Kauza Bezák

Robert Bezak v dokumentarnom filme
Kedže sa v posledných rokoch nemálo popísalo a pohovorilo o prípade Róberta Bezáka, a vyjadrovali sa k veci mnohí, až natoľko, že sa jednému zdalo, že rôznym ateistom, harekrišnom, komunistom, liberalom, samozvaným politologom, profesionálnym ludskopravnym aktivistom, ženám v domacnosti aj politikom, nič nelezi na srdci viac ako dobro katolíckej cirkvi, a pretože sa pri tej príležitosti popisalo neúrekom dohadov i vyslovenych sprostostí, rad teraz k tomu niečo pridam.

V snahe vyhnúť sa nedorozumeniam, poviem hned na začiatku dve veci. Prvá je to, že sám seba nepokladam za katolika, ale ani nepatrim do žiadnej skupiny vyššie spomenutej. Na druhej strane však rešpektujem skutočnosť, že katolicizmus, rovnako ako ine náboženstva, má svoju úlohu v spoločnosti uz preto, že dáva miliónom ľudí duchovnú aj moralnu identitu, ktoru by pre nich na súčasnej úrovni ich vedomia pravdepodobne nic ine nemohlo nahradiť.

Ako väčšina ostatných, viem o celej veci len to, čo som sa dozvedel z médií alebo čítaním niekoľkých kníh, ktore sa dali bežne kúpiť v knihkupectvach.

To mi dalo možnosť vytvorit si svoj názor na osobu pána Róberta Bezáka aj na udalosti spojené s jeho odvolaním z funkcie arcibiskupa.

Z mojho pohladu je Róbert Bezák jednoduchý slovenský človiečik, ktory sa hrou nahodnych okolnosti dostal do funkcie, na ktoru jednoducho nemal predpoklady, a preto v nej zákonite zlyhal. Nemal na to, aby chapal zlozitost systému, ktorému chcel verne slúžiť, nepochopil, že chcieť slúžiť je malo k tomu, aby bol na takom vysokom poste v najstarsej kontinualne prezivajucej inštitúcii v dejinach. Katolícka cirkev prežila stáročia len vďaka tomu, že dokázala vytvoriť veľmi disciplinovanu armádu obetavych a svojej práci zasvatenych „bozich bojovníkov“.

Zamerne som použil slovo armada, pretože katolicizmus svojou organizáciou armádu naozaj pripomina. Ak by bol katolicizmus voľným zdruzenim vsakovakych volnomyslienkarov a avanturistov, nebol by prežil ani prve dve storočia svojej existencie. Paradoxne, dogmatizmus, prisna centralizacia moci v súčinnosti s jasne stanovenou hierarchiu aj vždy pragmatickym vzťahom k svetskej moci, nepochybne dali katolicizmu veľkú zivotaschopnost.

Nikdy sa nedozvieme skutočnú, jasne formulovanu príčinu odvolania Róberta Bezáka z jeho funkcie. Vo svetle základných danosti uvedených vyššie, mozeme však s vysokou mierou pravdepodobnosti nacrtnut jej podstatu dedukciou.

Aj tí z Vas, ktori v armáde nikdy neboli, maju určitú predstavu o tom, co súvislosti s armádou znamena slovo generál. Nikde síce do každého detailu nie je spisané, ako má generál vyzerať, ako má rozprávať, ako má žiť a podobne, ale v zasade, aj ked presne neviete, co taky general ma vlastne robiť, vedeli by ste povedať, čo sa od generála neočakáva. Keby som Vám na ulici ukázal nejake potetovane, vynaušnickované individuum s gitarou v ruke, a tvrdil by som, že je to generál, určite by ste sa mi vysmiali.

Takto vyzbrojení predstavou o tom, čo generál určite nie je, predstavte si, že by sa vedenie armády jedneho dna dozvedelo, ze jeden z ich generálov strávil minuly víkend na chate v Nízkych Tatrach a s miestnymi deťmi si na lúke plietol vence z pupavovych kvetov a hral sa s nimi na kolo-kolo mlynské. Alebo, že bol na koncerte Pussy Riot a robil tam zo seba blbca.

Teraz uz viete, že aj ked žiadny vojensky predpis generalovi takéto veci vyslovene nezakazuje, generál by bol hned v pondelok diskretne zbavený svojej hodnosti aj funkcie. (Ako tiež viete, armada nema klastory.) Ďalsia vec, ktora by Vám pri tomto mala byť jasná, je to, že armada by určite, uz v zaujme svojej vaznosti a reputácie, neinformovala širokú verejnosť o skutočných dovodoch suspendovania svojho generála.

A to platí aj pre hochstaplérov typu Hríb, F. Mikloško…, ktorí  generála vyhecovali k
zrade.

Aj keď, určite by sa našlo nemalo naivnych ľudkov,  ktorí by demonstrovali svoju vernost pánovi generalovi. Určite aspon tie deti z Nízkych Tatier.

Tak si aspoň myslím.

Autor: Grigoriy
téma: náboženstvo region:
slovensko 2014-05-01
21:12

 
P. Šebastián Labo SJ RÓBERT BEZÁK PRAVDA O ODVOLANOM ARCIBISKUPOVI

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.