Občania sa po vzore Rakúska domáhajú nedeľného pokoja. Kosíte v nedeľu? Nesťahujte sa do Záhorskej Bystrice

Do konca roka chcú v bratislavskej mestskej časti prijať všeobecne záväzné nariadenie, ktoré by pokutovalo nedodržiavanie nedeľného pokoja.

Na dodržiavanie nedeľného a sviatočného pokoja chcú v Záhorskej Bystrici do konca roka prijať aj Všeobecne záväzné nariadenie. Malo by obsahovať aj pokuty za jeho nedodržiavanie.

Pod nápisom sú preškrtnuté piktogramy niektorých domácich prác, ktoré sú v tejto mestskej časti v nedeľu a vo sviatok nežiaduce.

Záhorská Bystrica je okrajovou časťou Bratislavy smerom na Záhorie. Má približne päťtisíc obyvateľov a na jej území sa nachádza jedna z najlukratívnejších bratislavských štvrtí Strmé vŕšky.

(Zdroj: Foto SME – Gabriel Kuchta)

Môžu robiť, čo chcú, len nech sú ticho

„Nehovorím, že ľudia nemajú nič robiť,“ vysvetľuje tabuľu zakazujúcu domáce práce v nedeľu starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krupa (SDKÚ).

„Môžu robiť, čo chcú, len by mali vykonávať aktivity, ktoré by neobmedzovali okolie hlukom, prachom alebo nejakou mimoriadnou výstrednosťou,“ dodáva.

Nápad osadiť informačnú tabuľu o nevykonávaní domácich prác v nedeľu a vo sviatok vzišiel podľa Krupu z požiadaviek obyvateľov mestskej časti. „Ľudia sa sťažovali, že sused kosí alebo firma vo vedľajšom dome vykonáva stavebné práce.“

Tabuľu osadili začiatkom augusta.

Požiadavka rešpektovania nedeľného pokoja má zatiaľ podľa starostu pre obyvateľov Záhorskej Bystrice len odporúčací charakter. Kto ho nerešpektuje, tomu nehrozí žiadna sankcia, vysvetľuje.

Do konca roka by sa to malo zmeniť. „Chcel by som, aby sme prijali Všeobecne záväzné nariadenie,“ vraví Krupa. Ľuďom, ktorí by porušovali nedeľný alebo sviatočný pokoj, by podľa neho hrozila pokuta. Jej výšku nešpecifikoval.

Starosta vraví, že väčšina obyvateľov nedeľný pokoj rešpektuje a pozitívne prijíma aj odporúčanie mestskej časti. O osadenie informačnej tabule podľa neho prijavili záujem aj satelitné chatové oblasti Záhorskej Bystrice Podkerepušky a Plánky.

Kostolné zvony zákaz neporušujú

““Môžu robiť, čo chcú, len by mali vykonávať aktivity, ktoré by neobmedzovali okolie hlukom, prachom alebo nejakou mimoriadnou výstrednosťou.“„
JOZEF KRUPA, STAROSTA ZÁHORSKEJ BYSTRICE

Výzva na rešpektovanie nedeľného pokoja má však aj odporcov. Krupa ich počíta na promile alebo nanajvýš „možno percento“.

Paradoxne ich je najviac na jeho verejnom profile na sociálnej sieti.

„Tieto inteligentné nápady vymýšľa človek, ktorý celý týždeň asi nič nerobí, a tak znepríjemňuje život ľuďom, ktorí cez týždeň drú a jediný čas, keď si môžu porobiť svoje veci doma, je práve len ten víkend,“ píše napríklad Jirko Kastler.

Ďalší diskutér Martin Vašíček sa zase pýta, či nedeľný pokoj môžu rušiť kostolné zvony. Niektorí diskutujúci s ním súhlasia a vravia, že by ich tiež mali vypnúť.

Nemálo diskutujúcich sa však zhoduje na tom, že toto odporúčanie by mali rešpektovať najmä stavebné firmy, ktoré svojou prácou v nedeľu najväčšou mierou rušia pokoj v obci. Vyzývajú preto starostu, aby zakročil najmä proti nim.

Ružinov boj o pokoj prehral

Nariadenia upravujúce dodržiavanie nedeľného a sviatočného pokoja sú v komptencii jednotlivých miest a obcí, vysvetľuje Michal Kaliňák, hovorca Združenia miest a obcí Slovenska.

Záhorská Bystrica nie je jediná mestská časť Bratislavy, ktorá sa usiluje o to, aby sa v nedeľu a vo sviatok rešpektoval pokoj.

V roku 2009 s rovnakým cieľom prijal všeobecné záväzné nariadenie aj Ružinov.

Určovali sa ním podľa Stanislava Šenca z tlačového odboru miestneho úradu protihlukové pravidlá pri stavebných, rekonštrukčných a udržiavacích prácach alebo činnostiach.

Proti tomuto nariadeniu však podal protest prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava II, vysvetľuje Šenc. S jeho názorom sa stotožnil Krajský súd v Bratislave a nariadenie zrušil, čo potvrdil v roku 2011 aj Najvyšší súd.

JÁN KREMPASKÝ

https://domov.sme.sk/c/20632993/kosite-v-nedelu-nestahujte-sa-do-zahorskej-bystrice.html?ref=trz

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.