Kiskov škandál už aj v parlamente: Mimoriadne rokovanie výboru pre financie, kampaň preveria. + Na pondelok zvolali pred prezidentský palác Protest proti Andrejovi Kiskovi. Facebook zverejnený oznam zrušil

Výbor pre financie žiada od ministra financií správu k rozdielom vo financovaní kampane Andreja Kisku

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pricestoval na reciproènú oficiálnu návštevu SR. 2015. FOTO TASR – Martin Baumann

BRATISLAVA – Parlamentný výbor pre financie žiada ministra financií Petra Kažimíra, aby podal výboru správu k medializovaným rozdielom vo financovaní kampane Andreja Kisku pred prezidentskými voľbami v roku 2014.

Členovia výboru včera na mimoriadnom rokovaní konštatovali, že podľa medializovaných informácií vznikajú pochybnosti o zákonnosti financovania kampane prezidenta. Kažimíra tiež parlamentný výbor požiadal, aby mu predložil oznámenia Kisku a ďalších subjektov, ktoré boli povinné oznámiť rezortu financií výšku prostriedkov vynaložených na kampaň. Od prezidenta SR členovia výboru očakávajú, že ministerstvu financií poskytne súčinnosť pri vypracovaní správy, o ktorú výbor žiada. Parlamentný výbor očakáva, že Kiska predloží účtovné doklady, ktoré boli vystavené v súvislosti s prezidentskou kampaňou účtovaných spoločnosťou KTAG.

Za takéto uznesenie hlasovali šiesti poslanci vládnych strán a tiež poslanec Ľudovej strany Naše Slovensko Milan Uhrík. Peter Štarchoň z hnutia Sme rodina sa zdržal hlasovania, aj keď jeho stranícky šéf Boris Kollár na sociálnej sieti kritizoval prezidenta a podľa neho by sa mal Kiska ľuďom ospravedlniť. Ostatní opoziční poslanci na rokovanie výboru neprišli. Ako povedal pre agentúru SITA predseda výboru Ladislav Kamenický, Jozef Rajtár aj Eugen Jurzyca sa z rokovania ospravedlnili. Predseda OĽaNO Igor Matovič neprišiel na rokovanie a ani sa neospravedlnil.

Kamenický zvolal rokovanie výboru na základe žiadosti tretiny jeho členov. Ak o to požiada najmenej tretina členov výboru, jeho predseda musí zvolať rokovanie do siedmich dní. O zvolanie rokovania požiadali štyria poslanci zo strán vládnej koalície Eduard Adamčík (Most-Híd), Peter Náhlik (Smer-SD), Emil Ďurovčík (Smer-SD) a Irén Sárközy (Most-Híd). O zvolanie výboru požiadali v utorok. Dôvodom boli pochybnosti o financovaní prezidentskej kampane Andreja Kisku. Kamenický ešte v utorok zvolal rokovanie na dnes, keďže parlamentná schôdza sa skončila v utorok.

Ministerstvo financií (MF SR) v reakcii vyhlásilo, že už dostalo uznesenie výboru NR SR pre financie a rozpočet a bude postupovať v zmysle tohto uznesenia. „O súčinnosť požiadame aj prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Alexandra Gogová. O výsledkoch bude podľa nej MF SR informovať výbor v stanovenom termíne.

Spoločnosť Kiska Travel Agency (KTAG), ktorej spolumajiteľom je prezident Kiska, vyšetrovala finančná správa aj polícia. Daňová kontrola ukázala, že KTAG na dani z príjmov zaplatila o 27-tisíc eur menej než mala, spoločnosť po vyšetrovaní chybu priznala, oľutovala, a daň doplatila, čím trestnosť tohto činu zanikla.

http://www.topky.sk/cl/100535/1657665/Kiskov-skandal-uz-aj-v-parlamente–Mimoriadne-rokovanie-vyboru-pre-financie–kampan-preveria

 

Na pondelok zvolali pred prezidentský palác Protest proti Andrejovi Kiskovi. Facebook zverejnený oznam zrušil

Nasledujúci pondelok sa pred prezidentským palácom uskutoční Protest proti Andrejovi Kiskovi. Miesto a čas protestu bol oznámený na sociálnej sieti Facebook. Prvá výzva však bola zmazaná, a preto iniciátori zverejnili novú výzvu.

Pochod proti Andrejovi Kiskovi

„Naša pôvodná udalosť k protestu, ktorá mala stovky zdieľaní a stovky potvrdených účastníkov bola spolu s pôvodnou stránkou nedobrovoľne zrušená. Preto sme dnes operatívne založili novú stránku a udalosť,“ uvádzajú iniciátori na sociálnej sieti.

„Priatelia, niekomu sme evidentne šliapli na otlak. A ten niekto sa bojí. Nedajme sa preto zastrašiť a znechutiť …“ „Podvod je podvod bez ohľadu na to, kto sa ho dopustí – či “podnikateľ” Bašternák alebo prezident Kiska. Odmietame, aby bolo k prezidentovi republiky pristupované ako ku zákonom chránenému druhu. 25. septembra prídeme pred Prezidentský palác a budeme sa dožadovať jedinej veci: ospravedlnenia prezidenta ľuďom tejto krajiny. Andrej Kiska, budeš mať na to odvahu?“, pýtajú sa iniciátori.

K protestu nám poskytol bližšie informácie Jalaj Suleiman, podpredseda Komunistickej strany Slovenska. Protest je podľa jeho slov občianskou aktivitou, ktorú podporuje aj Komunistická strana Slovenska, Front ľavicovej mládeže. K protestu sa hlásia aj poslanec Peter Marček a bývalý predseda vlády Ján Čarnogurský.

„Iniciatíva vznikla na základe posledných informácií o pánovi prezidentovi. Znásobilo to vystúpenie prezidenta na pôde OSN, kde hazardoval s životnými istotami slovenských občanov a budúcnosťou tejto krajiny,“ ozrejmil Suleiman.

Prvá výzva na protest bola zmazaná. V tejto súvislosti podpredseda Komunistickej strany Slovenska uviedol: „Je ťažko povedať, kto má kľúčové páky na Facebook. Konkrétne však nevieme kto, inak by som podal trestné oznámenie.“

Facebook by mal vysvetliť, prečo legitímna akcia bola sociálnou sieťou zrušená. Sociálna sieť nemá čo robiť politiku ani sa do nej miešať. Ak chce sociálna sieť robiť politiku, mala by sa registrovať ako politická strana.

V rovnaký deň, kedy sa uskutoční Protest proti Andrejovi Kiskovi, sa v Bratislave uskutoční aj Veľký protikorupčný pochod, ktorí organizujú študenti. „Pochod proti korupcii pôvodne avizoval cestu k prezidentskému palácu o 17.00 hod., aby vyjadrili solidaritu s prezidentom SR. Táto iniciatíva nebola sociálnou sieťou Facebook zrušená.

Preto vznikla občianska iniciatíva tak rýchlo. Pochod ale zmenil svoju záverečnú cestu, avizoval totiž na Facebooku, že o 17.00 hod. tam nebudú. My tam však budeme medzi 16.00 a 17.00 hod. Každý je vítaný,“ dodal Suleiman.

Krátenie dane a neoprávnená vratka DPH

Viaceré médiá dostali do redakcie anonym, že spoločnosť Kiska Travel Agency (KTAG), ktorej majiteľmi sú prezident SR Andrej Kiska s bratom Jaroslavom, vyšetrovala finančná správa aj polícia. Príslušné orgány zistili, že si firma skrátila dane z príjmu za rok 2014 o 27.000 eur, prípad mal súvisieť aj s financovaním Kiskovej volebnej kampane.

Tento týždeň však média dostali ďalšie informácie o tom, že firma KTAG sa pokúsila okrem krátenia daní aj o neoprávnenú vratku DPH, podobne ako vďaka rovnakým podvodom s DPH preslávený podnikateľ Bašternák, ktorý je spájaný so Smerom (viac TU). Spoločnosť KTAG, ktorú slovenský prezident založil a riadil do mája 2014, sa pokúsila uplatniť si neoprávnenú vratku DPH vo výške 146-tisíc eur. Daňováci však pri kontrole neuznali náklady spojené s faktúrami, pretože nesúviseli s predmetom podnikania spoločnosti KTAG, ale s predvolebnou kampaňou Andreja Kisku.

http://www.hlavnespravy.sk/na-pondelok-zvolali-pred-prezidentsky-palac-protest-proti-andrejovi-kiskovi-facebook-zverejneny-oznam-zrusil/1143894

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.