Bude mať NAKA prácu? V mene nacizmu proti fašizmu: Parlamentná koalícia nasadila fašistických 88 kandidátov na poslancov a opozícia 68. Hrozí strašný prúser, varuje Kiskov poradca

Fašisti idú do frontálneho útoku. Parlamentná koalícia nasadila fašistických 88 kandidátov na poslancov a opozícia 68. Hrozí strašný prúser, varuje Kiskov poradca. Absolútne neprípustné, reaguje Uhrík. PL sa pozreli na župnú kandidátku ĽSNS
Pred nasledujúcimi župnými voľbami sa črtá čoraz viac aspoň čiastkový úspech ĽSNS. S obavou pred jej pozitívnym výsledkom varuje aj poradca prezidenta Andreja Kisku. Kotlebovci do samosprávnych zastupiteľstiev postavili až 336 svojich kandidátov. Šancu im dáva aj politický analytik.

foto: TASR
Popularita strany Mariana Kotlebu je na vzostupe

Poradca prezidenta Andreja Kisku Rado Baťo sa vyjadril pred nadchádzajúcimi župnými voľbami s obavou, že kotlebovci idú v týchto voľbách do frontálneho útoku a je možné, že podľa neho premyslene obsadia krajinu, pretože hrozí nízka účasť. „Nechcem z toho robiť širšie závery, než si to zaslúži. Ale kolegovia mi spracovali takúto tabuľku počtov kandidátov za poslancov zastupiteľstiev samosprávnych krajov. Je z nich jasné, že fašisti idú do frontálneho útoku čírou kvantitou. Pri notoricky mizernej účasti vo VÚC voľbách sa v novembri zobudíme a môžeme zistiť, že nám premyslene obsadili krajinu. Lebo poctivo budujú ozajstnú stranu, nie internetové chobotiny s piatimi členmi,“ napísal Baťo na svojom Facebooku.

Podľa poradcu prezidenta sa môže zrodiť po voľbách „strašný prúser“. „Vo voľbách o mesiac pôjde o viac, ako by sa mohlo zdať. A môže to byť strašný prúser,“ uzavrel Baťo.

Baťove obavy dokresľuje aj fakt, že kotlebovci v župných voľbách majú až 336 kandidátov na poslancov zo 416 poslaneckých kresiel v zastupiteľstvách a 5 kandidátov na županov z ôsmich krajov, pričom o dvoch kandidátoch sa hovorí už dlhší čas ako o silných hráčoch. V posledných župných voľbách v roku 2013 neuspel za ĽSNS do zastupiteľských orgánov samosprávy nikto.

Marian Kotleba sa bude opätovne snažiť obhájiť svoj post župana v Banskej Bystrici a druhá tvár jeho strany Milan Uhrík môže uspieť v Nitre. S obavami to povedal pred pár týždňami aj predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý vyzval opozíciu, aby sa jej kandidát Ján Greššo vzdal v prospech koaličného kandidáta Milana Belicu. „Aj keď sa o tom nahlas nerozpráva, Nitra je konfrontovaná s tou istou situáciou ako Banská Bystrica. A preto by sa nemali trieštiť rozumné politické sily medzi pána Belicu a pána Grešša. A myslím si, že prieskumy jasne ukazujú, že tým kandidátom, ktorý môže položiť silu ĽSNS v regióne, je pán Belica,“ povedal Danko. Viac sme o tom písali TU.

 

V Bratislave majú kotlebovci viac kandidátov ako Sme rodina či SNS

Čo sa týka volieb do zastupiteľstiev samosprávnych krajov, tak tu kotlebovci počtom svojich kandidátov konkurujú aj samotnému Smeru či opozícii. V prípade Bratislavského kraja sa do zastupiteľstva uchádza až 45 kandidátov ĽSNS, čo je viac ako má Sme rodina (19 kandidátov) či Dankova SNS (38 kandidátov). Napríklad vo volebnom obvode Petržalka majú až osem kandidátov.

Zaujímavosťou je, že sa v tomto kraji budú o priazeň uchádzať aj traja poslaneckí asistenti kotlebovcov, Anton Čulen pracuje pre poslanca Juraja Kolesára, Nina Uherčíková s mesačnou odmenou 1 077 eur u poslankyne Natálie Grausovej, ktorá kandiduje tiež do zastupiteľstva, a Robert Russel ako asistent u Jána Moru. Kandiduje tu napríklad aj štátna úradníčka Oľga Paučová z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho spadajúceho pod Ministerstvo pôdohospodárstva SR.

O miesta do zastupiteľstva v Trnavskom samosprávnom kraji sa uchádza 30 kandidátov ĽSNS, pričom najväčšiu šancu má spomedzi kandidujúcich kotlebovcov pravdepodobne poslanec Martin Beluský, ktorý je na kandidátke jedinou známou tvárou. Okrem neho tu kandidujú aj štyria vodiči z povolania, pôrodná asistentka či opatrovateľka.

 

Dvaja Saganovci kandidátmi ĽSNS

V Trenčíne kandiduje ďalší poslanec ĽSNS Peter Krupa spolu s 36 kotlebovcami. Doteraz mal v 45-člennom zastupiteľstve prevahu Smer s 22 poslancami, pričom tu je aj aktivista Juraj Smatana, ktorý kandidoval za Zmenu zdola, Demokratickú úniu Slovenska. Medzi kandidátmi ĽSNS je aj známe priezvisko Sagan. Je to však Ján Sagan, povolaním vodič z obce Oslany v okrese Prievidza.

Ďalší Sagan, tentoraz Peter, ktorý je asistentom poslanca ĽSNS v parlamente Stanislava Drobného, má ambíciu stať sa žilinským županom a nahradiť tak na tomto poste smeráka Juraja Blanára, ktorý tu je predsedom od roku 2005. Okrem kandidáta na župana tu kandiduje do 57-členného zastupiteľstva až 48 kotlebovcov, čo predstavuje najväčšiu silu spomedzi všetkých krajov. Kandiduje tu aj asistent poslanca Juraja Kolesára Michal Buchta či Pavol Hurák, ktorý je mestským policajtom v Ružomberku.

 

V Nitre kandiduje aj riaditeľ cirkevnej školy

Za tradičnú baštu Smeru sa považuje Nitriansky kraj, v ktorom je od roku 2001 predsedom Milan Belica a v zastupiteľstve tu sedí 33 smerákov z 54 poslancov. Okrem obavy, že by tu vyhral Milan Uhrík, tu kandiduje aj poslanec Ján Kecskés či dvaja asistenti kotlebovcov v parlamente.

Dvadsaťšesťročná Monika Porubská robí asistentku Milanovi Uhríkovi s odmenou 1 077 eur a kandiduje aj 23-ročný Juraj Brandajský, ktorý je asistentom Petra Krupu, s 1060-eurovou odmenou. Zaujímavosťou je, že tu za kotlebovcov kandiduje aj riaditeľ Cirkevnej školy úžitkového výtvarníctva sv. Lukáša v Topoľčanoch Jozef Krajčík.

 

Najsledovanejšie voľby budú v Banskej Bystrici

Najsledovanejšie voľby však jednoznačne budú v Banskej Bystrici, kde je županom Marian Kotleba, proti ktorému sa postavilo až 14 kandidátov. V utorok sa pritom svojej kandidatúry vzdal Martin Klus v prospech Jána Luntera. Urobil tak po oboznámení sa s výsledkami prieskumov preferencií kandidátov od agentúr AKO a Median. Viac sme o tom písali TU.

V zastupiteľstve v Banskej Bystrici však kotlebovci doteraz nikoho nemali, teraz sa tam o poslanecké kreslo uchádza aj samotný Marian Kotleba spolu s jeho bratom Markom Kotlebom, ktorý robí teraz na župe odborného referenta. Kandidujú tu aj traja poslanci ĽSNS, Ján Mora, Stanislav Mizík a Rastislav Schlosár. Taktiež tu za nich kandiduje aj starosta obce Nevoľné so 405 obyvateľmi v okrese Žiar nad Hronom Štefan Henžel, ale aj Jaroslav Kuracina, ktorý je konateľom zbrojárskej firmy Grand Power, pričom minulý rok bola táto spoločnosť aj medzi darcami ĽSNS. Viac sme o tom písali TU.

 

Celkovo sa o vstup do župného banskobystrického zastupiteľstva uchádza 43 kandidátov.

V župných voľbách je však najviac poslancov (62) volených do Prešovského samosprávneho kraja. Od roku 2001 je tu predsedom Peter Chudík, ktorý vtedy kandidoval ešte za HZDS, pričom v roku 2005 už za koalíciu Smer – HZD – SNS. Tu nasadila Ľudová strana Naše Slovensko kandidáta na župana, podnikateľa z Vranova nad Topľou Jozefa Mihalčina a do samosprávy 47 kandidátov. Najvýraznejší je tu spomedzi nich poslanec Milan Mazurek, ktorý kandiduje aj so svojím asistentom Eduardom Kočišom.

V Košiciach majú taktiež kotlebovci kandidáta na župana, ktorým je Štefan Surmánek, pričom za župných poslancov kandiduje 43 kandidátov ĽSNS. V 57-člennom zastupiteľstve má väčšinu strana Smer-SD s 26 poslancami. Za kotlebovcov tu kandiduje aj poslanec NR SR Juraj Kolesár.

 

Je absolútne neprípustné, aby toto tvrdil poradca prezidenta

Poslanec NR SR Milan Uhrík si myslí, že jeho strana má tentoraz oproti minulosti šancu v župných voľbách uspieť. „To, že máme veľa kandidátov, je dobrý signál aj pre nás a našich voličov. Je pravda, že sme mohli obsadiť celé kandidátky, ale nechceli sme stavať úplne každého, a preto sme sa rozhodli iba pre tých, ktorí majú šancu a mohli by byť aj prínosom pre prácu v kraji. Bude však na voličoch, ako sa rozhodnú. Ja verím, že v najbližších voľbách to tej politickej mafii nakoniec ukážeme,“ povedal Milan Uhrík.

Uhrík sa vyjadril aj k spomínanému statusu poradcu prezidenta. „Mrzí ma, že poradca prezidenta Slovenskej republiky si dovoľuje dávať takéto statusy na sociálnu sieť a označovať niektorých voličov a kandidátov za fašistov. To je absolútne neprípustné,“ uzavrel poslanec ĽSNS a zároveň aj kandidát na župana v Nitre.

Politický analytik Ján Baránek z agentúry Polis si taktiež myslí, že kotlebovci môžu uspieť v nadchádzajúcich voľbách vo VÚC pri nízkej volebnej účasti. „Pri tej nižšej účasti majú jednoznačne šancu, pretože majú skutočne veľa svojich kandidátov. V posledných župných voľbách bola priemerná účasť 25 %, pričom ja si nemyslím, že by bola teraz nejako vyššia, pretože toto sú voľby, ktorým moc ľudia nerozumejú a nepoznajú kompetencie županov,“ povedal Baránek s tým, že súčasnou výhodou kotlebovcov je aj to, že sa nezapájajú do žiadnych konfliktov.

http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Fasisti-idu-do-frontalneho-utoku-Hrozi-strasny-pruser-varuje-Kiskov-poradca-Absolutne-nepripustne-reaguje-Uhrik-PL-sa-pozreli-na-zupnu-kandidatku-LSNS-293673

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.