Lunter je kandidát SMERU je napojení na mimovládky a podporuje imigrantov. Ponúkli im dokonca tony nátierok a tofu

Kandidát na predsedu Banskobystrického kraja Ján Lunter sa o zahraničnej politike či imigrantoch nevyjadruje, no slová a činy jeho synov a predvolebného tímu veľa prezrádzajú.

Jeho syn Ondrej Lunter pôsobí v mimovládke napojenej na kontroverzného miliardára Georga Sorosa, proti ktorého plánu na dovoz jedného milióna migrantov do Európy každý rok sa otvorene postavila maďarská vláda. Jakub Lunter dokonca ponúkal zadarmo tony nátierok a tofu pre imigrantov.

Lunterovci vlastnia rodinný podnik Alfa Bio, medzičasom premenovaný na Lunter, ktorý je zameraný na výrobu nátierok. Syn súčasného kandidáta na post župana BBSK, Jakub Lunter, ešte v roku 2015, keď vrcholila migračná kríza, ponúkal imigrantom valiacim sa do Európy nátierky a tofu zadarmo:

“Inak update k utečencom a minulotýždňovej snahe pomôcť takpovediac “za nás”. Vedeli by sme dopraviť stovky kíl, možno tony a to aj pravidelne chladeného tovaru (pomazánky, tofu) niekomu kto by ho vedel náležite použiť,” napísal Lunter na sociálnej sieti.

Mičev sa vzdal kandidatúry na predsedu BBSK v prospech Luntera. Jeho meno je aj na zoznamoch ŠTB

Pomôcť chcel imigrantom, ktorí sa dostali do Budapešti a hľadal mimovládku, ktorá by tieto produkty vedela pre imigrantov náležite uskladniť a pripraviť. Nezabudol podotknúť, že tieto produkty sú takpovediac vhodné pre moslimov:

“Všetky produkty sú kosher a halal”, zdôraznil.

 

Jakub Lunter na svojom facebookovom profile píše, že pracoval ako poradca pre utečencov. Taktiež jeho brat Ondrej Lunter, ktorý je šéfom volebného tímu svojho otca je podobne “slniečkársky” orientovaný a je napojený na rôzne mimovládne organizácie platené aj zo zahraničia.

Ondrej Lunter pôsobí v mimovládnej organizácii Slovenská debatná Asociácia, ktorá je nástupcom debatného programu Nadácie otvorenej spoločnosti. Nadácia otvorenej spoločnosti vznikla v novembri 1992 z prostriedkov Open Society Institute so sídlom v New Yorku. Ako uvádza na svojom portáli, stala sa súčasťou rodiny nadácií známych ako Open Society Foundations, pôsobiacich vo viac ako 70 krajinách na celom svete. Ich zakladateľom je George Soros.

Ondrej Lunter je tiež zakladateľom portálu demagog.sk . Tento web je projektom Inštitútu SGI, ktorý v značnej miere využíva fondy Európskej únie a financie z Open Society Institute, ktorá poskytuje administratívu, finančnú a technickú podporu Sorosovej Open Society Foudations. Samotný projekt Demagóg bol v roku 2015 cez SGI financovaný americkou ambasádou.

Členkou predvolebného tímu kandidáta na Banskobystrického župana Jána Luntera je aj poslankyňa NR SR Viera Dubačová, ktorá pôsobila v strane OĽANO. Dubačová sa preslávila tým, že v prvý deň pôsobenia v parlamente po voľbách 2016 prišla s pripnutou dávidovou hviezdou na svojom oblečení, podobne ako poslanec za stranu SaS, Ondrej Dostál.

Dubačová taktiež založila mnoho mimovládnych organizácií vrátane iniciatívy “Nie v našom meste”, ktorá bojuje proti údajnému fašizmu a extrémizmu.

Kandidát na župana BBSK Ján Lunter v jednej zo svojich predvolebných debát taktiež priznal, že je v úzkom kontakte s poslancom Miroslavom Beblavým, ktorý mu radí v rôznych veciach ohľadom kraja.

Beblavý je známy svojím extrémne prozápadným smerovaním a je napojený na rôzne mimovládky. Pôsobil ako vedúci projektov v INEKO a riaditeľ mimovládky SGI – Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.

Jána Luntera podporila v kandidtúre aj vládna strana SMER. Lunterova firma Alfa bio v roku 2016 a len 2 dni pred zostavením tretej Ficovej vlády dostala dotácie vo výške takmer 1,5 milióna eur. Nad Lunterovou nezávislosťou teda visia viaceré otázniky.

Najnovšie sa v prospech Luntera vzdal kandidátúry Martin Klus (SaS).

Samuel Gdovin

http://www.hlavnespravy.sk/lunterovci-su-napojeni-na-mimovladky-podporuju-imigrantov-ponukli-im-dokonca-tony-pomazanok-tofu/1159424

 

Zhrnutie:

1. Luntner dostal dotácie pre firmu 1 935 000 € počas vlády SMERu

2. Podporujú ho aktivisti Mesík, Pietruchová

3. Pietruchová je previazaná so Smerom, pracuje ako riaditeľka odboru na MPSVaR pod       Richterom

4. Mesík a Pietruchová sú previazaní a pracovali pre OK98, ktoré riadil Pavol Demeš

5. Luntner podporoval sponzorsky mimovládky, asi zo štedrých dotácií

6. Luntnerov syn získal titul podnikateľ roka na podujatí pod záštitou Kisku

 

Luntner je kandidátom SMERu a tretieho sektora.

A. Dňa, 27.8.2017, aktivista Mesík, napísal ódu na Luntnera. Tak je to jasné už aj politickému analfabetovi, že SMER podporuje svojho bieleho koňa. Mesík „nezištne“ píše ódy. Prečo? Lebo jeho manželka Oľga Pietruchová je Riaditeľka odboru pre rodovú rovnosť a rovnosť príležitostí na Ministerstve práce sociálnych vecí a rodiny. Myslíte si, že bez podpory Smeru by sedela na tomto poste?

Dočítame sa: Je obklopený ľuďmi ako Milan Lichý, Vierka Dubačová, Lydka Priehodová a ďalší. Ľuďmi, ktorí sú mu podobní – nie partajnými špekulantmi, pre ktorých nie je politika nič iné, ako cesta k štátnym dotáciám a kšeftom. Sú za ním ľudia, za ktorých možno dať ruku do ohňa. Podpora mimovládok: Keď sa jeho firma rozbehla, vždy sa dalo spoľahnúť, že bez dlhých rečí sponzorsky podporí rôzne vzdelávacie a iné akcie organizované bystrickými mimovládnymi organizáciami. (Poznámka: Tak aj na to boli použité dotácie vo výške 1 935 000 €, ktoré dostávala firma Alfa bio?)

Komentár Juraja Mesíka: Krvavé zoznámenie

B. Rodinka úžasných manželia Mesík a Pietruchová Mesík: aktivista, ktorý nikde nerobil, len sa motal v treťom sektore, kde bol platený Sorosom Od 1996 do 1998 pôsobil v poradnom výbore Iniciatívy pre komunitnú filantropiu Nadácie otvorenej spoločnosti (Open Society Fund, OSF V 1998 pracoval v riadiacom výbore pre volebnú kampaň OK 98, (Občianska kampaň 98, za ktorou stál Pavol Demeš) v roku 1999 bol členom petičného výboru za zvolenie Magdy Vášáryovej za prezidentku SR Oľga Pietruchová bývalá predsedníčka združenia Možnosť voľby, výkonná riaditeľka Spoločnosti pre plánované rodičovstvo, pôsobí v oblasti ženských práv Pietruchová sa preslávila výrokom o bielom odpade: „Donalda Trumpa na post prezidenta USA zvolili nevzdelaní bieli muži , ktorým je blízky rasizmus a sexizmus. Je to vraj takzvaný fenomén “White Trash” (Biely odpad)“

C. Saktor o nezávislosti Luntnera: „Ján Lunter už nie je celkom nezávislý, ako tvrdí, pretože ho podporujú mestskí poslanci Banskobystrickej alternatívy kandidujúci do zastupiteľstva BBSK, ktorí sú v opozícii nielen voči primátorovi krajského mesta, ale aj voči Smeru. Vzniká tu akýsi politický guláš, ktorý v konečnom dôsledku nemusí priniesť vyššie volebné preferencie Jánovi Lunterovi,“ uviedol Saktor.

 

Lunter stratil svoju nezávislosť, ozývajú sa hlasy kandidátov na župana BB SK

Podpora strany Smer-SD kandidátovi na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Jánovi Lunterovi v nadchádzajúcich voľbách môže v konečnom dôsledku nahrať Marianovi Kotlebovi, ktorého strana stále stúpa na národnej úrovni. Uvádza to vo svojom stanovisku nezávislý kandidát na župana BBSK Ivan Saktor.

Podpora strany Smer-SD kandidátovi na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Jánovi Lunterovi v nadchádzajúcich voľbách môže v konečnom dôsledku nahrať Marianovi Kotlebovi, ktorého strana stále stúpa na národnej úrovni. Uvádza to vo svojom stanovisku nezávislý kandidát na župana BBSK Ivan Saktor.

„Takáto politická podpora ešte pred podaním kandidátok môže byť potvrdením mojich negatívnych skúseností s takouto podporou ešte z obdobia, keď som sa stal primátorom Banskej Bystrice,“ reagoval Saktor. „Ján Lunter už nie je celkom nezávislý, ako tvrdí, pretože ho podporujú mestskí poslanci Banskobystrickej alternatívy kandidujúci do zastupiteľstva BBSK, ktorí sú v opozícii nielen voči primátorovi krajského mesta, ale aj voči Smeru. Vzniká tu akýsi politický guláš, ktorý v konečnom dôsledku nemusí priniesť vyššie volebné preferencie Jánovi Lunterovi,“ uviedol Saktor.

 

Smer v boji proti Kotlebovi podporí Luntera

„Pozerám sa na tento politický krok Smeru ešte pred deklarovaným rozhodovaním o preferenčne najsilnejšom protikandidátovi súčasného župana, ktorý ešte ani nepodal svoju kandidatúru, rezervovane. Podľa mňa to v tejto chvíli poškodzuje ostatných potenciálnych kandidátov, ktorí sa uchádzajú o čo najväčšiu voličskú podporu. Aj keď nie je isté, či to v septembri nedobehne aj samotného Jána Luntera,“ dodal na záver Saktor.

 

Urbáni: Lunter šliape po svojich zásadách

„Pán Lunter medzi kandidátmi na post predsedu vystupoval ako zástupca tretieho sektora a protikorupčných kruhov, podporovaný podľa jeho vyjadrení finančne aj hokejistom p. Handzušom. Tým, že pán Lunter prijal podporu svojej kandidatúry stranou Smer, stal sa absolútne nedôveryhodným človekom, ktorý si šliape po svojich doteraz prezentovaných zásadách,“ vyjadril si ďalší kandidát na predsedu BB SK Milan Urbáni. „Asi to bude pravda, že všetko pre jeho podnikanie a jeho rodinu. Inak si neviem vysvetliť spojenie so Smerom. Som zvedavý na reakciu tretieho sektora a bojovníkov proti korupcii na Slovensku. Smer sa dá pochopiť, že týmto krokom chce zakryť svoju slabú pozíciu v kraji, ktorá vyústila do neschopnosti postaviť kandidáta na predsedu BBSK. Alebo sa už pripravuje dlhodobejšia politická stratégia o vrcholné posty v štáte Kiska – Fico. Myslím si, že tento krok naštartuje doteraz mdlú kampaň o pozície vo VÚC v Bystrickom kraji,“ dodal.

 

Pellegrini odmieta politický kšeft

Na mimoriadnom brífingu v krajskej centrále strany Smer-SD v Banskej Bystrici vo štvrtok 24. augusta podpredseda vlády SR a podpredseda strany Smer-SD Peter Pellegrini uviedol, že na základe jednomyseľného rozhodnutia krajskej rady strana Smer-SD podporí v jesenných voľbách za predsedu BBSK Jána Luntera. Pellegrini odmieta, že by táto podpora súvisela s nejakým politickým kšeftom. „Voľby predsedu v Banskobystrickom kraji musia byť súbojom medzi dobrom a zlom, súbojom medzi hodnotami a tradíciami proti tým, ktorí po hodnotách a tradíciách šliapu,“ uviedol Pellegrini.

Ján Lunter ocenil, že Smer-SD dodržal svoje slovo a verejne podporil najsilnejšieho kandidáta a tým prispel k tomu aby sa sily kandidátov netrieštili v boji proti fašizmu v Banskobystrickom kraji. „Naďalej zostávam nadstranícky a nezávislý kandidát, ktorý nie je niekomu zaviazaný, na tom sa nič nemení,“ uviedol Lunter.

https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/439782-saktor-lunter-stratil-svoju-nezavislost/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.