Danko zaplatí 12 000 eur za vlaky na šaštínsku púť. + Rabín varuje po útoku v Barcelone: Židia, vráťte sa do Izraela, Európa je už stratená

Dva mimoriadne vlaky, ktoré 15. septembra vypravia kvôli celonárodnej púti pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach, zaplatí líder SNS a predseda parlamentu Andrej Danko z vlastného vrecka.

Potvrdil to dnes pre TASR s tým, že mu celá situácia pripadá komická.

„Ja som sa prihlásil, dohodol cez biskupský úrad a celé to zafinancujem. Keď to platili komunisti, je neuveriteľné, že to nevieme zaplatiť my. Radšej to zaplatím z vlastných zdrojov. Nie je to trápne, keď musíme takéto veci riešiť a vybavovať?“ pýtal sa. Danko nechce ďalšie rozbroje v koalícii, preto povedal, aby vlaky objednali a on ich zaplatí.

„Vlaky budú vypravené, boli sme oslovení Farnosťou Šaštín-Stráže, ktorá si nakoniec tieto mimoriadne vlaky od nás objednáva,“ uviedol riaditeľ komunikačného odboru a hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč s tým, že ZSSK pôvodne neplánovala tento rok vlaky vypraviť, keďže nedošlo k ich objednaniu zo strany Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Vlaky za 12 000 eur

Podľa predbežného návrhu ZSSK by mal prvý z vlakov vyraziť o 5.35 h z Prievidze a pokračovať po trase Topoľčany – Zbehy – Leopoldov – Trnava – Šaštín-Stráže a späť. K tomuto vlaku bude vedený prípojný vlak z Nitry do Zbehov. Druhý z vlakov by mal byť podľa predbežného návrhu vypravený o 6.15 h zo Zlatých Moraviec a pokračovať po trase Nové Zámky – Galanta – Trnava – Šaštín-Stráže a späť.

Ako TASR informoval riaditeľ úradu Bratislavskej arcidiecézy Tibor Hajdu, náklady na vypravenie mimoriadnych vlakov sú približne 12.000 eur. „Ohlásili sa viaceré osoby, ktoré sú ochotné prispieť na uhradenie týchto nákladov,“ dodal Hajdu.

Celonárodná púť k patrónke Slovenska – Sedembolestnej Panne Márii sa oficiálne koná od roku 1732. Podľa údajov na stránke bazilika.sk do Šaštína-Stráží počas púte každoročne zavíta približne 20.000 veriacich, pričom v jubilejnom roku 2014 ich prišlo 50.000. Vyvrcholením púte je sviatok patrónky Slovenska, ktorý pripadá na 15. septembra.

https://www.aktuality.sk/clanok/514990/danko-zaplati-12-000-eur-za-vlaky-na-sastinsku-put/?utm_source=cas.sk&utm_medium=zona-article&utm_content=box-aktuality-article&utm_campaign=cross

 

Rabín varuje po útoku v Barcelone: Židia, vráťte sa do Izraela, Európa je už stratená

BARCELONA- Európa je stratená. Vráťte sa domov. Španielský židovský duchovný po útoku v Barcelone varuje. Zároveň vyzýva všetkých Židov, aby opustili Španielsko. Obul sa aj do politikov, ktorí si nevedia dať rady s radikálnym islamizmom. Rabín Meir Bar-Hen z Barcelony tvrdí, že Európa je stratená. Z tohto dôvodu vyzýva všetkých Židov, aby sa vrátili do vlasti. Starý kontinent podľa neho prehráva boj s terorizmom. V Španielsku sa teroristom darí, nazýva ho „liahňou islamistického teroru,“.

Tieto tvrdé slová citujú britské médiá, ktoré prevzali rozhovor rabína z izraelskej agentúry JTA.

Kupujte nehnuteľnosti a odíďte

„Hovorím našim členom: Nemyslite si, že sme tu nastálo, kupujte nehnuteľnosti v Izraeli. Toto miesto je stratené. Nezopakujte chybu alžírskych a venezuelských Židov. Radšej skôr ako neskôr,“ tvrdí Bar-Hen. Jeho smutné varovanie prišlo po barcelonskom útoku, ktorý zanechal po sebe 13 mŕtvych a vyše 120 ranených.

K ďalšiemu útoku autom došlo o niekoľko hodín neskôr v meste Cambrils. Pri tomto incidente zahynula jedna žena a viacero osôb utrpelo zranenia.

Nevedia si rady

Jeho slová idú trochu v protiklade s vyjadrením Židovskej federácie v Španielsku, ktorá plne podporila prácu bezpečnostných zložiek. „Denne pracujú na tom, aby zabránili fanatikom a radikálnym moslimom v spôsobovaní bolesti a chaosu v našich mestách,“ znie vyhlásenie federácie. Podľa portálu Times of Israel Bar-Hen odsúdil niektorých politikov za to, že si nevedia rady s radikálnym islamizmom.

Maročan podozrivý z útoku v Barcelone sa zmenil za posledný rok

Podozrivý Younes Abouyaaqoub, ktorý je na úteku po útoku dodávkou do davu ľudí na promenáde v španielskej Barcelone, sa posledný rok správal ako konzervatívnejší veriaci moslim a počas marcovej návštevy v rodisku v Maroku odmietal podať ruku ženám. Uviedli to v nedeľu členovia jeho rodiny. Príbuzní vyjadrili šok a hnev po zverejnených informáciách, že 22-ročný Abouyaaqoub, ako aj jeho brat a dvaja bratranci sa údajne podieľali na útoku v Barcelone. Všetci spomínaní pochádzajú z malého marockého mesta Mrírt s prevažne berberským obyvateľstvom.

http://www.topky.sk/cl/100300/1650949/Rabin-varuje-po-utoku-v-Barcelone–Zidia-vratte-sa-do-Izraela–Europa-je-uz-stratena

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.