil za schválený zákon.
Johannesa Kahrsa z SPD zachvátili emócie a reval do mikrofónu: „Roky sa únia stavala proti otvoreniu manželstva pre všetkých. To je úbohé a trápne. Vďaka za nič, pani Merkelová!“

Gerda Hasselfeldtová, predsedníčka krajskej CSU, sa vyslovila za manželstvo muža a ženy ako „bunky našej spoločnosti“. Napriek tolerancii nie je „nerovné rovnaké“. A vyjadrila údiv nad tým, že otázka manželstva v zmysle ústavy sa tu odbavila tak, akoby nemala nič do činenia s chápaním štátoprávnosti.
Norbert Lammert, predseda parlamentu, pri otvorení zasadnutia vyzval, aby sa vzájomne rešpektovali iné postoje. –zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.