“Kresťania v Turecku sú ohrozeným druhom,”: Turecká vláda zhabala cirkvám 50 nehnuteľností. + Kardinál Onaiyekan: Bojíte sa islamizácie? Choďte christianizovať!

Erdogan útočí na kresťanské cirkvi: Turecká vláda zhabala cirkvám 50 nehnuteľností Tvrdá administratíva tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogan zabavila 50 nehnuteľností jednej z najstarších kresťanských komunít na svete, sýrskej pravoslávnej cirkvi, s tvrdením, že ich vlastnícke listiny uplynuli, píše Al-Monitor

Medzi “stovkami tisíc metrov štvorcových”, ktoré sa po novom nachádzajú vo vlastníctve Turecka, sú údajne aj mnohé staroveké kostoly a kláštory. Niektorí vedúci predstavitelia cirkvi a kresťanských komunít odhalili, že “niekoľko kostolov a kláštorov, ktoré boli odovzdané štátnej pokladnici, boli darované ministerstvu náboženských záležitostí (Diyanet), mocnej štátnej inštitúcii, ktorá dohliada na moslimské mešity,” poznamenáva Al -monitor. “Naše cirkvi a kláštory sú kľúčové pre Sýrčanov v tejto krajine; naša existencia sa na nich spolieha. Sú to naše dejiny a to, čo udržiava našu kultúru,” povedal novinárom Kuryakos Ergun, predseda Nadácie kláštora Mor Gabriel.

“Krajina by mala chrániť toto dedičstvo, no vidíme, že naša kultúra je ohrozená.” Predstavitelia Mor Gabriel, jedného z najstarších kresťanských kláštorov (z 5. storočia) sveta v prevádzke, apeloval na vládu Erdogana, aby zastavil konfiškáciu. V máji vládna komisia poverená likvidáciou zaisteného kresťanského majetku úradne odmietla odvolanie Mor Gabriel, uvádza Al-Monitor. Erol Dora, Sýrčan a jeden z mála kresťanských zákonodarcov v tureckom parlamente, údajne odhalil, že “minulý rok komisia na likvidáciu začala presúvať na štátne inštitúcie aktíva, ktorých štatút určil, že už nie sú platné. Medzi nimi boli desiatky kostolov, cintorínov a iných nehnuteľností, ktoré sýrska komunita používala už celé stáročia.”

Kresťanský poslanec sa údajne pokúša nájsť politické riešenie rešpektovania práva tureckých menšinových skupín. “Turecko musí prijať politiku, ktorá chráni občanov rôznych náboženstiev. To musí byť súčasťou úsilia o dodržiavanie moderných demokratických zásad a právneho štátu,” povedal Dora. Erdoganova administratíva je známa tvrdou islamistickou politikou, odvracaním sa od slobody tlače, prejavu a náboženstva od chvíle, kedy sa dostala k moci.

Okrem nedávnej udalosti týkajúcej sa zhabania majetku patriaceho sýrskej pravoslávnej cirkvi, turecká vláda v minulosti útočila na ​​iné kresťanské cirkvi a vyhlásila ich majetok za majetok štátu. “Kresťania v Turecku sú ohrozeným druhom,” uviedla politológočka Dr. Elizabeth H. Prodromouová a historik Alexandros K. Kyrou, ktorý sa odvoláva na stav menšinovej skupiny v Turecku pod prezidentom Erdoganom.

Režim Erdogana je známy aj odstraňovaním kresťanských vládnych činiteľov, ako aj zatýkaním a deportom kresťanov z Turecka. “Sýrčania, niekedy nazývaní Asýrčania, sú dedičmi civilizácie v historickej Mezopotámii, ktorá sa datuje až do roku 3500 a mnohí dnes hovoria aramejským dialektom, Kristovým jazykom,” vysvetľuje Al-Monitor. “Väčšina z nich je pravoslávna, ale Sýrčania patria k rôznym kresťanským denomináciám.”

http://www.hlavnespravy.sk/erdogan-utoci-na-krestanske-cirkvi-turecka-vlada-zhabala-cirkvam-50-nehnutelnosti/1060590

 

 

Kardinál Onaiyekan: Bojíte islamizace? Jděte christianizovat!

Nigérie. „Nikdo vás nemůže islamizovat, pokud vy nebudete souhlasit se svou islamizací,“ řekl ve svém nedělním kázání nigerijský kardinál John Onaiyekan. Arcibiskup Abuji mluvil na téma poplašných hlasů o plánech na islamizaci země. „I kdyby někdo tyto plány měl, má na ně plné právo. Stejně tak jako já mám právo christianizovat celou Nigérii. Odpověď nenajdeme ve stížnostech a lamentacích. Povstaňte jako muži a jděte christianizovat Nigérii,“ kázal kardinál Onaiyekan při nědělní liturgii ve farním kostele P. Marie Ustavičné pomoci, kde udílel biřmování.

„Pokud nejste připraveni vstát a nést Kříž, jste na pokraji ztráty své víry; pokud nechcete přijít o své výhody pro Krista, nezasloužíte si nazývat se křesťany,“ pokračoval nigerijský kardinál. Jak dále vysvětlil, nikdo nepřivede národ ke Kristu vyhledáváním vlastní prosperity a materiálních výhod. „Národ christianizujete, když jste připraveni stát na straně pravdy, hlásat evangelium, nést Kříž a následovat Pána Ježíše,“ hlásal biřmovancům kardinál Onayekan.

Připomeňme, že Nigérie je se svými 186 miliony obyvatel nejlidnatějším státem Afriky. Počet muslimů a křesťanů je podle statistik téměř vyrovnaný, vyznavači sunnitského islámu převažují asi o dva procentní body. Zároveň je také zemí, ze které v posledních měsících přichází italskou cestou nejvíce emigrantů.

(job)

http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=26024

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.