Generáli tajnej cirkvi bojovali za zasvätenie sveta a Ruska Fatimskej Panne Márii. Dnes majú svoje prvé námestie

jukl-v-krcmery-s-2Zasvätia biskupi v Šaštíne 15. 9. 2014 Panne Márii Slovenský národ?
Obec Šintava pomenovala svoje námestie po Silvestrovi Krčmérym a Vladimírovi Juklovi, ktorí sú považovaní za „generálov“ tajnej cirkvi.

Obaja boli v päťdesiatych rokoch odsúdení na viac ako desaťročné tresty odňatia slobody za organizovanie náboženských krúžkov. Po návrate z väzenia sa opätovne zapojili do tajného organizovania náboženského života na Slovensku. Počas normalizácie stáli pri zakladaní samizdatových časopisov, podpisových akciách za náboženskú slobodu, organizovaní Sviečkovej manifestácie v roku 1988 a veľkých pútí osemdesiatych rokov v Šaštíne, vo Velehrade a v Nitre.

Silvester Krčméry a Vladimír Jukl spolu s kardinálom Jánom Chryzostomom Korcom sa nezmazateľným spôsobom zapísali do histórie vzniku a pôsobenia podzemnej rímskokatolíckej cirkvi a masového hnutia nenásilného odporu veriacich proti komunistickej diktatúre na Slovensku.

Ako úctu k dvom slovenským osobnostiam obecné zastupiteľstvo v Šintave na svojom pravidelnom zasadaní schválilo miestny názov pre Námestie S. Krčméryho a V. Jukla. Pri príležitosti uvedenia námestia, dňa 10. 9. 2014, usporiada Ústav pamäti národa v Šintave o týchto dvoch osobnostiach kolokvium.

http://www.postoy.sk/content/generali-tajnej-cirkvi-maju-svoje-prve-namestie

Nie je košeľa bližšie ako kabát?

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.