Živá reťaz na hraniciach: Poliaci sa budú modliť za ochranu pred islamizáciou a teroristickými útokmi. Slovensko, zapoj sa!

VARŠAVA / Prvú októbrovú sobotu si v Poľsku budú zrejme dobre pamätať. Asi 1,5 milióna katolíckych veriacich sa chystá vytvoriť živú reťaz okolo štátnych hraníc, ktorá meria 3 511 kilometrov. Ľudia s ružencom sa chytia za ruky a budú sa modliť v snahe ochrániť krajinu pred teroristickými útokmi a vlne islamu.

Akcia má ale aj svojich odporcov. Tí označujú podobné aktivity za snahy izolovať Poľsko od Európy a vrátiť ho do stredoveku. Projekt, ktorý má názov Ruženec na hraniciach, je mimoriadne náročný na logistiku a pripravuje sa už niekoľko mesiacov. Veriaci sa najprv stretnú v 319 kostoloch na slávnostnej omši, odkiaľ sa presunú do štyroch tisíc modlitebných zón, nachádzajúcich sa priamo na hraniciach so siedmimi susediacimi štátmi.

Boj so zlom

„Od 14:00 hodiny do 15:00 sa držiac za ruky budeme modliť proti islamizácii a teroristickým útokom, ktoré sa šíria v Európe, ale tiež proti oddeľovaniu sa Západu od kresťanských koreňov,“ hovorí organizátor Maciej Bodasiński. Obrovský rozmach akcie organizátori zdôvodnili tým, že „za súčasného ohrozenie nie je možné konať inak.“

„Naše dejiny potvrdzujú, že veriace Poľsko bolo vždy bezpečné, ale upadlo, akonáhle sa vzdialilo od viery. Cítime, že svet, ktorý nás obklopuje, potrebuje záchranu. Modlíme sa ruženec, pretože ten je silnou zbraňou v boji so zlom. Dokonca tak silnou, že dokáže zmeniť chod dejín,“ prehlásil Bodasiński.

Sociológ nesúhlasí

Podľa krakovského sociológa Konrada Pedzwiatra Poliaci patria k najviac islamofóbnym krajinám v Európe. „Potvrdzuje to aj fakt, že skutočný počet moslimov žijúcich v Poľsku nadhodnocujú až 70-násobne.“ Poliaci sú podľa prieskumu presvedčení, že v ich krajine žije sedem percent moslimov z celkovej populácie. Fakty ale ukazujú, že ich je len 0,1 percent, uvádza portál novinky.cz. Tento strach prenášajú aj d bežného života. Každý tretí Poliak zastáva názor, že ich treba u nich pripraviť o prácu.

Zdroj: noviny.sk/novinky.cz

https://www.noviny.sk/zahranicie/261587-ziva-retaz-na-hraniciach-poliaci-sa-budu-modlit-za-ochranu-pred-islamizaciou-a-teroristickymi-utokmi

Poľsko: Možno milión ľudí sa pomodlí ruženec!

(kath.net/LSN/jg) 021 208 – Laická iniciatíva v Poľsku vyzvala na 7. október k spoločnej modlitbe ruženca na hraniciach Poľska. Organizátori očakávajú až milión účastníkov. Jeden z organizátorov Maciej Bodasinski pre LifeSiteNews zdôraznil: Táto iniciatíva v jubilejnom roku zjavení Panny Márie vo Fatime má čisto duchovné ciele. Modlíme sa za obrátenie Poľska, Európy a sveta ku Kristovi, aby boli zachránené duše pred večným zatratením a našli svoju cestu k Bohu!

Vzhľadom na rastúce napätia, vojnové hrozby a terorizmus je pokoj vo svete ďalším úmyslom modlitby posvätného ruženca.“ Pod pokojom chápe Bodasinski nielen neprítomnosť vojny, ale aj pokoj srdca a hovorí: „Mnohí konvertiti označujú pokoj ako najkrajší dar, ktorý od svojho Stvoriteľa po svojom obrátením prijali.

Modlitba nemôže byť nikdy namierená proti nejakým osobám, alebo skupinám.“ Preto si organizátori nerobili ťažkú hlavu z toho, kto predstavuje hrozbu pre katolícku kultúru Poľska: „My chceme byť deťmi. Naša Matka nás prosila, aby sme sa modlili ruženec a tak sa modlíme ruženec. Chceme jej neobmedzene veriť a sme si istí, že budeme zachránení, ak osud Poľska a sveta vložíme do jej rúk!“ povedal Bodasinski. Organizátori pozývajú aj všetkých veriacich mimo Poľska, aby sa na sviatok Ružencovej Panny Márie 7. októbra, pridali k ich modlitbe. –zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.